Tour de Romandie - 1974

General Classification

Rider Team Country Time
1. Joop ZOETEMELK GAN
NED
23h54'16"
2. Wladimiro PANIZZA Brooklyn
ITA
5'03"
3. Fedor DEN HERTOG Frisol
NED
7'20"
4. Giovanni BATTAGLIN Jollj Ceramica
ITA
7'59"
5. Raymond POULIDOR GAN
FRA
8'41"
6. Gustaaf VAN ROOSBROECK M.I.C. - Ludo - De Gribaldy
BEL
9'05"
7. Louis PFENNINGER Willner - Birr-Brugg
SUI
9'39"
8. Antonio MARTOS Kas - Kaskol
ESP
10'13"
9. Knut KNUDSEN Jollj Ceramica
NOR
11'44"
10. Fausto BERTOGLIO Brooklyn
ITA
13'43"
11. Gerrie KNETEMANN GAN
NED
13'46"
12. Georges PINTENS M.I.C. - Ludo - De Gribaldy
BEL
14'23"
13. Roland SALM Willner - Birr-Brugg
SUI
14'27"
14. Lucien VAN IMPE Sonolor - Gitane
BEL
15'06"
15. Albert ZWEIFEL Furzi
SUI
16'28"
16. Jean Claude LARGEAU Sonolor - Gitane
FRA
16'46"
17. Hennie KUIPER Rokado
NED
17'55"
18. Wilfried WESEMAEL M.I.C. - Ludo - De Gribaldy
BEL
18'31"
19. Francisco GALDOS Kas - Kaskol
ESP
18'56"
20. Willy VANNESTE Sonolor - Gitane
BEL
19'37"
21. Wim PRINSEN Frisol
NED
20'11"
22. Ferdinand JULIEN Sonolor - Gitane
FRA
21'12"
23. Mariano MARTINEZ Sonolor - Gitane
FRA
22'07"
24. Henk PRINSEN Frisol
NED
24'09"
25. Roger LOYSCH IJsboerke - Colner
BEL
29'46"
26. Christian RAYMOND GAN
FRA
30'52"
27. Michel PERIN GAN
FRA
31'14"
28. Arthuro PECCHIELAN Brooklyn
ITA
35'02"
29. Jose GRANDE SANCHEZ Kas - Kaskol
ESP
36'09"
30. Erich SPAHN Willner - Birr-Brugg
SUI
36'18"
31. Alain NOGUES Sonolor - Gitane
FRA
40'09"
32. Alfred GAIDA Rokado
GER
40'28"
33. Raphael Antonio NINO MUNÉVAR Jollj Ceramica
COL
42'12"
34. Valerio LUALDI Brooklyn
ITA
43'19"
35. Vicente LOPEZ CARRIL Kas - Kaskol
ESP
47'52"
36. Günther HARITZ Rokado
GER
50'16"
37. Frans VAN LOOY Carpenter - Confortluxe - Flandria
BEL
54'50"
38. Lucien DE BRAUWERE Carpenter - Confortluxe - Flandria
BEL
55'44"
39. Giacomo BAZZAN Jollj Ceramica
ITA
56'09"
40. Adolphe HUYSMANS M.I.C. - Ludo - De Gribaldy
BEL
58'03"
41. Eddy CAEL Carpenter - Confortluxe - Flandria
BEL
58'20"
42. Gonzalo AJA Kas - Kaskol
ESP
1h07'39"
43. Piet VAN KATWIJK Frisol
NED
1h08'22"
44. Rene GRELIN GAN
FRA
1h16'43"
45. Uelli SUTTER Jollj Ceramica
SUI
1h24'15"