Tour de France 1970  |  General Classification    

57th edition

General Classification

27 June 1970 - 19 July 1970

Rider Team Time
1.
Eddy MERCKX
Faemino - Faema 119h31'49"
2.
Joop ZOETEMELK
Flandria - Mars 12'41"
3.
Gösta PETTERSSON
Ferretti 15'54"
4.
Martin VAN DEN BOSSCHE
Molteni 18'53"
5.
Rini WAGTMANS
Willem II - Gazelle 19'54"
6.
Lucien VAN IMPE
Sonolor - Lejeune 20'34"
7.
Raymond POULIDOR
Fagor - Mercier - Hutchinson
8.
Tonnie HOUBRECHTS
Salvarani 21'34"
9.
Francisco GALDÓS
Kas - Kaskol 21'45"
10.
Georges PINTENS
Dr. Mann - Grundig 23'23"
11.
Raymond DELISLE
Peugeot - BP - Michelin 23'59"
12.
Franco BALMAMION
Salvarani 25'10"
13.
Italo ZILIOLI
Faemino - Faema 26'17"
14.
Joaquim AGOSTINHO
Frimatic - De Gribaldy 26'52"
15.
Luis ZUBERO
Kas - Kaskol 28'11"
16.
Willy VANNESTE
Dr. Mann - Grundig 29'17"
17.
Lucien AIMAR
Sonolor - Lejeune 29'22"
18.
Wladimiro PANIZZA
Salvarani 31'02"
19.
Johny SCHLECK
Bic 32'19"
20.
Andres GANDARIAS
Kas - Kaskol 35'22"
21.
Jean DUMONT
Peugeot - BP - Michelin 47'28"
22.
Bernard VIFIAN
Frimatic - De Gribaldy 50'05"
23.
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Kas - Kaskol 50'18"
24.
Roger SWERTS
Faemino - Faema 52'56"
25.
Aurelio GONZÁLEZ PUENTE
Kas - Kaskol 55'57"
26.
Jan JANSSEN
Bic 56'29"
27.
Henri RABAUTE
Fagor - Mercier - Hutchinson 58'47"
28.
Primo MORI
Salvarani 59'39"
29.
Walter GODEFROOT
Salvarani 1h02'36"
30.
Jos HUYSMANS
Faemino - Faema 1h05'24"
31.
Luis OCAÑA
Bic 1h06'59"
32.
Evert DOLMAN
Willem II - Gazelle 1h10'19"
33.
Bernard LABOURDETTE
Fagor - Mercier - Hutchinson 1h11'22"
34.
Vicente LÓPEZ CARRIL
Kas - Kaskol 1h12'21"
35.
Bernard THÉVENET
Peugeot - BP - Michelin 1h13'25"
36.
Tomas PETTERSSON
Ferretti
37.
Rolf WOLFSHOHL
Fagor - Mercier - Hutchinson 1h15'38"
38.
Edy SCHUTZ
Molteni 1h16'05"
39.
Guerrino TOSELLO
Molteni 1h16'43"
40.
Alain VASSEUR
Bic 1h17'24"
41.
Robert BOULOUX
Peugeot - BP - Michelin 1h18'21"
42.
Pierre GAUTHIER
Frimatic - De Gribaldy 1h18'34"
43.
Ronald DE WITTE
Dr. Mann - Grundig 1h19'56"
44.
Jos VAN DER VLEUTEN
Willem II - Gazelle 1h22'46"
45.
Harrie STEEVENS
Caballero - Laurens 1h23'21"
46.
Jos SPRUYT
Faemino - Faema 1h26'30"
47.
Gerard VIANEN
Caballero - Laurens 1h27'04"
48.
Albert VAN VLIERBERGHE
Ferretti 1h31'05"
49.
Giacinto SANTAMBROGIO
Molteni 1h33'53"
50.
Joseph BRUYÈRE
Faemino - Faema 1h34'12"
51.
Walter RICCI
Sonolor - Lejeune 1h35'59"
52.
Christian RAYMOND
Peugeot - BP - Michelin 1h36'27"
53.
Franco MORI
Molteni 1h37'12"
54.
Andre POPPE
Dr. Mann - Grundig 1h38'27"
55.
Mario ANNI
Molteni 1h38'49"
56.
José Antonio GONZÁLEZ LINARES
Kas - Kaskol 1h39'01"
57.
Jos DE SCHOENMAECKER
Dr. Mann - Grundig 1h40'17"
58.
Jean Pierre PARENTEAU
Peugeot - BP - Michelin 1h41'07"
59.
Mogens FREY JENSEN
Frimatic - De Gribaldy
60.
Attilio BENFATTO
Scic 1h45'31"
61.
Maurice IZIER
Frimatic - De Gribaldy 1h47'26"
62.
Cyrille GUIMARD
Fagor - Mercier - Hutchinson 1h50'11"
63.
Marino BASSO
Molteni 1h52'35"
64.
Jean Pierre DANGUILLAUME
Peugeot - BP - Michelin 1h53'01"
65.
Eddy REYNIERS
Dr. Mann - Grundig 1h55'12"
66.
Gabriel MASCARO
Kas - Kaskol
67.
Daniel VAN RYCKEGHEM
Dr. Mann - Grundig 1h56'44"
68.
Vic VAN SCHIL
Faemino - Faema 2h00'04"
69.
Gerard DAVID
Flandria - Mars 2h02'55"
70.
José CATIEAU
Sonolor - Lejeune 2h09'34"
71.
Pietro GUERRA
Salvarani 2h10'07"
72.
Raymond RIOTTE
Sonolor - Lejeune 2h10'54"
73.
Giancarlo POLIDORI
Scic 2h11'57"
74.
Nemesio JIMENEZ
Kas - Kaskol 2h12'26"
75.
Frans MINTJENS
Faemino - Faema 2h13'15"
76.
Pierre MARTELOZZO
Peugeot - BP - Michelin 2h19'59"
77.
Roland BERLAND
Bic 2h20'28"
78.
Harm OTTENBROS
Willem II - Gazelle 2h20'52"
79.
Michel PÉRIN
Fagor - Mercier - Hutchinson 2h21'33"
80.
Jan VAN KATWIJK
Willem II - Gazelle 2h22'06"
81.
Eddy BEUGELS
Flandria - Mars 2h22'50"
82.
Jean-Pierre GENET
Fagor - Mercier - Hutchinson 2h26'22"
83.
Jean Marie LEBLANC
Bic 2h28'03"
84.
Georges CHAPPE
Fagor - Mercier - Hutchinson 2h30'30"
85.
Michel COULON
Flandria - Mars 2h31'35"
86.
Cees ZOONTJENS
Caballero - Laurens 2h32'26"
87.
Etienne ANTHEUNIS
Faemino - Faema 2h33'05"
88.
Pieter NASSEN
Flandria - Mars 2h33'17"
89.
Willy IN 'T VEN
Dr. Mann - Grundig 2h34'27"
90.
Domingo "Txomin" PERURENA
Fagor - Mercier - Hutchinson 2h41'57"
91.
Marc LIEVENS
Flandria - Mars 2h44'52"
92.
Cees RENTMEESTER
Caballero - Laurens 2h47'07"
93.
Romano TUMELLERO
Ferretti 2h50'40"
94.
Rene DE BIE
Dr. Mann - Grundig 2h58'50"
95.
Sylvain VASSEUR
Bic 3h02'01"
96.
Luciano DALLA BONA
Salvarani 3h19'56"
97.
Pierre GHISELLINI
Frimatic - De Gribaldy 3h21'49"
98.
Jaak DE BOEVER
Flandria - Mars 3h22'04"
99.
Adriano DURANTE
Scic 3h29'47"
100.
Frits HOOGERHEIDE
Willem II - Gazelle 3h52'12"