Coppa Placci

Season Winner 2nd 3rd
1923
Enea DAL FIUME
Giuseppe PORESINI
Antonio MONTEVECCHI
1924
Emilio PETIVA
Enea DAL FIUME
Antonio CANDINI
1925
Emilio PETIVA
Domenico PIEMONTESI
Gianbattista GILLI
1926
Ermanno VALLAZZA
Enea DAL FIUME
Mario POMPOSI
1927
Aleardo SIMONI
Aristide CAVALLINI
Giuseppe PANCERA
1928
Pietro FOSSATI
Allegro GRANDI
Rodolfo MARTELLI
1946
Nedo LOGLI
Ezio CECCHI
Pietro FERRARI
1948
Luigi CASOLA
Italo DE ZAN
Ubaldo PUGNALONI
1949
Renzo SOLDANI
Virgilio SALIMBENI
Danilo BAROZZI
1950
Giacomo ZAMPIERI
Leo CASTELLUCCI
Andrea CARREA
1953
Luciano MAGGINI
Danilo BAROZZI
Pasquale FORNARA
1962
Franco CRIBIORI
Alcide CERATO
Vendramino BARIVIERA
1963
Ercole BALDINI
Graziano BATTISTINI
Alcide CERATO
1964
Guido DE ROSSO
Adriano DURANTE
Bruno FANTINATO
1965
Michele DANCELLI
Italo ZILIOLI
Adriano PASSUELLO
1966
Felice GIMONDI
Aldo PIFFERI
Italo ZILIOLI
1967
Luciano ARMANI
Michele DANCELLI
Adriano DURANTE
1969
Roberto BALLINI
Roger KINDT
Gianfranco BIANCHIN
1970
Ugo COLOMBO
Giacinto SANTAMBROGIO
Franco BITOSSI
1971
Ugo COLOMBO
Tomas PETTERSSON
Giancarlo POLIDORI
1972
Roger DE VLAEMINCK
Marcello BERGAMO
Davide BOIFAVA
1973
Italo ZILIOLI
Fabrizio FABBRI
Enrico MAGGIONI
1974
Roger DE VLAEMINCK
Francesco MOSER
Eddy MERCKX
1975
Francesco MOSER
Franco BITOSSI
Felice GIMONDI
1976
Fausto BERTOGLIO
Francesco MOSER
Pierino GAVAZZI
1977
Marino BASSO
Giuseppe SARONNI
Pierino GAVAZZI
1978
Gianbattista BARONCHELLI
Roberto CERUTI
Carmelo BARONE
1979
Giovanni BATTAGLIN
Stefano D'ARCANGELO
Bernt JOHANSSON
1980
Giovanni BATTAGLIN
Wladimiro PANIZZA
Silvano CONTINI
1981
Alfio VANDI
Palmiro MASCIARELLI
Marino AMADORI
1982
Alfredo CHINETTI
Bruno LEALI
Emanuele BOMBINI
1983
Marino AMADORI
Davide CASSANI
Alfio VANDI
1984
Acacio DA SILVA
Vittorio ALGERI
Franco CHIOCCIOLI
1985
Silvano CONTINI
Bruno LEALI
Tullio CORTINOVIS
1986
Guido BONTEMPI
Bruno LEALI
Gianbattista BARONCHELLI
1987
Massimo GHIROTTO
Pierino GAVAZZI
Gianni BUGNO
1988
Pierino GAVAZZI
Giuseppe SARONNI
Maurizio FONDRIEST
1989
Claudio CHIAPPUCCI
Franco BALLERINI
Camillo PASSERA
1990
Mauro GIANETTI
Bruno CENGHIALTA
Maurizio PIOVANI
1991
Laurent DUFAUX
Ivan GOTTI
Éric CARITOUX
1992
Johan BRUYNEEL
Claudio CHIAPPUCCI
Davide CASSANI
1993
Maximilian SCIANDRI
Giorgio FURLAN
Pjotr UGRUMOV
1994
Angelo LECCHI
Francesco CASAGRANDE
Giorgio FURLAN
1995
Francesco CASAGRANDE
Davide CASSANI
Massimo DONATI
1996
Andrea TAFI
Luc LEBLANC
Richard VIRENQUE
1997
Beat ZBERG
Mirko CELESTINO
Alessandro BARONTI
1998
Mauro ZANETTI
Mirko CELESTINO
Massimo DONATI
1999
Mirko CELESTINO
Sergio BARBERO
Francesco CASAGRANDE
2000
Francesco CASAGRANDE
Davide REBELLIN
Michele BARTOLI
2001
Paolo BETTINI
Gianni FARESIN
Eddy MAZZOLENI
2002
Matteo TOSATTO
Gianluca BORTOLAMI
Davide REBELLIN
2003
Danilo DI LUCA
Davide REBELLIN
Oskar CAMENZIND
2004
Leonardo BERTAGNOLLI
Davide REBELLIN
Filippo SIMEONI
2005
Paolo VALOTI
Kim KIRCHEN
Mikhaylo KHALILOV
2006
Rinaldo NOCENTINI
Emanuele SELLA
Raffaele FERRARA
2007
Alessandro BERTOLINI
Andrei KUNITSKI
Volodymyr ZAGORODNY
2008
Luca PAOLINI
Enrico GASPAROTTO
Mauro FINETTO
2009
Filippo POZZATO
Damiano CUNEGO
Luca PAOLINI