Giro d'Italia - 1960

General Classification

Rider Team Country Time
1. Jacques ANQUETIL Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop
FRA
94h03'54"
2. Gastone NENCINI Carpano
ITA
00'28"
3. Charly GAUL EMI
LUX
03'51"
4. Imerio MASSIGNAN Legnano
ITA
04'06"
5. Jos HOEVENAERS Wiel's - Flandria
BEL
05'53"
6. Guido CARLESI Philco
ITA
06'28"
7. Arnaldo PAMBIANCO Legnano
ITA
08'32"
8. Diego RONCHINI Bianchi
ITA
09'28"
9. Edouard DELBERGHE Saint Raphael - R. Geminiani - Dunlop
FRA
12'29"
10. Agostino COLETTO Carpano
ITA
13'10"
11. Rik VAN LOOY Faema
BEL
14'53"
12. Jean ADRIAENSENS Philco
BEL
19'32"
13. Adriano ZAMBONI Torpado
ITA
28'15"
14. Hans JÜNKERMANN Gazzola - Fiorelli
GER
30'01"
15. Carlo BRUGNAMI Torpado
ITA
30'22"
16. Ezio PIZZOGLIO Carpano
ITA
31'41"
17. Hilaire COUVREUR Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
BEL
31'44"
18. Rino BENEDETTI Ghigi
ITA
37'50"
19. Giuseppe SARTORE Bianchi
ITA
38'02"
20. Graziano BATTISTINI Legnano
ITA
41'13"
21. Angelo CONTERNO Carpano
ITA
42'16"
22. Nino DEFILIPPIS Carpano
ITA
42'44"
23. Aurelio CESTARI Ignis
ITA
43'42"
24. Michele GISMONDI Gazzola - Fiorelli
ITA
48'57"
25. Miguel POBLET Ignis
ESP
53'57"
26. Antonio BERTRAN PANADES Faema
ESP
57'42"
27. Aldo KAZIANKA EMI
ITA
58'06"
28. Giancarlo MANZONI San Pellegrino Sport
ITA
58'46"
29. Salvador BOTELLA Faema
ESP
59'56"
30. Pasquale FORNARA Mondia
ITA
1h00'56"
31. Tristano TINARELLI Torpado
ITA
1h01'25"
32. Wim VAN EST Philco
NED
1h01'36"
33. Noe CONTI Ghigi
ITA
1h02'21"
34. Bruno COSTALUNGA Molteni
ITA
1h02'22"
35. Carlo AZZINI Legnano
ITA
1h02'43"
36. Giuseppe FALLARINI Feru - Sadexan
ITA
1h07'43"
37. Pierino BAFFI Ignis
ITA
1h08'33"
38. Giovanni PETTINATI Gazzola - Fiorelli
ITA
1h10'23"
39. Federico GALEAZ Torpado
ESP
1h11'27"
40. Raymond IMPANIS Faema
BEL
1h12'41"
41. Ercole BALDINI Ignis
ITA
1h12'50"
42. Idrio BUI Ghigi
ITA
1h14'54"
43. Vittorio CASATI Legnano
ITA
1h15'55"
44. Antonio DAL COL Bianchi
ITA
1h17'05"
45. Raymond HOORELBEEKE Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
FRA
1h18'41"
46. Ernesto BONO San Pellegrino Sport
ITA
1h19'47"
47. Giovanni METRA EMI
ITA
1h19'44"
48. Guido BONI Ghigi
ITA
1h20'47"
49. Alfred RUEGG Gazzola - Fiorelli
SUI
1h23'21"
50. Germano BARALE Bianchi
ITA
1h24'26"
51. Gabriel MAS ARBONA Faema
ESP
1h26'15"
52. Armando CASODI Atala
ITA
1h29'18"
53. Michel STOLKER Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
NED
1h31'44"
54. Edgard SORGELOOS Faema
BEL
1h31'49"
55. Antonino CATALANO Bianchi
ITA
1h34'02"
56. Roberto FALASCHI Ignis
ITA
1h34'18"
57. Marcel ERNZER EMI
LUX
1h35'33"
58. Alessandro FANTINI Gazzola - Fiorelli
ITA
1h36'56"
59. Jean STABLINSKI Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
FRA
1h38'02"
60. Louis ROSTOLLAN ACBB
FRA
1h40'04"
61. Alberto ASSIRELLI Legnano
ITA
1h45'15"
62. Nuncio PELLICCIARI San Pellegrino Sport
ITA
1h47'28"
63. Renzo ACCORDI San Pellegrino Sport
ITA
1h47'54"
64. Andre DARRIGADE ACBB
FRA
1h49'10"
65. Giuseppe PINTARELLI EMI
ITA
1h49'49"
66. Italo MAZZACURATI Bianchi
ITA
1h54'57"
67. Rene VAN MEENEN Faema
BEL
1h58'05"
68. Seamus ELLIOTT Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
IRL
2h01'43"
69. Mario BAMPI Molteni
ITA
2h03'20"
70. Armando PELLEGRINI Mondia
ITA
2h10'05"
71. Gino VIGNOLO Torpado
ITA
2h11'07"
72. Mario TOSATO Torpado
ITA
2h12'17"
73. Giancarlo GENTINA San Pellegrino Sport
ITA
2h12'28"
74. Dino LIVIERO Torpado
ITA
2h16'02"
75. Nello VELUCCHI Atala
ITA
2h16'57"
76. Guglieimo GARELLO Tigra
ITA
2h18'38"
77. Giovanni BETTINELLI Legnano
ITA
2h19'26"
78. Ugo MASSOCCO Gazzola - Fiorelli
ITA
2h19'32"
79. Amico IPPOLITI Philco
ITA
2h21'45"
80. Jesus GALDEANO PORTILLO Faema
ESP
2h21'58"
81. Mario MINIERI Ghigi
ITA
2h24'24"
82. Piero GATTONI Ghigi
ITA
2h25'37"
83. Arrigo PADOVAN Gazzola - Fiorelli
ITA
2h29'47"
84. Emile DAEMS Philco
BEL
2h31'50"
85. Angiolino PISCAGLIA Ghigi
ITA
2h37'16"
86. Sergio BRAGA San Pellegrino Sport
ITA
2h40'13"
87. Giuseppe VANZELLA Atala
ITA
2h51'23"
88. Cleto MAULE Philco
ITA
2h53'13"
89. Vinicio MARSILI Philco
ITA
2h54'21"
90. Remo TAMAGNI Legnano
ITA
2h55'44"
91. Dino BRUNI Ignis
ITA
2h55'51"
92. Luciano CIANCOLA Ignis
ITA
3h00'21"
93. Waldemaro BARTOLOZZI Ignis
ITA
3h00'49"
94. Stefano GAGGERO Carpano
ITA
3h02'34"
95. Giacomo FINI Philco
ITA
3h20'49"
96. Antonio ULIANA Ferrys
ESP
3h36'02"
97. Tonino DOMENICALI Bianchi
ITA
4h30'51"