Dauphiné Libéré 1974  |  General Classification    

26th edition

General Classification

3 June 1974 - 10 June 1974

Rider Team Time
1.
Alain SANTY
GAN - Mercier - Hutchinson 37h10'14"
2.
Raymond POULIDOR
GAN - Mercier - Hutchinson 4"
3.
Jean Pierre DANGUILLAUME
Peugeot - BP - Michelin 48"
4.
Miguel María LASA
Kas - Kaskol 1'42"
5.
Roger PINGEON
Jobo - Lejeune 1'47"
6.
Luis OCAÑA
Bic 6'39"
7.
José PESARRODONA
Kas - Kaskol 7'06"
8.
Domingo "Txomin" PERURENA
Kas - Kaskol 7'36"
9.
Mariano MARTÍNEZ
Sonolor - Gitane 9'20"
10.
Andrés OLIVA
La Casera - Peña Bahamontes 10'53"
11.
Antonio MENÉNDEZ
Kas - Kaskol 11'06"
12.
Jean Claude LARGEAU
Sonolor - Gitane 11'20"
13.
Ferdinand JULIEN
Sonolor - Gitane 11'41"
14.
Régis OVION
Peugeot - BP - Michelin 11'55"
15.
Joël MILLARD
Merlin Plage - Shimano - Flandria 14'08"
16.
Michel PÉRIN
GAN - Mercier - Hutchinson 14'16"
17.
Juan ZURANO
La Casera - Peña Bahamontes 15'49"
18.
Jose Luis VIEJO
La Casera - Peña Bahamontes 16'36"
19.
Andres GANDARIAS
La Casera - Peña Bahamontes 17'04"
20.
José Antonio PONTÓN
La Casera - Peña Bahamontes 18'33"
21.
José CATIEAU
Bic 18'38"
22.
Andre ROMERO
Jobo - Lejeune 21'27"
23.
Lieven MALFAIT
Watney - Maes Pils 21'44"
24.
Bernard BOURREAU
Peugeot - BP - Michelin 22'48"
25.
Ferdinand BRACKE
Watney - Maes Pils 24'09"
26.
Juan Carlos MELERO
Kas - Kaskol 25'17"
27.
Jean Pierre PARENTEAU
Peugeot - BP - Michelin 26'07"
28.
Luis BALAGUÉ CARRENO
Bic 26'37"
29.
Bernard THÉVENET
Peugeot - BP - Michelin 28'02"
30.
Leif MORTENSEN
Bic 31'06"
31.
Antonio VALLORI
La Casera - Peña Bahamontes 33'10"
32.
Gerrie KNETEMANN
GAN - Mercier - Hutchinson 34'46"
33.
Gustaaf VAN CAUTER
Watney - Maes Pils 35'19"
34.
Jaime HUELAMO
Kas - Kaskol 36'40"
35.
Michel COROLLER
Merlin Plage - Shimano - Flandria 36'50"
36.
Javier ELORRIAGA
Kas - Kaskol 39'04"
37.
André MOLLET
Peugeot - BP - Michelin
38.
Charly GROSSKOST
Jobo - Lejeune 41'47"
39.
José Luis ABILLEIRA BALBOA
La Casera - Peña Bahamontes 42'10"
40.
Roland BERLAND
Bic 44'15"
41.
Felix GONZALEZ
La Casera - Peña Bahamontes 44'23"
42.
Alain NOGUES
Sonolor - Gitane 46'31"
43.
Francis CAMPANER
Jobo - Lejeune 46'49"
44.
Jean Luc MOLINERIS
Bic 48'41"
45.
Johny SCHLECK
Bic 49'21"
46.
Maurice LE GUILLOUX
Sonolor - Gitane 50'18"
47.
Jacques BOTHEREL
Sonolor - Gitane 50'40"
48.
Jesús MANZANEQUE
La Casera - Peña Bahamontes 52'15"
49.
Arthur VAN DE VIJVER
Carpenter - Confortluxe - Flandria 52'46"
50.
Jean VAN DER STAPPEN
Watney - Maes Pils 52'48"
51.
Georges TALBOURDET
GAN - Mercier - Hutchinson 53'52"
52.
Michel ROQUES
GAN - Mercier - Hutchinson 56'51"
53.
Robert BOULOUX
Peugeot - BP - Michelin 57'58"
54.
Jean Pierre GUILLEMOT
Jobo - Lejeune 59'46"
55.
Luc DHONDT
Watney - Maes Pils 1h04'02"
56.
Jacques ESCLASSAN
Peugeot - BP - Michelin 1h04'33"
57.
Michel POLLENTIER
Carpenter - Confortluxe - Flandria 1h04'34"
58.
Jean Pierre GUITARD
Peugeot - BP - Michelin 1h06'47"
59.
Jose TENA
Kas - Kaskol 1h07'53"
60.
Ludo VAN STAEYEN
Watney - Maes Pils 1h09'14"
61.
Willy TEIRLINCK
Sonolor - Gitane 1h09'47"
62.
Gerard VIANEN
GAN - Mercier - Hutchinson 1h12'09"
63.
Gerard BESNARD
Sonolor - Gitane 1h12'50"
64.
Jean Claude MISAC
Merlin Plage - Shimano - Flandria
65.
Juan Manuel SANTISTEBAN
Kas - Kaskol 1h14'05"
66.
Alain CIGANA
Jobo - Lejeune 1h14'07"
67.
Frans VAN LOOY
Carpenter - Confortluxe - Flandria 1h15'11"
68.
Eddy CAEL
Carpenter - Confortluxe - Flandria 1h17'26"
69.
Pierre MARTELOZZO
Peugeot - BP - Michelin 1h17'32"
70.
Willy ABBELOOS
Watney - Maes Pils 1h19'12"
71.
Bernard CROYET
Bic 1h24'42"
72.
André DIERICKX
Merlin Plage - Shimano - Flandria 1h25'16"
73.
Patrice COLLINET
Bic 1h26'41"
74.
Willy VAN MALDERGHEM
Carpenter - Confortluxe - Flandria 1h26'53"
75.
Lucien DE BRAUWERE
Carpenter - Confortluxe - Flandria 1h29'24"
76.
Roger VAN DE MAELE
Carpenter - Confortluxe - Flandria 1h29'42"
77.
Alain VASSEUR
Bic 1h34'04"
78.
Willy VANNESTE
Sonolor - Gitane 1h34'20"
79.
Daniel REBILLARD
Merlin Plage - Shimano - Flandria 1h34'54"
80.
Jesus ESPERANZA
La Casera - Peña Bahamontes 1h35'11"
81.
Jacky MOURIOUX
GAN - Mercier - Hutchinson 1h37'15"
82.
Cees BAL
GAN - Mercier - Hutchinson 1h39'14"
83.
Robert MINTKIEWICZ
Sonolor - Gitane 1h40'47"
84.
Bernard MASSON
Jobo - Lejeune 1h41'05"
85.
Jean Claude MAGNI
Jobo - Lejeune 1h42'04"
86.
Nemesio JIMENEZ
Kas - Kaskol 1h45'04"
87.
Christian ARDOUIN
Merlin Plage - Shimano - Flandria 1h51'15"