Tour de France - 1956

43rd edition

General Classification

5 July 1956 - 28 July 1956

Rider Team Time
1.
Roger WALKOWIAK
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 124h01'16"
2.
Gilbert BAUVIN
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 01'25"
3.
Jean ADRIAENSENS
Mercier - BP - Hutchinson 03'44"
4.
Federico MARTIN BAHAMONTES
Faema - Guerra - Van Hauwaert 10'14"
5.
Nino DEFILIPPIS
Bianchi - Pirelli 10'25"
6.
Wout WAGTMANS
Locomotief - Vredestein 10'59"
7.
Nello LAUREDI
Helyett - Potin - Hutchinson 14'01"
8.
Stan OCKERS
Elvé - Peugeot 16'52"
9.
Rene PRIVAT
Mercier - BP - Hutchinson 22'59"
10.
Alves Antonio BARBOSA
Sangalhos 26'03"
11.
Gerrit VOORTING
Locomotief - Vredestein 27'16"
12.
Jean FORESTIER
Follis - Dunlop 30'15"
13.
Charly GAUL
Faema - Guerra - Van Hauwaert 32'14"
14.
Brian ROBINSON
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 33'54"
15.
Daan DE GROOT
Locomotief - Vredestein 38'40"
16.
Andre DARRIGADE
Bianchi - Pirelli 39'51"
17.
Alex CLOSE
Elvé - Peugeot 41'47"
18.
Fernand PICOT
Mercier - BP - Hutchinson 42'28"
19.
Jean DOTTO
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 47'19"
20.
Fred DEBRUYNE
Mercier - BP - Hutchinson 49'53"
21.
Gilbert DESMET I
Bertin - D'Alessandro 50'56"
22.
Gastone NENCINI
Leo - Chlorodont 54'56"
23.
Bruno MONTI
Arrow - Hutchinson 56'58"
24.
Pasquale FORNARA
Arbos - Bif - Clément 59'58"
25.
Maurice QUENTIN
Essor - Leroux - Hutchinson 1h03'53"
26.
Arrigo PADOVAN
Atala - Pirelli 1h07'25"
27.
Agostino COLETTO
Fréjus - Superga 1h09'13"
28.
Jan NOLTEN
Locomotief - Vredestein 1h09'27"
29.
Jesus LORONO
Gamma 1h22'24"
30.
Leo VAN DER PLUYM
Locomotief - Vredestein 1h24'10"
31.
Pierre BEUFFEUIL
Mercier - BP - Hutchinson 1h24'58"
32.
Marcel JANSSENS
Elvé - Peugeot 1h25'15"
33.
Raymond IMPANIS
Elvé - Peugeot 1h25'59"
34.
Jean MALLEJAC
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 1h26'32"
35.
Antonin ROLLAND
L. Bobet 1h29'52"
36.
Jean Pierre SCHMITZ
Follis - Dunlop 1h32'57"
37.
Joseph THOMIN
Arrow - Hutchinson 1h34'02"
38.
Nicolas BARONE
Follis - Dunlop 1h39'57"
39.
Jean BRANKART
Elvé - Peugeot 1h41'06"
40.
Raymond HOORELBEEKE
Helyett - Potin - Hutchinson 1h43'41"
41.
Angelo CONTERNO
Bianchi - Pirelli 1h45'55"
42.
Pietro GIUDICI
Arbos - Bif - Clément 1h46'58"
43.
Mario BERTOLO
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 1h48'51"
44.
Francis SIGUENZA
Rochet - Dunlop 1h49'25"
45.
Richard VAN GENECHTEN
Elvé - Peugeot 1h51'32"
46.
Pierre BARBOTIN
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 1h53'38"
47.
Max SCHELLENBERG
Condor 1h55'40"
48.
Alessandro FANTINI
Atala - Pirelli 1h57'20"
49.
Raphaël GEMINIANI
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 1h57'32"
50.
Roger HASSENFORDER
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 1h59'20"
51.
Marcel ERNZER
Faema - Guerra - Van Hauwaert 2h06'19"
52.
Pierre SCRIBANTE
Follis - Dunlop 2h10'24"
53.
Vincent VITETTA
Essor - Leroux - Hutchinson 2h11'01"
54.
Louis BERGAUD
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 2h16'36"
55.
Pierino BAFFI
Nivea - Fuchs - Clément 2h17'54"
56.
Louis CAPUT
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 2h20'53"
57.
Jean LERDA
Essor - Leroux - Hutchinson 2h22'47"
58.
Rene MARIGIL
Splendid - D'Alessandro 2h23'57"
59.
Claude LE BER
L. Bobet 2h29'28"
60.
Jean Claude GRÊT
Tigra 2h29'56"
61.
Valentin HUOT
Mercier - BP - Hutchinson 2h30'45"
62.
Remo PIANEZZI
Cilo - Saint Raphaël 2h31'07"
63.
Joseph MORVAN
Arrow - Hutchinson 2h32'40"
64.
Claude FREI
Allegro 2h34'09"
65.
Salvador BOTELLA
Girardengo - Icep 2h34'28"
66.
Alfred TONELLO
Plume Sport 2h38'49"
67.
Maurice LAMPRE
Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop 2h47'30"
68.
Nicolas MORN
Plume Sport 2h47'37"
69.
Raymond MEYZENQ
Libéria - Hutchinson 2h48'08"
70.
Bernardo RUIZ NAVARRETE
Girardengo - Icep 2h50'24"
71.
Adolphe DELEDDA
Follis - Dunlop 2h52'37"
72.
Jean Claude SKERL
Essor - Leroux - Hutchinson 2h55'51"
73.
Robert GIBANEL
Elvé - Peugeot 2h57'18"
74.
Miguel BOVER PONS
Splendid - D'Alessandro 2h59'16"
75.
Joseph MIRANDO
Helyett - Potin - Hutchinson 3h02'03"
76.
Amand AUDAIRE
Arrow - Hutchinson 3h03'33"
77.
Carmelo MORALES EROSTARBE
Gamma 3h05'19"
78.
Albert DOLHATS
Rochet - Dunlop 3h07'01"
79.
Marcel GUITARD
Gitane - Hutchinson 3h09'12"
80.
Camille HUYGHE
Bertin - D'Alessandro 3h11'07"
81.
Jose SERRA GIL
Girardengo - Icep 3h16'56"
82.
Roger CHUPIN
Follis - Dunlop 3h19'07"
83.
Willy KEMP
Faema - Guerra - Van Hauwaert 3h23'06"
84.
Tino SABBADINI
Royal Fabric 3h38'29"
85.
Philippe AGUT
Splendid - D'Alessandro 3h52'47"
86.
Jef LAHAYE
Eroba 4h02'22"
87.
Werner ARNOLD
Mondia 4h07'53"
88.
Roger CHAUSSABEL
Follis - Dunlop 4h10'18"