Dauphiné Libéré 1958  |  General Classification    

12th edition

General Classification

2 June 1958 - 8 June 1958

Rider Team Time
1.
Louis ROSTOLLAN
Essor - Leroux - Hutchinson 37h34'14"
2.
Francis PIPELIN
Mercier - BP - Hutchinson 4"
3.
Jean Pierre SCHMITZ
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 6'23"
4.
Pierre POLO
Coupry - Margnat 6'58"
5.
Manuel BUSTO
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 7'48"
6.
Eddy PAUWELS
Libertas - Dr. Mann 9'32"
7.
Jean GRACZYK
Helyett - Leroux - Hutchinson 10'17"
8.
Siro BIANCHI
Coupry - Margnat 12'46"
9.
Alex CLOSE
Elvé - Peugeot - Marvan 12'49"
10.
Raymond MEYZENQ
Libéria - Hutchinson 13'45"
11.
Manuel CRUZ
Libéria - Hutchinson 13'58"
12.
Marcel ROHRBACH
Peugeot - BP - Dunlop 14'45"
13.
Raymond MASTROTTO
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop
14.
Valentin HUOT
Mercier - BP - Hutchinson 16'23"
15.
Camille LE MENN
Peugeot - BP - Dunlop 16'39"
16.
René FAURE
Libéria - Hutchinson 17'21"
17.
Jean DOTTO
Libéria - Hutchinson 17'27"
18.
Joseph THOMIN
Helyett - Leroux - Hutchinson 18'19"
19.
Rene PAVARD
Essor - Leroux - Hutchinson 18'37"
20.
Robert CAZALA
Mercier - BP - Hutchinson 19'37"
21.
Louis BERGAUD
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 20'07"
22.
Sauveur CUSIMANO
Individual 22'31"
23.
Jean FORESTIER
Essor - Leroux - Hutchinson 26'51"
24.
Richard VAN GENECHTEN
Elvé - Peugeot - Marvan 27'00"
25.
Mario BERTOLO
Peugeot - BP - Dunlop 27'48"
26.
Henri ANGLADE
Libéria - Hutchinson 30'36"
27.
Lothar FRIEDRICH
Torpedo 32'07"
28.
Gaston DUPUY
Libéria - Hutchinson 35'05"
29.
Édouard DELBERGHE
Helyett - Leroux - Hutchinson 35'42"
30.
Raymond HOORELBEKE
Essor - Leroux - Hutchinson
31.
Jean VLIEGEN
Plume Sport 43'18"
32.
Mathias LÖDER
Torpedo 44'09"
33.
Luis OTAÑO
Mobylette - GAC 44'23"
34.
Tino SABBADINI
Mercier - BP - Hutchinson 50'12"
35.
Noel BENSO
Individual 54'08"
36.
Tonnie BERGMANS
Eroba - Vredestein 58'10"
37.
Idrio BUI
Ghigi - Coppi 1h00'13"
38.
Edgard SORGELOOS
Elvé - Peugeot - Marvan 1h00'42"
39.
Jesús DAVOZ GORROTXATEGI
Mobylette - GAC 1h04'23"
40.
Gunther DEBUSMANN
Torpedo 1h04'48"
41.
Pierre ROSSI
Peugeot - BP - Dunlop 1h05'58"
42.
Claude MATTIO
Coupry - Margnat 1h06'58"
43.
Willy TRUYE
Mercier - BP - Hutchinson 1h09'14"
44.
Jean LERDA
Coupry - Margnat 1h11'50"
45.
Jacinto URRESTARAZU
Mobylette - GAC 1h15'50"
46.
Andre DRUÈRE
Individual 1h17'17"
47.
Benigno ASPURU
Mobylette - GAC 1h20'04"
48.
Piet VAN EST
Magneet - Vredestein 1h29'38"
49.
Nicolas BARONE
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h33'22"
50.
Eugene TELOTTE
Helyett - Leroux - Hutchinson 1h37'58"
51.
Maurice MOUCHERAUD
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h41'11"
52.
Horst TÜLLER
Torpedo 1h46'59"
53.
Pierre VILLARD
Libéria - Hutchinson 1h48'01"
54.
Rene ABADIE
Mercier - BP - Hutchinson 1h48'40"
55.
Andre LE DISSEZ
Alcyon - Dunlop 1h51'22"
56.
Facundo ZABALETA RANESCO
Mobylette - GAC 2h00'47"
57.
Rene BRETON
Individual 2h13'38"
58.
Jean COLLOMB
Individual ?