Volta Ciclista a Catalunya 1957  |  General Classification    

37th edition

General Classification

1 September 1957 - 8 September 1957

Rider Team Time
1.
Jesús LOROÑO
CIL - Indaucho - Langarica 34h56'49"
2.
Salvador BOTELLA
Faema - Guerra 1'41"
3.
René MARIGIL
Mobylette - Caobania 2'33"
4.
Luis OTAÑO
Mobylette - Caobania 3'00"
5.
Antonio JIMENEZ QUILES
Gamma 4'29"
6.
Miguel PACHECO FONT
Faema - Guerra 5'42"
7.
Bernardo RUIZ NAVARRETE
Faema - Guerra 7'52"
8.
Michel STOLKER
Eroba - Vredestein 9'47"
9.
Gabriel MAS ARBONA
Guardia de Franco 13'04"
10.
Federico MARTÍN BAHAMONTES
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop - Quinquina 14'35"
11.
Francisco MASIP
Mobylette - Caobania 16'50"
12.
Fernando MITJA
Verbena 19'39"
13.
Miguel POBLET
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop - Quinquina 20'04"
14.
Vincent VITETTA
Libéria - Hutchinson - D'Alessandro 23'10"
15.
Jacinto URRESTARAZU
Real Union Irun - Palmera 23'16"
16.
Gabriel COMPANY
Faema - Guerra 30"20"
17.
Aniceto UTSET
Mobylette - Caobania 34'53"
18.
Julio SAN EMETERIO ABASCAL
Gamma 40'47"
19.
Joaquín BARCELÓ
B. Ruiz 41'03"
20.
Enrique BICARDI GIL
Perez de Sitges 41'14"
21.
Alberto SANT ALENTA
Mobylette - Caobania 43'49"
22.
Vicente ITURAT
Faema - Guerra 44'44"
23.
Juan Manuel SANTIAGO MONTILLA
Individual 50'49"
24.
José SERRA GIL
Faema - Guerra 51'23"
25.
Antonio FERRAZ NUÑEZ
Mobylette - Caobania 54'04"
26.
Manuel "Manolo" RODRÍGUEZ BARROS
Perez de Sitges 56'13"
27.
Robert GIBANEL
Royal-Fabric - Enform 57'34"
28.
Miguel VIDAURRETA GARCÍA
Real Union Irun - Palmera 57'57"
29.
Juan CAMPILLO
Mobylette - Caobania 57'58"
30.
Antonio SUÁREZ VÁZQUEZ
Guardia de Franco 58'33"
31.
Antonio BERTRÁN PANADÉS
Mobylette - Caobania 1h03'31"
32.
Julio BELTRI
Individual 1h05'45"
33.
Francisco FERNANDEZ HERNANDEZ
C.C. Gerona 1h06'07"
34.
Juan BIBILONI FRAU
Perez de Sitges 1h10'17"
35.
Andrés TROBAT GARCIAS
Faema - Guerra 1h10'44"
36.
Jesus MORIONES
Individual m.t.
37.
Jaime CALUCHO MESTRES
Mobylette - Caobania 1h17'31"
38.
Manuel MARTIN PIÑERA
Boxing Club 1h23'15"
39.
Facundo ZABALETA RANESCO
Real Union Irun - Palmera 1h33'31"
40.
Jesús DAVOZ GORROTXATEGI
Real Union Irun - Palmera 1h33'52"
41.
Bram VAN SLUIJS
Remington 1h39'17"
42.
Alfredo ESMATGES YUSTE
Mobylette - Caobania 1h46'17"
43.
Julio JIMÉNEZ MUÑOZ
CC Avila 1h52'01"
44.
Jose MICHELENA ARSUAGA
Real Union Irun - Palmera 1h57'11"
45.
Santiago MOSTAJO
Faema - Guerra 2h14'03"
46.
Francisco TORRES
Individual 2h14'19"
47.
Ramon COLL
Individual 3h24'09"
48.
Teodoro MUÑOZ
Individual 3h47'08"
49.
PICO
Individual 3h47'16"