Giro d'Italia - 1959

General Classification

Rider Team Country Time
1. Charly GAUL EMI
LUX
101h50'26"
2. Jacques ANQUETIL ACBB
FRA
06'12"
3. Diego RONCHINI Bianchi
ITA
06'16"
4. Rik VAN LOOY Faema - Guerra
BEL
07'17"
5. Imerio MASSIGNAN Legnano - Pirelli
ITA
07'31"
6. Miguel POBLET Ignis - Frejus
ESP
10'21"
7. Graziano BATTISTINI Legnano - Pirelli
ITA
10'47"
8. Guido CARLESI Molteni
ITA
13'35"
9. Ernesto BONO San Pellegrino Sport
ITA
10. Gastone NENCINI Carpano
ITA
13'49"
11. Hans JÜNKERMANN Faema - Guerra
GER
18'12"
12. Adriano ZAMBONI Torpado - Clément
ITA
21'30"
13. Hilaire COUVREUR Faema - Guerra
BEL
24'13"
14. Angelo CONTERNO Carpano
ITA
28'47"
15. Alfredo SABBADIN Mondia - Underberg
ITA
16. Michele GISMONDI Tricofilina - Coppi
ITA
28'55"
17. Ercole BALDINI Ignis - Frejus
ITA
33'31"
18. Nino DEFILIPPIS Carpano
ITA
35'15"
19. Alessandro FANTINI Atala
ITA
36'16"
20. Vito FAVERO Atala
ITA
37'48"
21. Pasquale FORNARA EMI
ITA
46'54"
22. Guido BONI Tricofilina - Coppi
ITA
49'10"
23. Rino BENEDETTI Ghigi - Ganna
ITA
51'27"
24. Giorgio TINAZZI Torpado - Clément
ITA
53'04"
25. Antonino CATALANO Bianchi
ITA
53'37"
26. Michel VERMEULIN Essor
FRA
27. Noe CONTI Bianchi
ITA
56'56"
28. Gianantonio RICCO Molteni
ITA
57'12"
29. Rolf GRAF Tigra
SUI
57'28"
30. Desire KETELEER Carpano
BEL
57'38"
31. Germano BARALE Bianchi
ITA
58'10"
32. Aurelio CESTARI Atala
ITA
1h00'59"
33. Giuseppe FALLARINI Ignis - Frejus
ITA
1h01'19"
34. Edouard DELBERGHE ACBB
FRA
1h02'09"
35. Agostino COLETTO Carpano
ITA
1h05'27"
36. Arturo NERI Atala
ITA
1h06'59"
37. Rene PAVARD Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
FRA
1h09'15"
38. Giuseppe DANTE Ignis - Frejus
ITA
1h10'13"
39. Nello FABBRI Bianchi
ITA
1h14'05"
40. Seamus ELLIOTT ACBB
IRL
1h15'20"
41. Marcel ERNZER EMI
LUX
1h19'42"
42. Andre DARRIGADE ACBB
FRA
1h19'48"
43. Giovanni PETTINATI Atala
ITA
1h20'23"
44. Aldo KAZIANKA Tricofilina - Coppi
ITA
1h24'06"
45. Mario TOSATO Torpado - Clément
ITA
1h23'23"
46. Jos THEUNS Faema - Guerra
BEL
1h27'29"
47. Lido TAMAGNI Individual
ITA
1h30'07"
48. Vittorio CASATI Legnano - Pirelli
ITA
1h31'08"
49. Bruno MONTI Atala
ITA
1h31'28"
50. Vinicio MARSILI Bianchi
ITA
1h37'30"
51. Luigi TEZZA Legnano - Pirelli
ITA
1h41'16"
52. Armando PELLEGRINI EMI
ITA
1h47'02"
53. Pierino BAFFI Ignis - Frejus
ITA
1h47'28"
54. Federico GALEAZ Torpado - Clément
ESP
1h51'07"
55. Edgard SORGELOOS Faema - Guerra
BEL
1h53'28"
56. Rizzardo BRENIOLI Atala
ITA
1h54'17"
57. Idrio BUI Ghigi - Ganna
ITA
1h57'00"
58. Aldo BOLZAN EMI
LUX
1h59'35"
59. Giovanni PINTARELLI Individual
ITA
2h00'08"
60. Roberto FALASCHI Ignis - Frejus
ITA
2h00'24"
61. Mario ZOCCA Legnano - Pirelli
ITA
2h03'12"
62. Italo MAZZACURATI Ghigi - Ganna
ITA
2h04'12"
63. Cleto MAULE Carpano
ITA
2h05'00"
64. Alfred RUEGG Tricofilina - Coppi
SUI
2h05'18"
65. Waldemaro BARTOLOZZI Ignis - Frejus
ITA
2h13'29"
66. Angiolino PISCAGLIA Ghigi - Ganna
ITA
2h16'19"
67. Nello VELUCCHI Atala
ITA
2h19'47"
68. Adolf CHRISTIAN Ignis - Frejus
AUT
2h21'34"
69. Gianni FERLENGHI Carpano
ITA
2h26'05"
70. Nuncio PELLICCIARI San Pellegrino Sport
ITA
2h29'12"
71. Gilberto DALL'AGATA Ghigi - Ganna
ITA
2h30'30"
72. Jean STABLINSKI ACBB
FRA
2h31'59"
73. Colombo CASSANO Tricofilina - Coppi
ITA
2h34'26"
74. Walter MARTIN Carpano
ITA
2h36'37"
75. Carlo GUARGUAGLIANI EMI
ITA
76. Giuliani MICHELON Tricofilina - Coppi
ITA
2h39'35"
77. Giovanni METRA EMI
ITA
2h57'25"
78. Giacomo FINI Bianchi
ITA
2h53'30"
79. Gino VIGNOLO San Pellegrino Sport
ITA
2h57'25"
80. Silvano CIAMPI Bianchi
ITA
3h07'22"
81. Emilio BOTTECCHIA Molteni
ITA
3h11'19"
82. Giuliano BERNADELLE Torpado - Clément
ITA
3h15'51"
83. Bruno COSTALUNGA Molteni
ITA
3h22'32"
84. Arrigo PADOVAN Atala
ITA
3h23'46"
85. Gino GUERRINI Tricofilina - Coppi
ITA
3h25'26"
86. Antonio ULIANA Tigra
ESP
3h30'53"