Giro d'Italia 1958  |  General Classification    

41st edition

General Classification

18 May 1958 - 8 June 1958

Rider Team Time
1.
Ercole BALDINI
Legnano 92h09'30"
2.
Jean BRANKART
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 04'17"
3.
Charly GAUL
Faema - Guerra - Clément 06'07"
4.
Louison BOBET
L. Bobet - BP - Hutchinson 09'27"
5.
Gastone NENCINI
Chlorodont - Leo 10'36"
6.
Miguel POBLET
Ignis - Peña Solera - Doniselli 11'07"
7.
Jesús LOROÑO
Faema - Guerra - Clément 12'12"
8.
Raphael GÉMINIANI
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 13'12"
9.
Pasquale FORNARA
Cilo - Toscanelli 14'13"
10.
Aldo MOSER
Cali'-Broni - Girardengo - Libertas 15'00"
11.
Jan ADRIAENSENS
Carpano 15'25"
12.
Sante RANUCCI
Torpado 15'26"
13.
Hans JUNKERMANN
Mondia 16'54"
14.
Germano BARALE
Bianchi - Pirelli 18'57"
15.
Salvador BOTELLA
Faema - Guerra - Clément 20'44"
16.
Fred DEBRUYNE
Carpano 21'55"
17.
Federico MARTÍN BAHAMONTES
Faema - Guerra - Clément 22'35"
18.
Silvestro LA CIOPPA
San Pellegrino Sport 24'37"
19.
Giuseppe FALLARINI
Asborno - Frejus 30'11"
20.
Joseph PLANCKAERT
Carpano 32'32"
21.
Agostino COLETTO
Carpano 32'33"
22.
Giorgio TINAZZI
San Pellegrino Sport 36'01"
23.
Pierino BAFFI
Chlorodont - Leo 38'11"
24.
Guido BONI
Bianchi - Pirelli 38'22"
25.
Giovanni PETTINATI
Atala - Pirelli 41'04"
26.
Gilberto DALL'AGATA
Ghigi - Coppi 41'20"
27.
Arnaldo PAMBIANCO
Legnano 41'25"
28.
Carlo AZZINI
San Pellegrino Sport 43'53"
29.
Désiré KETELEER
Carpano 44'03"
30.
Antonino CATALANO
Cali'-Broni - Girardengo - Libertas 46'59"
31.
Guido CARLESI
Chlorodont - Leo 50'30"
32.
Fausto COPPI
Bianchi - Pirelli 56'14"
33.
Marcel ERNZER
Faema - Guerra - Clément 59'39"
34.
Nino DEFILIPPIS
Carpano 1h03'04"
35.
Vito FAVERO
Atala - Pirelli 1h14'01"
36.
Maurice LAMPRE
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h16'44"
37.
Rino BENEDETTI
Cali'-Broni - Girardengo - Libertas 1h18'58"
38.
Jesús GALDEANO PORTILLO
Faema - Guerra - Clément 1h19'48"
39.
Armando PELLEGRINI
Faema - Guerra - Clément 1h22'55"
40.
Walter MARTIN
San Pellegrino Sport 1h24'53"
41.
Gianbattista MILESI
San Pellegrino Sport 1h25'00"
42.
Waldemaro BARTOLOZZI
Legnano 1h26'38"
43.
Giorgio MENINI
San Pellegrino Sport 1h27'54"
44.
Adriano DE GASPERI
Cilo - Toscanelli 1h29'56"
45.
Rizzardo BRENIOLI
Atala - Pirelli 1h30'15"
46.
Cleto MAULE
Torpado 1h32'26"
47.
Alessandro FANTINI
Atala - Pirelli 1h33'16"
48.
Jean MALLEJAC
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h33'21"
49.
Giuseppe PINTARELLI
Cali'-Broni - Girardengo - Libertas 1h35'05"
50.
Roberto FALASCHI
Legnano 1h39'48"
51.
Gianni FERLENGHI
Bianchi - Pirelli 1h40'47"
52.
Nello FABBRI
Legnano 1h41'32"
53.
Vicente ITURAT
Ignis - Peña Solera - Doniselli 1h43'58"
54.
Germain DERIJCKE
Carpano 1h52'13"
55.
Pierre EVERAERT
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h52'29"
56.
Alfredo ZAGANO
Asborno - Frejus 1h59'14"
57.
Giuseppe CARIZZONI
Mondia 1h59'40"
58.
Antonin ROLLAND
L. Bobet - BP - Hutchinson 2h00'08"
59.
Ugo MASSOCCO
Legnano 2h03'04"
60.
Bruno COSTALUNGA
Chlorodont - Leo 2h07'10"
61.
Fernando BRANDOLINI
Chlorodont - Leo 2h11'05"
62.
Angiolino PISCAGLIA
Molteni 2h13'40"
63.
Alberto MANNELLI
San Pellegrino Sport 2h14'21"
64.
Giorgio MANCINI
San Pellegrino Sport 2h15'33"
65.
Arrigo PADOVAN
Atala - Pirelli 2h15'54"
66.
Michele GISMONDI
Bianchi - Pirelli 2h20'30"
67.
Renzo ACCORDI
Cilo - Toscanelli 2h25'08"
68.
Paolo GUAZZINI
Ghigi - Coppi 2h26'07"
69.
Nino ASSIRELLI
Legnano 2h27'45"
70.
Pierre GOUGET
Mercier - BP - Hutchinson 22h28'42"
71.
Renato PONZINI
Lube - NSU 2h31'25"
72.
Bruno TOGNACCINI
Ignis - Peña Solera - Doniselli 2h39'04"
73.
Robert VARNAJO
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 2h46'07"
74.
Luciano PEZZI
Bianchi - Pirelli 2h51'32"
75.
Gilbert SCODELLER
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 3h18'51"
76.
Mario BARONI
Torpado 3h36'49"
77.
Charles COSTE
L. Bobet - BP - Hutchinson 4h21'08"