Tour de France - 1962

General Classification

Rider Team Country Time
1. Jacques ANQUETIL Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
114h31'54"
2. Joseph PLANCKAERT Flandria - Faema - Clément
BEL
04'59"
3. Raymond POULIDOR Mercier - BP - Hutchinson
FRA
10'24"
4. Gilbert DESMET I Carpano
BEL
13'01"
5. Ab GELDERMANS Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
NED
14'04"
6. Tom SIMPSON Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
GBR
17'09"
7. Imerio MASSIGNAN Legnano - Pirelli
ITA
17'50"
8. Ercole BALDINI Ignis
ITA
19'00"
9. Charly GAUL Gazzola - Fiorelli - Hutchinson
LUX
19'11"
10. Eddy PAUWELS Wiel's - Groene Leeuw
BEL
23'04"
11. Jean Claude LEBAUBE Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
FRA
23'33"
12. Henri ANGLADE Libéria - Grammont - Wolber
FRA
26'33"
13. Emile DAEMS Philco
BEL
27'17"
14. Federico MARTIN BAHAMONTES Margnat - Paloma - D'Alessandro
ESP
34'16"
15. Rolf WOLFSHOHL Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
GER
35'23"
16. Armand DESMET Flandria - Faema - Clément
BEL
39'10"
17. Vic VAN SCHIL Mercier - BP - Hutchinson
BEL
42'01"
18. Jos HOEVENAERS Philco
BEL
42'28"
19. Guido CARLESI Philco
ITA
43'29"
20. Francois MAHE Pelforth - Sauvage - Lejeune
FRA
45'36"
21. Andre DARRIGADE Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
FRA
47'50"
22. Robert CAZALA Mercier - BP - Hutchinson
FRA
51'44"
23. Luis OTANO Margnat - Paloma - D'Alessandro
ESP
53'02"
24. Louis ROSTOLLAN Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
1h03'02"
25. Arnaldo PAMBIANCO Ignis
ITA
1h06'10"
26. Piet VAN EST Flandria - Faema - Clément
NED
1h07'14"
27. Juan CAMPILLO Margnat - Paloma - D'Alessandro
ESP
1h10'34"
28. Dieter PUSCHEL Rüberg - Kette
GER
1h11'12"
29. Raymond MASTROTTO Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
FRA
1h12'24"
30. Jean STABLINSKI Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
1h14'06"
31. Rudi ALTIG Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
GER
1h18'14"
32. Jean GAINCHE Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h21'18"
33. Michel STOLKER Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
NED
34. Willy VAN DEN BERGHEN Mercier - BP - Hutchinson
BEL
1h22'51"
35. Renzo FONTONA Legnano - Pirelli
ITA
1h29'33"
36. Jean FORESTIER Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
FRA
1h31'51"
37. Edouard DELBERGHE Libéria - Grammont - Wolber
FRA
1h33'23"
38. Jean GRACZYK Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
1h38'50"
39. Andre MESSELIS Wiel's - Groene Leeuw
BEL
1h39'08"
40. Daniel DOOM Wiel's - Groene Leeuw
BEL
1h40'13"
41. Aurelio CESTARI Gazzola - Fiorelli - Hutchinson
ITA
1h41'16"
42. Carlo AZZINI Carpano
ITA
43. Roger BAENS Flandria - Faema - Clément
BEL
1h43'58"
44. Guillaume VAN TONGERLOO Flandria - Faema - Clément
BEL
1h47'19"
45. Alan RAMSBOTTOM Pelforth - Sauvage - Lejeune
GBR
1h50'19"
46. Germano BARALE Carpano
ITA
1h52'15"
47. Bas MALIEPAARD Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
NED
1h55'54"
48. Guido BONI Ghigi
ITA
1h56'00"
49. Giancarlo MANZONI Legnano - Pirelli
ITA
1h59'13"
50. Pierre BEUFFEUIL Mercier - BP - Hutchinson
FRA
1h59'53"
51. Marcel ONGENAE Flandria - Faema - Clément
BEL
2h00'06"
52. Jean Baptiste CLAES Wiel's - Groene Leeuw
BEL
2h00'41"
53. Bruno MARTINATO Gazzola - Fiorelli - Hutchinson
LUX
2h01'07"
54. Andre FOUCHER Libéria - Grammont - Wolber
FRA
2h01'43"
55. Fernand PICOT Peugeot
FRA
2h03'24"
56. Pierre EVERAERT Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
2h04'39"
57. Joseph GROUSSARD Pelforth - Sauvage - Lejeune
FRA
2h11'26"
58. Jean DOTTO Libéria - Grammont - Wolber
FRA
2h12'32"
59. Carlo BRUGNAMI Philco
ITA
2h13'46"
60. Jean MILESI Libéria - Grammont - Wolber
FRA
2h14'39"
61. Pierino BAFFI Ghigi
ITA
2h15'52"
62. Edgard SORGELOOS Flandria - Faema - Clément
BEL
2h19'16"
63. Rino BENEDETTI Ignis
ITA
2h20'58"
64. Giorgio ZANCANARO Philco
ITA
2h24'28"
65. Stephan LACH Peugeot
FRA
2h24'43"
66. Giuseppe DANTE Legnano - Pirelli
ITA
2h24'47"
67. Manuel BUSTO Peugeot
FRA
2h25'11"
68. Jean Claude ANNAERT Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
2h27'06"
69. Edouard BIHOUEE Mercier - BP - Hutchinson
FRA
2h31'01"
70. Willy VANNITSEN Wiel's - Groene Leeuw
BEL
2h33'13"
71. Giuseppe SARTORE Carpano
ITA
2h33'33"
72. Georges GROUSSARD Pelforth - Sauvage - Lejeune
FRA
2h34'09"
73. Alfredo SABBADIN Gazzola - Fiorelli - Hutchinson
ITA
2h37'16"
74. Hilaire COUVREUR Carpano
BEL
2h38'10"
75. Mario MINIERI Ghigi
ITA
2h39'56"
76. Anatole NOVAK Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
FRA
2h41'13"
77. Jaak DE BOEVER Libéria - Grammont - Wolber
BEL
2h38'06"
78. Guy IGNOLIN Gitane - Leroux - Dunlop - R. Geminiani
FRA
2h45'35"
79. Bernard VIOT Peugeot
FRA
2h47'47"
80. Antonio BAILETTI Carpano
ITA
2h56'35"
81. Pino CERAMI Peugeot
BEL
2h57'32"
82. Italo MAZZACURATI Ignis
ITA
2h58'28"
83. Franco MAGNANI Ghigi
ITA
3h04'53"
84. Roberto FALASCHI Molteni
ITA
3h04'59"
85. Jean LE LAN Saint Raphaël - Helyett - Hutchinson
FRA
3h24'21"
86. Marc HUIART Libéria - Grammont - Wolber
FRA
3h30'26"
87. Luigi SARTI Ghigi
ITA
3h31'51"
88. Giovanni BETTINELLI Legnano - Pirelli
ITA
3h40'08"
89. Giuseppe TONUCCI Ignis
ITA
3h42'59"
90. Jean SELIC Libéria - Grammont - Wolber
FRA
3h43'43"
91. Dino BRUNI Gazzola - Fiorelli - Hutchinson
ITA
3h43'52"
92. Emilio CIOLLI Legnano - Pirelli
ITA
3h44'41"
93. Carlo GUARGUAGLIANI Ignis
ITA
4h08'09"
94. Augusto MARCALETTI Ignis
ITA
4h29'28"