SPP

Dauphiné Libéré 1973  |  General Classification    

25th edition

General Classification

28 May 1973 - 4 June 1973

Rider Team Time
1.
Luis OCAÑA
Bic 39h24'42"
2.
Bernard THÉVENET
Peugeot - BP - Michelin 1'10"
3.
Joop ZOETEMELK
Gitane - Frigécrème 10'09"
4.
Régis OVION
Peugeot - BP - Michelin 10'59"
5.
Vicente LÓPEZ CARRIL
Kas - Kaskol 11'55"
6.
Antonio MARTOS AGUILAR
Kas - Kaskol 14'40"
7.
Raymond POULIDOR
GAN - Mercier - Hutchinson 16'58"
8.
Frans VERBEECK
Watney - Maes Pils 18'48"
9.
Raymond DELISLE
Peugeot - BP - Michelin 19'45"
10.
Willy VANNESTE
Sonolor 20'14"
11.
Leif MORTENSEN
Bic 21'38"
12.
Bernard LABOURDETTE
Bic 21'42"
13.
Joaquim AGOSTINHO
Bic 22'49"
14.
Juan ZURANO
La Casera - Peña Bahamontes 25'28"
15.
Andrés OLIVA
La Casera - Peña Bahamontes 26'36"
16.
Mariano MARTÍNEZ
GAN - Mercier - Hutchinson 27'40"
17.
Lucien VAN IMPE
Sonolor 28'20"
18.
Michel POLLENTIER
Flandria - Carpenter - Shimano 29'55"
19.
Charly ROUXEL
Peugeot - BP - Michelin
20.
Cyrille GUIMARD
GAN - Mercier - Hutchinson 33'37"
21.
Jean Claude LARGEAU
Gitane - Frigécrème 34'54"
22.
Gerard MONEYRON
GAN - Mercier - Hutchinson 37'54"
23.
André MOLLET
Peugeot - BP - Michelin 38'06"
24.
Pierre MARTELOZZO
Peugeot - BP - Michelin 38'11"
25.
Herculano DE OLIVEIRA
Sangalhos - Famel - Zündapp 41'39"
26.
Wilfried DAVID
Flandria - Carpenter - Shimano 44'19"
27.
Ferdinand JULIEN
Gitane - Frigécrème 44'26"
28.
Alain SANTY
Bic 49'21"
29.
Damaso TORRES
La Casera - Peña Bahamontes 50'09"
30.
Christian RAYMOND
Peugeot - BP - Michelin 52'27"
31.
Sylvain VASSEUR
Bic 53'35"
32.
Yves HÉZARD
Sonolor 54'01"
33.
Raymond MARTIN
Gitane - Frigécrème 56'12"
34.
Cees BAL
GAN - Mercier - Hutchinson 56'19"
35.
Ben KOKEN
Canada Dry - Gazelle 57'31"
36.
Albert ZWEIFEL
Möbel Märki - Bonanza - Ramona 59'18"
37.
Rene GRELIN
GAN - Mercier - Hutchinson 59'44"
38.
José Antonio GONZÁLEZ LINARES
Kas - Kaskol 59'47"
39.
Johny SCHLECK
Bic 1h00'13"
40.
Jean Jacques SANQUER
Flandria - Carpenter - Shimano 1h01'30"
41.
Gilbert BELLONE
Gitane - Frigécrème 1h01'44"
42.
Claude AIGUESPARSES
Peugeot - BP - Michelin 1h03'05"
43.
Robert BOULOUX
Peugeot - BP - Michelin 1h03'40"
44.
Paul AERTS
Watney - Maes Pils 1h04'43"
45.
Roland BERLAND
Bic 1h04'54"
46.
Antonio MENÉNDEZ
Kas - Kaskol 1h05'03"
47.
Charly GROSSKOST
GAN - Mercier - Hutchinson 1h05'52"
48.
Manuel Antonio GARCÍA GARCÍA
La Casera - Peña Bahamontes 1h05'59"
49.
Michel COULON
Watney - Maes Pils 1h07'34"
50.
Wim KELLENERS
Canada Dry - Gazelle 1h07'48"
51.
Marc DEMEYER
Flandria - Carpenter - Shimano 1h09'21"
52.
Juan Carlos MELERO
Kas - Kaskol 1h11'35"
53.
Willy ABBELOOS
Watney - Maes Pils 1h12'05"
54.
Ben JANBROERS
Canada Dry - Gazelle 1h12'27"
55.
Michael "Michel" WRIGHT
Gitane - Frigécrème 1h12'37"
56.
Jesus ESPERANZA
La Casera - Peña Bahamontes 1h12'41"
57.
Bruno HUBSCHMID
Sonolor 1h13'01"
58.
Bernard CROYET
GAN - Mercier - Hutchinson 1h14'09"
59.
Michel ROQUES
Sonolor 1h14'12"
60.
Englebert OPDEBEECK
Watney - Maes Pils 1h14'28"
61.
Guy SIBILLE
Peugeot - BP - Michelin 1h15'05"
62.
Jean Pierre GUILLEMOT
Sonolor 1h16'40"
63.
Maurice LE GUILLOUX
Gitane - Frigécrème 1h16'52"
64.
Alain VASSEUR
Bic 1h16'54"
65.
Walter PLANCKAERT
Watney - Maes Pils 1h17'38"
66.
Régis DELÉPINE
GAN - Mercier - Hutchinson 1h21'23"
67.
Ronny VAN MARCKE
Flandria - Carpenter - Shimano 1h22'48"
68.
Michel COROLLER
Flandria - Carpenter - Shimano 1h24'14"
69.
Luc DHONDT
Watney - Maes Pils 1h28'59"
70.
Jean Claude MISAC
Flandria - Carpenter - Shimano 1h32'21"
71.
Santiago AYASTUY
Kas - Kaskol 1h34'26"
72.
Theo VAN DER LEEUW
Canada Dry - Gazelle 1h36'38"
73.
Jean-Claude GENTY
Bic 1h45'25"
74.
Herman VAN DER SLAGMOLEN
Flandria - Carpenter - Shimano 1h47'27"