Volta Ciclista a Catalunya - 1956

General Classification

Rider Team Country Time
1. Aniceto UTSET R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
39h24'35"
2. Vicente ITURAT Faema - Guerra - Van Hauwaert
ESP
15"
3. Francesc MASIP R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
2'44"
4. Miguel POBLET Girardengo - Icep
ESP
4'15"
5. Antonio GELABERT AMENGUAL Faema - Guerra - Van Hauwaert
ESP
4'20"
6. Juan CRESPO HITA Follis - Dunlop
ESP
5'16"
7. Juan ESCOLA R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
6'30"
8. Walter SERENA Leo - Chlorodont
ITA
7'53"
9. Jaime CALUCHO MESTRES R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
9'17"
10. Jose ESCOLANO U.C. Tarrasa
ESP
9'20"
11. Francisco MORENO MARTINEZ U.C. Tarrasa
ESP
10'53"
12. Alfredo ESMATGES YUSTE Indaucho
ESP
11'16"
13. Ugo ANZILE Alcyon - Dunlop
ITA
13'45"
14. Alberto SANT ALENTA U.C. Sabadell
ESP
13'50"
15. Miguel PACHECO FONT Splendid - D'Alessandro
ESP
14'33"
16. Joseo MATEO R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
14'49"
17. Jose HERNANDEZ DIERT R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
17'52"
18. Alfred TONELLO Plume Sport
FRA
18'19"
19. Angel RODRIGUEZ Individual
ESP
19'00"
20. Facundo ZABALETA RANESCO U.C. Tarrasa
ESP
21'58"
21. Miguel ALARCON GAMUNDI Minaco
ESP
25'51"
22. Gabriel SAURA NAGORE Splendid - D'Alessandro
ESP
28'05"
23. Jose SEGU SORIANO R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
28'38"
24. Julio BELTRI Frente de la Juventud
ESP
29'08"
25. Emilio RODRIGUEZ BARROS U.C. Tarrasa
ESP
34'08"
26. Juan AMOR GARRIDO R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
36'52"
27. Alfredo PASOTTI Arbos - Bif - Clément
ITA
40'49"
28. Ricardo TARAPIELLA Individual
ESP
43'51"
29. Walter FAVRE Condor
SUI
45'05"
30. Jose MICHELENA ARSUAGA Boxing Club
ESP
46'52"
31. Jesus DAVOZ GORROTXATEGI Boxing Club
ESP
48'18"
32. Fernando MITJA Frente de la Juventud
ESP
49'17"
33. Armando BARDUCCI Girardengo - Icep
ITA
54'29"
34. Rafael MURALL U.C. Tarrasa
ESP
54'38"
35. Juan Manuel SANTIAGO MONTILLA U.C. Tarrasa
ESP
57'16"
36. Jose BAUZA Individual
ESP
1h05'13"
37. Juan CALVET Minaco
ESP
1h11'49"
38. Mariano CORRALES LAUSIN Faema - Guerra - Van Hauwaert
ESP
1h13'38"
39. Juan CAMPILLO R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
1h13'44"
40. Jose Ignacio AMETLLER Individual
ESP
1h24'23"
41. Antonio CASTELL Mobylette
ESP
1h33'22"
42. Bautista SUBIES Frente de la Juventud
ESP
1h38'23"
43. Raul MOTOS MARTOS Guardia de Franco
ESP
1h38'46"
44. Javier FAURA U.C. Sabadell
ESP
1h45'07"
45. Manuel AGUILAR Individual
ESP
1h53'38"
46. Ramon COLL Individual
ESP
1h59'28"
47. Nicolas FERRA Individual
FRA
2h02'53"
48. Juan CALUCHO MESTRES R.C.D. Espanol - Mobylette - Caobania - GAC
ESP
2h18'28"
49. Jose ANGUERA Individual
ESP
3h07'17"
50. Juan BASAS Dinamic
ESP
4h26'32"