SPP

G.P. du Midi-Libre 1970  |  General Classification    

21st edition

General Classification

2 June 1970 - 7 June 1970

Rider Team Time
1.
Walter RICCI
Sonolor - Lejeune 24h54'5
2.
José GÓMEZ LUCAS
Kas - Kaskol 11"
3.
Charly GROSSKOST
Bic 1'52"
4.
Pierre MARTELOZZO
Peugeot - BP - Michelin 3'07"
5.
Jose ALBELDA
Karpy - Licor 3'26"
6.
Cyrille GUIMARD
Fagor - Mercier - Hutchinson 5'53"
7.
Antonio MARTOS AGUILAR
Werner 6'11"
8.
Vicente LÓPEZ CARRIL
Kas - Kaskol 6'14"
9.
Angel BARRIGON
Karpy - Licor
10.
Rolf WOLFSHOHL
Fagor - Mercier - Hutchinson 6'30"
11.
Gilbert BELLONE
Sonolor - Lejeune 6'50"
12.
Barry HOBAN
Sonolor - Lejeune 7'14"
13.
Luis BALAGUÉ CARREÑO
Werner 7'25"
14.
Joaquim AGOSTINHO
Frimatic - De Gribaldy 7'30"
15.
Lucien VAN IMPE
Sonolor - Lejeune 7'36"
16.
Edy SCHUTZ
Molteni 7'47"
17.
Davide BOIFAVA
Molteni
18.
Antonio MENÉNDEZ
Karpy - Licor
19.
Bernard LABOURDETTE
Fagor - Mercier - Hutchinson
20.
Lucien AIMAR
Sonolor - Lejeune
21.
Johny SCHLECK
Bic 9'23"
22.
Jesús MANZANEQUE SÁNCHEZ
Werner
23.
André DIERICKX
Flandria - Mars 9'43"
24.
Eugenio LISARDE PÉREZ
Karpy - Licor
25.
Gerard DAVID
Flandria - Mars 12'50"
26.
Ventura DÍAZ ARREY
Werner
27.
Erik PETTERSSON
Ferretti
28.
Primo MORI
Salvarani
29.
Eric DE VLAEMINCK
Flandria - Mars 14'35"
30.
Charly ROUXEL
Peugeot - BP - Michelin
31.
Leif MORTENSEN
Bic
32.
Jean Pierre PARENTEAU
Peugeot - BP - Michelin
33.
Jan JANSSEN
Bic 16'53"
34.
Jean Louis BODIN
Frimatic - De Gribaldy
35.
Francis CAMPANER
Fagor - Mercier - Hutchinson
36.
Jos VAN DER VLEUTEN
Willem II - Gazelle 18'44"
37.
Jean VIDAMENT
Frimatic - De Gribaldy
38.
Aurelio GONZÁLEZ PUENTE
Kas - Kaskol
39.
Domingo "Txomin" PERURENA
Fagor - Mercier - Hutchinson
40.
Maurice IZIER
Frimatic - De Gribaldy
41.
Mario ANNI
Molteni
42.
Tomas PETTERSSON
Ferretti
43.
Pietro TAMIAZZO
Ferretti
44.
Gerben KARSTENS
Peugeot - BP - Michelin 24'26"
45.
Nemesio JIMENEZ
Kas - Kaskol
46.
Eduardo CASTELLÓ
Karpy - Licor
47.
Evert DOLMAN
Willem II - Gazelle 27'56"
48.
Juan SILLONIZ
Coelima
49.
Gabino EREÑOZAGA LEJARRETA
Kas - Kaskol
50.
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Kas - Kaskol
51.
Raymond RIOTTE
Sonolor - Lejeune
52.
Marc LIEVENS
Flandria - Mars 34'09"
53.
Jean Claude THEILLIÈRE
Sonolor - Lejeune
54.
Jean-Pierre DANGUILLAUME
Peugeot - BP - Michelin
55.
Pieter NASSEN
Flandria - Mars 39'44"
56.
Francisco GALDÓS
Kas - Kaskol