Kuurne - Brussel - Kuurne - 1961

16th edition

Kuurne - Brussel - Kuurne 192 km

5 March 1961

Rider Team Time
1.
Leon VAN DAELE
Wiel's - Flandria 5h01'20"
1.
Fred DEBRUYNE
Baratti - Milano
3.
Andre NOYELLE
Wiel's - Flandria
4.
Jacques VAN DER KLUNDERT
Radium
5.
Julien SCHEPENS
Wiel's - Flandria
6.
Georges VAN MAECKELBERGHE
Helyett - Fynsec - Hutchinson
7.
Joseph PLANCKAERT
Wiel's - Flandria
8.
Frans DE MULDER
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
9.
Michel STOLKER
Helyett - Fynsec - Hutchinson
10.
Arthur DE CABOOTER
Groene Leeuw - SAS - Sinalco 15"
11.
Albert DAENEKYNT
Helyett - Fynsec - Hutchinson
12.
Albert VAN EGMOND
Libéria - Grammont - Wolber
13.
Maurice MEULEMAN
Wiel's - Flandria
14.
Marcel SEYNAEVE
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
15.
Georges DE CRAEYE
Alcyon - Leroux
16.
Marcel ONGENAE
Wiel's - Flandria
17.
Werner NOLF
Marcel Kint - Mercier
18.
Etienne VAN VLIERBERGHE
Dr. Mann
19.
Henri DE WOLF
Alcyon - Leroux
20.
Petrus OELLIBRANDT
Dr. Mann
21.
Florent VANPOLLAERT
Baratti - Milano
22.
Gust DESMET
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
23.
Armand DESMET
Faema
24.
Antoon VAN DER STEEN
Locomotief - Vredestein
25.
Georges VOLCKAERT
Bertin - L'Avenir - Milremo
26.
Aimé VAN AVERMAET
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
27.
Oswald DECLERCQ
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
28.
John KENNEDY
Wiel's - Flandria
29.
Kamiel LAMOTE
Bertin - L'Avenir - Milremo
30.
Urbain REYNIERS
Marcel Kint - Mercier
31.
Roger BAUDECHON
Bertin - L'Avenir - Milremo
31.
Gabriel BORRA
Alcyon - Leroux
31.
Camille BUYSSE
Wiel's - Flandria
31.
Norbert COREELMAN
Bertin - L'Avenir - Milremo
31.
Roger DECOCK
Wiel's - Flandria
31.
Gilbert DESMET I
Carpano
31.
Seamus ELLIOTT
Helyett - Fynsec - Hutchinson
31.
Franz FARR
Quelle
31.
Elio GERUSSI
Alcyon - Leroux
31.
Frans HOFFMANS
31.
Raymond HOORELBEEKE
Alcyon - Leroux
31.
Marc HUIART
Libéria - Grammont - Wolber
31.
Jaap KERSTEN
Locomotief - Vredestein
31.
Nico LAPAGE
Bertin - L'Avenir - Milremo
31.
Bas MALIEPAARD
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop
31.
Bruno MARTINATO
Wiel's - Flandria
31.
Lucien MATHYS
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
31.
Orphee MENEGHINI
Mercier - BP - Hutchinson
31.
Andre MESSELIS
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
31.
Coen NIESTEN
Alcyon - Leroux
31.
Daniel PATTEEUW
Marcel Kint - Mercier
31.
Leopold ROSSEEL
Wiel's - Flandria
31.
Valere SCHMIDT
Wiel's - Flandria
31.
Gilbert SCODELLER
Libéria - Grammont - Wolber
31.
Guy THOMAS
Peugeot - BP - Dunlop
31.
Willy TRUYE
Wiel's - Flandria
31.
Martin VAN DER BORGH
Afri-Cola - Rabeneick
31.
Leo VAN DER PLUYM
31.
Joop VAN DER PUTTEN
Radium
31.
Jules VAN OOSTENDE
Groene Leeuw - SAS - Sinalco
31.
Robert VAN THOURNHOUT
Wiel's - Flandria
31.
Leo WICKIHALDER
Locomotief - Vredestein