Dauphiné Libéré - 1964

18th edition

General Classification

29 May 1964 - 6 June 1964

Rider Team Time
1.
Valentín URIONA
Kas - Kaskol 52h57'13"
2.
Raymond POULIDOR
Mercier - BP - Hutchinson 1'58"
3.
Esteban MARTIN JIMENEZ
Margnat - Paloma - Dunlop 3'32"
4.
Francisco GABICA
Kas - Kaskol 4'03"
5.
André FOUCHER
Pelforth - Sauvage - Lejeune 4'07"
6.
Federico MARTÍN BAHAMONTES
Margnat - Paloma - Dunlop 4'38"
7.
Fernando MANZANEQUE SÁNCHEZ
Ferrys 4'42"
8.
Eusebio VÉLEZ
Kas - Kaskol 5'06"
9.
Jean Claude LEBAUBE
Saint Raphaël - Gitane - Campagnolo 5'16"
10.
José PÉREZ FRANCÉS
Ferrys 5'37"
11.
Hans JUNKERMANN
Wiel's - Groene Leeuw 7'49"
12.
Henri ANGLADE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 8'47"
13.
Georges GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 9'33"
14.
Arie DEN HARTOG
Saint Raphaël - Gitane - Campagnolo 10'01"
15.
Paul VERMEULEN
Mercier - BP - Hutchinson 11'34"
16.
Rolf WOLFSHOHL
Peugeot - BP - Englebert 11'37"
17.
Eddy PAUWELS
Margnat - Paloma - Dunlop 13'31"
18.
Claude MATTIO
Margnat - Paloma - Dunlop 15'09"
19.
Willy MONTY
Pelforth - Sauvage - Lejeune 15'15"
20.
José Antonio MOMEÑE
Kas - Kaskol 20'32"
21.
Tom SIMPSON
Peugeot - BP - Englebert 24'18"
22.
Sebastián ELORZA
Kas - Kaskol 25'36"
23.
Karl Heinz KUNDE
Wiel's - Groene Leeuw 26'27"
24.
Joaquín GALERA MAGDALENO
Kas - Kaskol 26'59"
25.
Miguel PACHECO FONT
Ferrys 28'02"
26.
Jean GAINCHE
Mercier - BP - Hutchinson 29'14"
27.
Michael WRIGHT
Wiel's - Groene Leeuw 31'18"
28.
Gabriel MAS ARBONA
Ferrys 33'11"
29.
Julio JIMÉNEZ MUÑOZ
Kas - Kaskol 33'23"
30.
Gilbert DESMET I
Wiel's - Groene Leeuw 33'57"
31.
Carmine PREZIOSI
Pelforth - Sauvage - Lejeune 36'02"
32.
Rene SERRE
Mercier - BP - Hutchinson 36'15"
33.
Rogelio HERNANDEZ SANTIBANEZ
Ferrys 36'48"
34.
Jose BERNARDEZ
Ferrys 36'51"
35.
Prosper DALIS
Mercier - BP - Hutchinson 42'47"
36.
Carlos ECHEVERRIA
Kas - Kaskol 44'27"
37.
Joseph NOVALES
Margnat - Paloma - Dunlop 44'47"
38.
Antonio BERTRÁN PANADÉS
Ferrys 45'26"
39.
Joseph CARRARA
Pelforth - Sauvage - Lejeune 46'00"
40.
Francois HAMON
Peugeot - BP - Englebert 49'34"
41.
Raul REY
Ferrys
42.
Jean ANASTASI
Margnat - Paloma - Dunlop 57'57"
43.
Andre MESSELIS
Wiel's - Groene Leeuw 58'26"
44.
Guillaume VAN TONGERLOO
Flandria - Roméo 58'50"
45.
André DARRIGADE
Margnat - Paloma - Dunlop 1h04'22"
46.
Francesco Jose SUÑÉ MONTRAGUIL
Ferrys 1h05'25"
47.
Vincent DENSON
Solo - Superia 1h06'46"
48.
Jacques GESTRAUD
Margnat - Paloma - Dunlop 1h06'59"
49.
Guy SEYVE
Peugeot - BP - Englebert
50.
Clement ROMAN
Flandria - Roméo 1h11'58"
51.
Francois LE HER
Saint Raphaël - Gitane - Campagnolo 1h17'48"
52.
Jean MILESI
Margnat - Paloma - Dunlop 1h26'18"
53.
Gilbert BELLONE
Margnat - Paloma - Dunlop 1h26'23"
54.
Jean Claude LE HEC
Peugeot - BP - Englebert 1h26'58"
55.
Michel STOLKER
Kas - Kaskol 1h29'29"
56.
Huub HARINGS
Televizier 1h30'49"
57.
Robert POULOT
Mercier - BP - Hutchinson 1h31'53"
58.
Seamus ELLIOTT
Saint Raphaël - Gitane - Campagnolo 1h32'24"
59.
Guy EPAUD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 1h33'15"
60.
Alban CAUVET
Saint Raphaël - Gitane - Campagnolo 1h46'24"
61.
Gianni (Jean) MARCARINI
Mercier - BP - Hutchinson 1h56'44"