Tour de France - 1961

General Classification

Rider Team Country Time
1. Jacques ANQUETIL Helyett - Fynsec - Hutchinson
FRA
122h01'33"
2. Guido CARLESI Philco
ITA
12'14"
3. Charly GAUL Gazzola - Fiorelli
LUX
4. Imerio MASSIGNAN Legnano
ITA
15'59"
5. Hans JÜNKERMANN Torpedo
GER
16'09"
6. Fernando MANZANEQUE SANCHEZ Licor 43
ESP
16'27"
7. Jose PEREZ FRANCES Ferrys
ESP
20'41"
8. Jean DOTTO Libéria - Grammont - Wolber
FRA
21'44"
9. Eddy PAUWELS Dr. Mann
BEL
26'57"
10. Jean ADRIAENSENS Groene Leeuw - SAS - Sinalco
BEL
28'05"
11. Jos HOEVENAERS Dr. Mann
BEL
28'27"
12. Alfred RUEGG Cynar - Mittelholzer
SUI
32'14"
13. Michel VAN AERDE Carpano
BEL
40'34"
14. Jean GAINCHE Mercier - BP - Hutchinson
FRA
41'26"
15. Joseph PLANCKAERT Wiel's - Flandria
BEL
41'53"
16. Adriano ZAMBONI Molteni
ITA
43'26"
17. Frans AERENHOUTS Mercier - BP - Hutchinson
BEL
45'52"
18. Henri ANGLADE Libéria - Grammont - Wolber
FRA
47'38"
19. Raymond MASTROTTO Rapha - Gitane - Dunlop
FRA
53'19"
20. Andre FOUCHER Libéria - Grammont - Wolber
FRA
58'08"
21. Marcel QUEHEILLE Kas - Royal Asport
FRA
58'42"
22. Claude MATTIO Rochet
FRA
23. Edouard BIHOUEE Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h05'05"
24. Joseph WASKO Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h06'28"
25. Joseph THOMIN Margnat
FRA
1h06'45"
26. Elio GERUSSI Alcyon - Leroux
ITA
1h07'33"
27. Fernand PICOT Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h17'41"
28. Pierre BEUFFEUIL Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h19'15"
29. Stephan LACH Peugeot - BP - Dunlop
FRA
1h19'40"
30. Georges GROUSSARD Alcyon - Leroux
FRA
1h20'58"
31. Louis ROSTOLLAN Helyett - Fynsec - Hutchinson
FRA
1h23'12"
32. Andre DARRIGADE Alcyon - Leroux
FRA
1h24'51"
33. Aldo BOLZAN Gazzola - Fiorelli
LUX
1h26'05"
34. Jean MILESI Libéria - Grammont - Wolber
FRA
1h26'39"
35. Jean FORESTIER Alcyon - Leroux
FRA
1h28'11"
36. Jean Baptiste CLAES Groene Leeuw - SAS - Sinalco
BEL
1h28'25"
37. Marcel ERNZER Gazzola - Fiorelli
LUX
1h31'57"
38. Luis OTANO Licor 43
ESP
1h32'07"
39. Valentin HUOT Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h34'50"
40. Robert CAZALA Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h36'23"
41. Gerard THIELIN Rapha - Gitane - Dunlop
FRA
1h38'47"
42. Jean STABLINSKI Helyett - Fynsec - Hutchinson
FRA
1h39'10"
43. Renzo ACCORDI Legnano
ITA
1h46'43"
44. Mario MINIERI Ghigi
ITA
1h47'49"
45. Joseph GROUSSARD Alcyon - Leroux
FRA
1h49'00"
46. Louis BERGAUD Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop
FRA
1h50'03"
47. Seamus ELLIOTT Helyett - Fynsec - Hutchinson
IRL
1h51'05"
48. Manuel BUSTO Peugeot - BP - Dunlop
FRA
1h54'45"
49. Julio SAN EMETERIO ABASCAL Ferrys
ESP
1h54'55"
50. Roberto FALASCHI Philco
ITA
2h00'22"
51. Piet DAMEN Locomotief - Vredestein
NED
2h03'12"
52. Antoine ABATE Libéria - Grammont - Wolber
FRA
2h04'06"
53. Brian ROBINSON Rapha - Gitane - Dunlop
GBR
2h04'23"
54. Dieter PUSCHEL Berolina
GER
2h07'57"
55. Juan CAMPILLO Kas - Royal Asport
ESP
2h09'46"
56. Armando PELLEGRINI VOV
ITA
2h10'22"
57. Bernard VIOT Peugeot - BP - Dunlop
FRA
2h20'00"
58. Jaap KERSTEN Locomotief - Vredestein
NED
2h20'12"
59. Guy IGNOLIN Rapha - Gitane - Dunlop
FRA
2h22'04"
60. Rolf GRAF Philco
SUI
2h24'13"
61. Martin VAN GENEUGDEN Baratti - Milano
BEL
2h26'24"
62. Rene MARIGIL Brandy Majestad
ESP
2h29'09"
63. Fritz GALLATI Tigra
SUI
2h30'04"
64. Antoon VAN DER STEEN Locomotief - Vredestein
NED
2h31'35"
65. Kenneth LAIDLAW Rochet
GBR
2h45'47"
66. Jan WESTDORP Eroba
NED
2h51'39"
67. Serge RUCHET Mittelholzer
SUI
2h54'23"
68. Pierre EVERAERT Rapha - Gitane - Dunlop
FRA
3h01'02"
69. Vicente ITURAT Catigene
ESP
3h08'02"
70. Raymond HOORELBEEKE Alcyon - Leroux
FRA
3h19'42"
71. Jean Claude LEFEBVRE Alcyon - Leroux
FRA
3h47'49"
72. Andre GENESTE Alcyon - Leroux
FRA
4h12'56"