Paris - Roubaix - 1963

61st edition

Saint-Denis - Roubaix 266 km

7 April 1963

Rider Team Time
1.
Emile DAEMS
Peugeot - BP - Englebert 7h03'33"
2.
Rik VAN LOOY
G.B.C. - Libertas
3.
Jan JANSSEN
Pelforth - Sauvage - Lejeune
4.
Marcel JANSSENS
Solo - Terrot - Van Steenbergen
5.
Armand DESMET
Faema - Flandria
6.
Raymond POULIDOR
Mercier - BP - Hutchinson
7.
Peter POST
Dr. Mann - Labo
8.
Tom SIMPSON
Peugeot - BP - Englebert
9.
Arthur DE CABOOTER
Solo - Terrot - Van Steenbergen
10.
Joseph PLANCKAERT
Faema - Flandria
11.
Rolf WOLFSHOHL
Peugeot - BP - Englebert
12.
Noel FORÉ
Faema - Flandria 00'32"
13.
Benoni BEHEYT
Wiel's - Groene Leeuw 01'28"
14.
Gust DESMET
Wiel's - Groene Leeuw
15.
Michel VAN AERDE
Solo - Terrot - Van Steenbergen
16.
Martin VAN GENEUGDEN
G.B.C. - Libertas
17.
Theo NIJS
Dr. Mann - Labo
18.
Andre DARRIGADE
Margnat - Paloma - Dunlop
19.
Gilbert DESMET I
Wiel's - Groene Leeuw
19.
Robert CAZALA
Mercier - BP - Hutchinson
19.
Frans BRANDS
Faema - Flandria
19.
Vendramino BARIVIERA
Carpano
19.
Roger BAENS
G.B.C. - Libertas
19.
Henri DE WOLF
Solo - Terrot - Van Steenbergen
19.
Willy LEENAERTS
Dr. Mann - Labo
19.
Frans AERENHOUTS
G.B.C. - Libertas
19.
Pierre BEUFFEUIL
Mercier - BP - Hutchinson
19.
Jos WOUTERS
Solo - Terrot - Van Steenbergen
19.
Vic VAN SCHIL
L. Bobet - BP - Hutchinson
19.
Robert VAN DE CAVEYE
Faema - Flandria
19.
Jean STABLINSKI
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
19.
Luis OTANO
Margnat - Paloma - Dunlop
19.
Walter MUYLAERT
Pelforth - Sauvage - Lejeune
19.
Bas MALIEPAARD
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
19.
Alain LE GRÈVES
Mercier - BP - Hutchinson
19.
Frans SCHOUBBEN
Peugeot - BP - Englebert
37.
Fernand DELORT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
38.
Ab GELDERMANS
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
39.
Joseph GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune
40.
Raymond IMPANIS
Peugeot - BP - Englebert
41.
Antonio SUAREZ VAZQUEZ
Faema - Flandria
42.
Hans JÜNKERMANN
Wiel's - Groene Leeuw
43.
Alfons HELLEMANS
Theugels - Robur
44.
Georges VAN CONINGSLOO
Bertin - Porter 39 - Milremo
45.
Alfons HERMANS
Dr. Mann - Labo
46.
Jose SEGU SORIANO
Faema - Flandria
47.
Francois MAHE
Pelforth - Sauvage - Lejeune
48.
Piet VAN EST
Dr. Mann - Labo
49.
Walter BOUCQUET
Faema - Flandria
50.
Angelo CONTERNO
Carpano
51.
Giuseppe SARTORE
Carpano
52.
Frans VAN IMMERSEEL
G.B.C. - Libertas
53.
Roger DE BREUKER
Solo - Terrot - Van Steenbergen
54.
Italo ZILIOLI
Carpano
55.
Jean GAINCHE
Mercier - BP - Hutchinson
56.
Camille LE MENN
Bertin - Porter 39 - Milremo
57.
Adolf DE WAELE
G.B.C. - Libertas
58.
Jean Claude ANNAERT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
59.
Albert BOUVET
Margnat - Paloma - Dunlop
60.
Andre CLOAREC
Mercier - BP - Hutchinson
61.
Andre FOUCHER
Pelforth - Sauvage - Lejeune
62.
Raymond HUGUET
Bertin - Porter 39 - Milremo
63.
Pierino BAFFI
Molteni
64.
Francesco Jose SUNE MONTRAGUIL
Faema - Flandria
65.
Ottavio COGLIATI
Carpano
66.
Jean Claude LEFEBVRE
Pelforth - Sauvage - Lejeune
67.
Daniel DOOM
Wiel's - Groene Leeuw
68.
Dick ENTHOVEN
Pelforth - Sauvage - Lejeune
69.
Marcel BOSTOEN
Wiel's - Groene Leeuw
70.
Jacques SIMON
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème
71.
Louis PROOST
Solo - Terrot - Van Steenbergen
72.
Jean MILESI
Mercier - BP - Hutchinson
73.
Ramon MENDIBURU
Faema - Flandria
74.
Rene FOURNIER
Pelforth - Sauvage - Lejeune
75.
Simon LEBORGNE
Mercier - BP - Hutchinson
76.
Jean ROUEL
Margnat - Paloma - Dunlop
77.
Romain VAN WIJNSBERGHE
Pelforth - Sauvage - Lejeune
78.
Hugo SCRAYEN
Solo - Terrot - Van Steenbergen