Tour de France - 1963

50th edition

General Classification

23 June 1963 - 14 July 1963

Rider Team Time
1.
Jacques ANQUETIL
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 113h30'05"
2.
Federico MARTIN BAHAMONTES
Margnat - Paloma - Dunlop 03'35"
3.
Jose PEREZ FRANCES
Ferrys 10'14"
4.
Jean Claude LEBAUBE
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 11'55"
5.
Armand DESMET
Faema - Flandria 15'00"
6.
Angelino SOLER
Faema - Flandria
7.
Renzo FONTONA
I.B.A.C. 15'27"
8.
Raymond POULIDOR
Mercier - BP - Hutchinson 16'46"
9.
Hans JÜNKERMANN
Wiel's - Groene Leeuw 18'53"
10.
Rik VAN LOOY
G.B.C. - Libertas 19'24"
11.
Henri ANGLADE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 21'39"
12.
Fernando MANZANEQUE SANCHEZ
Ferrys 22'30"
13.
Eddy PAUWELS
Wiel's - Groene Leeuw 25'03"
14.
Francisco GABICA
Kas - Kaskol 26'44"
15.
Dieter PUSCHEL
Wiel's - Groene Leeuw 28'20"
16.
Alan RAMSBOTTOM
Pelforth - Sauvage - Lejeune 30'36"
17.
Miguel PACHECO FONT
Kas - Kaskol 31'36"
18.
Graziano BATTISTINI
I.B.A.C. 32'06"
19.
Francois MAHE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 33'50"
20.
Jean GAINCHE
Mercier - BP - Hutchinson 35'38"
21.
Ferdinand BRACKE
Peugeot - BP - Englebert 39'52"
22.
Vic VAN SCHIL
L. Bobet - BP - Hutchinson 41'05"
23.
Jos HOEVENAERS
Peugeot - BP - Englebert 42'22"
24.
Ab GELDERMANS
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 43'02"
25.
Frans BRANDS
Faema - Flandria 45'00"
26.
Henri DUEZ
Peugeot - BP - Englebert 49'21"
27.
Rogelio HERNANDEZ SANTIBANEZ
Kas - Kaskol 54'22"
28.
Jean DOTTO
Margnat - Paloma - Dunlop 55'07"
29.
Antonio GOMEZ DEL MORAL
Faema - Flandria 55'41"
30.
Robert CAZALA
Mercier - BP - Hutchinson 56'42"
31.
Gerard THIELIN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 57'14"
32.
Esteban MARTIN JIMENEZ
Ferrys 1h02'50"
33.
Henri DE WOLF
Solo - Terrot - Van Steenbergen 1h03'28"
34.
Dick ENTHOVEN
Pelforth - Sauvage - Lejeune 1h05'26"
35.
Antonio BERTRAN PANADES
Ferrys 1h07'26"
36.
Sebastian ELORZA
Kas - Kaskol 1h08'35"
37.
Guy IGNOLIN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 1h09'15"
38.
Luis OTANO
Margnat - Paloma - Dunlop 1h09'40"
39.
Ludo JANSSENS
G.B.C. - Libertas 1h10'37"
40.
Gabriel MAS ARBONA
Ferrys 1h12'25"
41.
Emilio CRUZ DIAZ
Ferrys 1h16'46"
42.
Frans AERENHOUTS
G.B.C. - Libertas 1h20'41"
43.
Antonio SUAREZ VAZQUEZ
Faema - Flandria 1h22'10"
44.
Gilbert DESMET II
Wiel's - Groene Leeuw 1h25'01"
45.
Guillaume VAN TONGERLOO
G.B.C. - Libertas 1h26'54"
46.
Juan CAMPILLO
Margnat - Paloma - Dunlop 1h27'34"
47.
Pierre BEUFFEUIL
Mercier - BP - Hutchinson 1h27'53"
48.
Guy EPAUD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 1h29'26"
49.
Benoni BEHEYT
Wiel's - Groene Leeuw 1h31'28"
50.
Valentin URIONA
Kas - Kaskol 1h32'05"
51.
Georges GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune
52.
Claude MATTIO
Margnat - Paloma - Dunlop 1h32'20"
53.
Loris GUERNIERI
Carpano 1h33'34"
54.
Antonio KARMANY
Ferrys 1h35'50"
55.
Antonio BAILETTI
Carpano 1h36'09"
56.
Martin VAN GENEUGDEN
G.B.C. - Libertas 1h42'39"
57.
Andre FOUCHER
Pelforth - Sauvage - Lejeune 1h46'41"
58.
Marcel ONGENAE
Faema - Flandria
59.
Anatole NOVAK
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 1h48'24"
60.
Alfons HELLEMANS
Theugels - Robur 1h53'09"
61.
Seamus ELLIOTT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 1h54'20"
62.
Joseph THOMIN
Margnat - Paloma - Dunlop 1h56'31"
63.
Pierre EVERAERT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 1h58'37"
64.
Joseph GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 2h02'08"
65.
Louis PROOST
Solo - Terrot - Van Steenbergen 2h02'38"
66.
Raymond IMPANIS
Peugeot - BP - Englebert 2h04'50"
67.
Emile DAEMS
Peugeot - BP - Englebert 2h06'46"
68.
Jean MILESI
Mercier - BP - Hutchinson 2h10'26"
69.
Robert LELANGUE
Solo - Terrot - Van Steenbergen 2h14'47"
70.
Jean SIMON
Peugeot - BP - Englebert 2h17'58"
71.
Raul REY
Ferrys 2h21'17"
72.
Jean GRACZYK
Margnat - Paloma - Dunlop 2h22'31"
73.
Roger DE BREUKER
Solo - Terrot - Van Steenbergen 2h22'42"
74.
August VERHAEGEN
Mercier - BP - Hutchinson 2h26'00"
75.
Julio SAN EMETERIO ABASCAL
Ferrys 2h28'19"
76.
Willy DERBOVEN
G.B.C. - Libertas 2h45'10"