Paris - Luxembourg 1963  |  General Classification    

1st edition

General Classification

3 August 1963 - 4 August 1963

Rider Team Time
1.
Rudi ALTIG
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 11h39'29"
2.
Armand DESMET
Faema - Flandria 5"
3.
Raymond POULIDOR
Mercier - BP - Hutchinson 6'57"
4.
Joseph GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 7'04"
5.
Jean GAINCHE
Mercier - BP - Hutchinson 7'36"
6.
Jacques ANQUETIL
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
7.
Henri ANGLADE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 7'37"
8.
Attilio MORESI
Cynar - Frejus 8'34"
9.
Carmine PREZIOSI
Pelforth - Sauvage - Lejeune 8'47"
10.
Barry HOBAN
Bertin - Porter 39 - Milremo
11.
Georges VAN DEN BERGHE
Faema - Flandria 8'49"
12.
Robert CAZALA
Mercier - BP - Hutchinson
13.
Claude MATTIO
Margnat - Paloma - Dunlop
14.
Jean FORESTIER
Peugeot - BP - Englebert
15.
Francois HAMON
Peugeot - BP - Englebert
16.
Alfred RÜEGG
Cynar - Frejus
17.
Tom SIMPSON
Peugeot - BP - Englebert 8'54"
18.
André DARRIGADE
Margnat - Paloma - Dunlop 11'25"
19.
Guy IGNOLIN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 11'41"
20.
Frans AERENHOUTS
G.B.C. - Libertas
21.
Leo KNOPS
Theugels - Robur
22.
Jacques SIMON
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
23.
Huub ZILVERBERG
G.B.C. - Libertas 11'47"
24.
Seamus ELLIOTT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 13'08"
25.
Juan CAMPILLO
Margnat - Paloma - Dunlop 17'07"
26.
Freddy DELPLANCHE
L. Bobet - BP - Hutchinson 17'54"
27.
Jean DUPONT
Margnat - Paloma - Dunlop
28.
Anatole NOVAK
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
29.
Walter BOUCQUET
Faema - Flandria 18'48"
30.
Klaus BUGDAHL
Torpedo 19'39"
31.
Jan NOLMANS
Faema - Flandria 19'54"
32.
Rene SERRE
Mercier - BP - Hutchinson
33.
Horst OLDENBURG
Torpedo
34.
Jean Claude LEFEBVRE
Pelforth - Sauvage - Lejeune
35.
Rolf MAURER
Cynar - Frejus
36.
Manfred HÄBERLI
Cynar - Frejus
37.
Rino BENEDETTI
Cynar - Frejus
38.
Rolf WOLFSHOHL
Peugeot - BP - Englebert 20'00"
39.
Andre ZIMMERMANN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
40.
Alan RAMSBOTTOM
Pelforth - Sauvage - Lejeune 20'32"
41.
Gunther TÜLLER
Torpedo 21'30"
42.
Jan BOONEN
Faema - Flandria 24'22"
43.
Rene HEUVELMANS
Faema - Flandria 24'28"
44.
Jean Pierre VAN HAVERBEKE
Pelforth - Sauvage - Lejeune
45.
Roger THULL
G.B.C. - Libertas 27'09"
46.
Jan HUGENS
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 27'15"
47.
Peter CRINNION
Margnat - Paloma - Dunlop 27'23"
48.
Jan LAUWERS
G.B.C. - Libertas 28'54"
49.
Wolfgang SCHULZE
Torpedo 29'09"
50.
Willy BOCKLANT
Faema - Flandria 29'53"
51.
Manuel MANZANO
Mercier - BP - Hutchinson 32'35"
52.
Yves LEPACHELET
Bertin - Porter 39 - Milremo
53.
Raymond REAUX
Bertin - Porter 39 - Milremo 32'41"
54.
Edward SELS
G.B.C. - Libertas
55.
Karl Heinz KUNDE
Peugeot - BP - Englebert 53'52"