La Flèche Wallonne - 1970

34th edition

19 April 1970

Rider Team Time
1.
Eddy MERCKX
Faemino - Faema 5h49'00"
2.
Georges PINTENS
Dr. Mann - Grundig 00'53"
3.
Eric DE VLAEMINCK
Flandria - Mars 01'06"
4.
Roger ROSIERS
Bic
5.
Daniel VAN RYCKEGHEM
Dr. Mann - Grundig
6.
Frans VERBEECK
Geens - Watney
7.
Jan KREKELS
Caballero - Laurens
8.
Jean Pierre MONSERÉ
Flandria - Mars
9.
André DIERICKX
Flandria - Mars
10.
Raymond POULIDOR
Fagor - Mercier - Hutchinson
11.
Lucien VAN IMPE
Sonolor - Lejeune
12.
Wim SCHEPERS
Caballero - Laurens
13.
Gerard VIANEN
Caballero - Laurens
14.
Gilbert BELLONE
Sonolor - Lejeune
15.
Roger DE VLAEMINCK
Flandria - Mars
16.
Gerben KARSTENS
Peugeot - BP - Michelin
17.
Jos HUYSMANS
Faemino - Faema
18.
Lucien AIMAR
Sonolor - Lejeune
19.
Ferdinand BRACKE
Peugeot - BP - Michelin
20.
Ronald DE WITTE
Dr. Mann - Grundig
21.
Roger COOREMAN
Dr. Mann - Grundig 02'08"
22.
Willy MONTY
Faemino - Faema 02'33"
23.
Eddy BEUGELS
Flandria - Mars
24.
Rene DE BIE
Dr. Mann - Grundig
25.
Alfons DEBAL
Geens - Watney
26.
Arie DEN HARTOG
Caballero - Laurens
27.
Georges CHAPPE
Fagor - Mercier - Hutchinson
28.
Evert DOLMAN
Willem II - Gazelle
29.
Ernie DE BLAERE
Goldor - Fryns - Elvé
30.
Edward JANSSENS
Fagor - Mercier - Hutchinson
31.
Marc DE BLOCK
Hertekamp - Magniflex
32.
Leif MORTENSEN
Bic
33.
Joseph BRUYÈRE
Faemino - Faema 02'38"
34.
Herman FLABAT
Hertekamp - Magniflex 02'45"
35.
Emiel CAMBRÉ
Hertekamp - Magniflex 02'55"
36.
Jos SCHOETERS
Peugeot - BP - Michelin 03'05"
37.
Eddy GOOSSENS
Fagor - Mercier - Hutchinson
38.
Georges VAN DEN BERGHE
Faemino - Faema 03'18"
39.
Michel COULON
Flandria - Mars
40.
Alain VASSEUR
Bic 03'27"
41.
Willy MAES
Goldor - Fryns - Elvé
42.
José CATIEAU
Sonolor - Lejeune
43.
Harrie STEEVENS
Caballero - Laurens
44.
Joop ZOETEMELK
Flandria - Mars
45.
Cees RENTMEESTER
Caballero - Laurens
46.
Jaak DE BOEVER
Flandria - Mars
47.
Frans MINTJENS
Faemino - Faema 03'35"
48.
Harry JANSEN
Sonolor - Lejeune 03'55"
49.
Roger KINDT
Faemino - Faema 07'40"
50.
Adri WOUTERS
Caballero - Laurens
51.
Jean Marie LEBLANC
Bic 08'35"
52.
Peter GLEMSER
Batavus - Alcina - Continental
53.
Willy MOONEN
Goldor - Fryns - Elvé 00'09"
54.
Jacques GERMAIN
Goldor - Fryns - Elvé
55.
Hendrik MARIËN
Goldor - Fryns - Elvé 00'11"
56.
Michel L'HOEST
Dr. Mann - Grundig 17'20"
57.
Jean Claude THEILLIÈRE
Sonolor - Lejeune 00'19"
58.
Camille SOHIER
Goldor - Fryns - Elvé
59.
Eric RAES
Hertekamp - Magniflex 25'43"