SPP

Vuelta a España 1976  |  General Classification    

31st edition

General Classification

27 April 1976 - 16 May 1976

Rider Team Time
1.
José PESARRODONA
Kas - Campagnolo 93h19'10"
2.
Luis OCAÑA
Super Ser 1'03"
3.
José NAZÁBAL MIMENDIA
Kas - Campagnolo 1'41"
4.
Didi THURAU
TI - Raleigh - Campagnolo 1'44"
5.
Vicente LÓPEZ CARRIL
Kas - Campagnolo 1'50"
6.
Hennie KUIPER
TI - Raleigh - Campagnolo 2'00"
7.
Joaquim AGOSTINHO
Teka 3'16"
8.
Josef FUCHS
Super Ser 3'45"
9.
Pedro TORRES
Super Ser 4'43"
10.
José Antonio GONZÁLEZ LINARES
Kas - Campagnolo 7'18"
11.
Ludo LOOS
Ebo - Cinzia 7'25"
12.
Enrique MARTÍNEZ HEREDIA
Kas - Campagnolo 9'19"
13.
Andrés OLIVA SÁNCHEZ
Kas - Campagnolo 9'37"
14.
Gonzalo AJA
Teka 9'54"
15.
José MARTINS
Kas - Campagnolo 10'13"
16.
Eric JACQUES
Ebo - Cinzia 12'13"
17.
Domingo "Txomin" PERURENA
Kas - Campagnolo 20'00"
18.
Jean Pierre BAERT
Miko - De Gribaldy - Superia
19.
José Enrique CIMA
Novostil - Transmallorca 24'05"
20.
Fernando MENDÈS DOS REIS
Teka 24'41"
21.
Ventura DÍAZ ARREY
Teka 29'04"
22.
Santiago LAZCANO
Super Ser 29'10"
23.
Julián Carlos ANDIANO EGUIGUREN
Teka 29'22"
24.
Manuel ESPARZA
Teka 29'23"
25.
Jesús MANZANEQUE SÁNCHEZ
Super Ser 37'27"
26.
Javier ELORRIAGA
Super Ser 47'49"
27.
José Manuel GARCÍA RODRÍGUEZ "ROXIO"
Novostil - Transmallorca 49'50"
28.
Antonio VALLORI
Novostil - Transmallorca 53'33"
29.
Herman VAN SPRINGEL
Flandria - Velda - West Vlaams Vleesbedrijf 55'05"
30.
Willy VANNESTE
Frisol - Gazelle 56'37"
31.
Juan Manuel SANTISTEBAN
Kas - Campagnolo 1h18'55"
32.
Cees PRIEM
Frisol - Gazelle 1h20'23"
33.
Paul WELLENS
Miko - De Gribaldy - Superia 1h29'43"
34.
Ferdi VAN DEN HAUTE
Ebo - Cinzia 1h26'41"
35.
Andrés GANDARIAS
Teka 1h27'39"
36.
Luis BALAGUÉ CARREÑO
Super Ser 1h35'11"
37.
Roland BERLAND
Super Ser 1h37'37"
38.
Henk PRINSEN
Frisol - Gazelle 1h44'16"
39.
Roger ROSIERS
Super Ser 1h53'47"
40.
Daniel VERPLANCKE
Flandria - Velda - West Vlaams Vleesbedrijf 2h07'16"
41.
Arthur VAN DE VIJVER
Flandria - Velda - West Vlaams Vleesbedrijf 2h12'43"
42.
Luis Alberto ORDIALES
Novostil - Transmallorca 2h15'12"
43.
Dirk ONGENAE
Flandria - Velda - West Vlaams Vleesbedrijf 2h16'11"
44.
Antonio JIMÉNEZ LUJÁN
Teka 2h19'34"
45.
Roger GILSON
Frisol - Gazelle 2h20'55"
46.
Jean Luc YANSENNE
Miko - De Gribaldy - Superia 2h25'16"
47.
Eddy CAEL
Flandria - Velda - West Vlaams Vleesbedrijf 2h25'45"
48.
Willy SCHEERS
Zoppas - Splendor - Sinalco 2h44'13"
49.
Julien VAN LINT
Ebo - Cinzia 2h46'10"