Tour de France 1965  |  General Classification    

52nd edition

General Classification

22 June 1965 - 14 July 1965

Rider Team Time
1.
Felice GIMONDI
Salvarani 116h42'06"
2.
Raymond POULIDOR
Mercier - BP - Hutchinson 02'40"
3.
Gianni MOTTA
Molteni 09'18"
4.
Henri ANGLADE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 12'43"
5.
Jean Claude LEBAUBE
Ford France - Gitane 12'56"
6.
José PÉREZ FRANCÉS
Ferrys 13'15"
7.
Guido DE ROSSO
Molteni 14'48"
8.
Frans BRANDS
Flandria - Roméo 17'36"
9.
Jan JANSSEN
Pelforth - Sauvage - Lejeune 17'52"
10.
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Kas - Kaskol 19'11"
11.
Karl Heinz KUNDE
Wiel's - Groene Leeuw 19'21"
12.
Roger PINGEON
Peugeot - BP - Michelin 20'32"
13.
Valentín URIONA
Kas - Kaskol 24'34"
14.
Henri DUEZ
Peugeot - BP - Michelin 25'07"
15.
Renzo FONTONA
Ignis 25'31"
16.
Gilbert DESMET I
Wiel's - Groene Leeuw 28'04"
17.
Andre ZIMMERMANN
Peugeot - BP - Michelin 29'35"
18.
André FOUCHER
Pelforth - Sauvage - Lejeune 29'53"
19.
Arnaldo PAMBIANCO
Salvarani 32'48"
20.
Louis ROSTOLLAN
Ford France - Gitane 34'51"
21.
Walter BOUCQUET
Flandria - Roméo
22.
Angelino SOLER
Peugeot - BP - Michelin 36'36"
23.
Julio JIMÉNEZ MUÑOZ
Kas - Kaskol 36'45"
24.
Michael WRIGHT
Wiel's - Groene Leeuw 40'11"
25.
Fernando MANZANEQUE SÁNCHEZ
Ferrys 40'38"
26.
Sebastián ELORZA
Kas - Kaskol 42'00"
27.
Ginés GARCÍA
Margnat - Paloma - Inuri - Dunlop 43'23"
28.
Hans JUNKERMANN
Rüberg - Caltex 43'34"
29.
Rik WOUTERS
Televizier 43'45"
30.
Luis OTAÑO
Ferrys 47'07"
31.
Rik VAN LOOY
Solo - Superia 47'29"
32.
Huub HARINGS
Televizier
33.
Jean Louis BODIN
Mercier - BP - Hutchinson 47'49"
34.
José Antonio MOMEÑE
Kas - Kaskol 46'01"
35.
Michel VAN AERDE
Solo - Superia 49'16"
36.
Giuseppe FEZZARDI
Molteni 50'05"
37.
Joaquín GALERA MAGDALENO
Kas - Kaskol 50'55"
38.
Raymond MASTROTTO
Margnat - Paloma - Inuri - Dunlop 52'00"
39.
Georges VAN DEN BERGHE
Flandria - Roméo 52'54"
40.
Roger SWERTS
Mercier - BP - Hutchinson 53'10"
41.
Vic VAN SCHIL
Mercier - BP - Hutchinson 53'44"
42.
Willy MONTY
Pelforth - Sauvage - Lejeune 54'12"
43.
François MAHÉ
Pelforth - Sauvage - Lejeune 54'29"
44.
Eduardo CASTELLO
Ferrys 54'49"
45.
August VERHAEGEN
Wiel's - Groene Leeuw 56'11"
46.
Juan Jose SAGARDUY AYASTRU
Kas - Kaskol 57'09"
47.
Benoni BEHEYT
Wiel's - Groene Leeuw 57'52"
48.
Gilbert DESMET II
Wiel's - Groene Leeuw 58'08"
49.
René BINGGELI
Molteni 59'12"
50.
Henk NIJDAM
Televizier 1h02'02"
51.
Bas MALIEPAARD
Televizier 1h03'42"
52.
Johny SCHLECK
Pelforth - Sauvage - Lejeune 1h04'17"
53.
Carlos ECHEVERRIA
Kas - Kaskol
54.
Guido REYBROUCK
Flandria - Roméo 1h05'14"
55.
Jo DE ROO
Televizier 1h05'55"
56.
Joseph PLANCKAERT
Solo - Superia 1h08'36"
57.
Gerben KARSTENS
Televizier 1h12'51"
58.
Pietro PARTESOTTI
Salvarani
59.
Roland VAN DE RIJSE
Flandria - Roméo 1h12'58"
60.
Henri DE WOLF
Solo - Superia 1h13'45"
61.
Frans AERENHOUTS
Mercier - BP - Hutchinson 1h15'10"
62.
Jacques BACHELOT
Margnat - Paloma - Inuri - Dunlop 1h16'04"
63.
Ambrogio PORTALUPI
Ignis 1h17'54"
64.
Robert CAZALA
Mercier - BP - Hutchinson 1h20'18"
65.
Esteban MARTIN JIMENEZ
Ferrys 1h20'51"
66.
Anatole NOVAK
Ford France - Gitane 1h22'08"
67.
Cees LUTE
Ford France - Gitane 1h22'22"
68.
Italo MAZZACURATI
Salvarani 1h23'33"
69.
Jos TIMMERMANS
Wiel's - Groene Leeuw 1h24'45"
70.
Gilberto VENDEMIATI
Salvarani 1h25'45"
71.
Jean GAINCHE
Mercier - BP - Hutchinson 1h27'06"
72.
Noel DEPAUW
Solo - Superia 1h27'49"
73.
Adriano DURANTE
Ignis 1h28'05"
74.
Remo STEFANONI
Ignis
75.
Jean-Pierre GENET
Mercier - BP - Hutchinson 1h31'07"
76.
Rogelio HERNANDEZ SANTIBANEZ
Ferrys 1h31'39"
77.
Jo DE HAAN
Televizier 1h37'16"
78.
Ambrogio COLOMBO
Ignis 1h37'26"
79.
Francis BLANC
Cynar - Allegro 1h40'43"
80.
Guillaume VAN TONGERLOO
Flandria - Roméo 1h41'28"
81.
Yvo MOLENAERS
Flandria - Roméo 1h41'42"
82.
Jean Claude LEFEBVRE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 1h43'26"
83.
Michel GRAIN
Ford France - Gitane
84.
Edgard SORGELOOS
Solo - Superia 1h43'51"
85.
Antonio BERTRÁN PANADÉS
Ferrys 1h45'30"
86.
Diego RONCHINI
Salvarani 1h46'32"
87.
Vincent DENSON
Ford France - Gitane 1h46'36"
88.
Francois LE HER
Margnat - Paloma - Inuri - Dunlop 1h48'48"
89.
Giacomo FORNONI
Molteni 1h49'12"
90.
Leo VAN DONGEN
Televizier 1h49'28"
91.
Mario MINIERI
Salvarani 1h53'34"
92.
Hubert FERRER
Pelforth - Sauvage - Lejeune 2h03'47"
93.
André DARRIGADE
Margnat - Paloma - Inuri - Dunlop 2h14'18"
94.
Jean MILESI
Margnat - Paloma - Inuri - Dunlop 2h22'38"
95.
Raul REY
Ferrys 2h23'37"
96.
Joseph GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 2h37'38"