Giro d'Italia - 1980

General Classification

Rider Team Country Time
1. Bernard HINAULT Renault - Gitane
FRA
112h08'20"
2. Wladimiro PANIZZA Gis Gelati
ITA
05'43"
3. Giovanni BATTAGLIN Inoxpran
ITA
06'03"
4. Tommy PRIM Bianchi
SWE
07'53"
5. Gibi BARONCHELLI Bianchi
ITA
11'49"
6. Mario BECCIA Hoonved
ITA
12'47"
7. Giuseppe SARONNI Gis Gelati
ITA
12'53"
8. Joseph FUCHS Gis Gelati
SUI
20'26"
9. Roberto VISENTINI Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
20'37"
10. Leonardo NATALE Magniflex - Olmo
ITA
21'30"
11. Faustino RUPEREZ Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
12. Jean Rene BERNAUDEAU Renault - Gitane
FRA
28'18"
13. Godi SCHMUTZ Cilo
SUI
29'10"
14. Alessandro POZZI Bianchi
ITA
30'37"
15. Knut KNUDSEN Bianchi
NOR
42'46"
16. Luciano LORO Hoonved
ITA
48'27"
17. Roberto CERUTI Gis Gelati
ITA
48'36"
18. Miguel Maria LASA Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
52'14"
19. Ennio VANOTTI Bianchi
ITA
53'36"
20. Alfredo CHINETTI Inoxpran
ITA
53'44"
21. Ronald DE WITTE Sanson - Campagnolo
BEL
54'30"
22. Gregor BRAUN Sanson - Campagnolo
GER
58'25"
23. Alfonso DAL PIAN Inoxpran
ITA
59'52"
24. Juan FERNANDEZ MARTIN Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
1h04'45"
25. Claudio BORTOLOTTO Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
1h06'03"
26. Marino AMADORI Magniflex - Olmo
ITA
1h07'00"
27. Sergio PARSANI Bianchi
ITA
1h08'27"
28. Giancarlo CASIRAGHI Magniflex - Olmo
ITA
1h10'05"
29. Angel ARROYO Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
1h12'32"
30. Fausto BERTOGLIO Sanson - Campagnolo
ITA
1h13'49"
31. Carmelo BARONE Sanson - Campagnolo
ITA
01'14"
32. Alvaro CRESPI Hoonved
ITA
1h16'32"
33. Jorgen MARCUSSEN Inoxpran
DEN
1h17'06"
34. Claudio CORTI Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
1h17'51"
35. Giuseppe FATATO Famcucine - Campagnolo
ITA
1h20'36"
36. Aldo DONADELLO Bianchi
ITA
1h23'59"
37. Simone FRACCARO Gis Gelati
ITA
1h26'00"
38. Pierre Raymond VILLEMIANE Renault - Gitane
FRA
1h28'29"
39. Giuseppe PASSUELLO Gis Gelati
ITA
1h31'00"
40. Franco CONTI Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
1h31'17"
41. Rafael LADRON DE GUEVARRA Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
1h34'32"
42. Valerio LUALDI Gis Gelati
ITA
1h37'52"
43. Leonardo MAZZANTINI Sanson - Campagnolo
ITA
1h41'42"
44. Attilio ROTA Sanson - Campagnolo
ITA
1h45'00"
45. Lucien DIDIER Renault - Gitane
LUX
1h45'23"
46. Palmiro MASCIARELLI Sanson - Campagnolo
ITA
1h46'32"
47. Gianluigi ZUANEL Gis Gelati
ITA
1h49'56"
48. Silvano CERVATO Gis Gelati
ITA
1h52'40"
49. Bernard BECAAS Renault - Gitane
FRA
50. Jose Luis LOPEZ CERRON Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
1h56'48"
51. Corrado DONADIO Famcucine - Campagnolo
ITA
1h58'37"
52. Gaetano BARONCHELLI Bianchi
ITA
2h01'37"
53. Antonio D'ALONZO Famcucine - Campagnolo
ITA
2h02'06"
54. Tullio BERTACCO Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
2h03'11"
55. Maurice LE GUILLOUX Renault - Gitane
FRA
2h07'00"
56. Pierino GAVAZZI Magniflex - Olmo
ITA
57. Giovanni MANTOVANI Hoonved
ITA
2h09'20"
58. Annunzio COLOMBO Famcucine - Campagnolo
ITA
2h11'12"
59. Tranquillo ANDREETTA Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
60. Alessio ANTONINI Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
2h15'12"
61. Erwin LIENHARD Cilo
SUI
2h17'00"
62. Josef WEHRLI Cilo
SUI
2h18'09"
63. Graziano SALVIETTI Famcucine - Campagnolo
ITA
2h19'21"
64. Sergio GEROSA Volvo - Merosa - Rothrist
SUI
2h20'28"
65. Bruno LEALI Inoxpran
ITA
2h23'08"
66. Pasquale PUGLIESE Inoxpran
ITA
2h23'37"
67. Bernard QUILFEN Renault - Gitane
FRA
2h25'20"
68. Mario NORIS Magniflex - Olmo
ITA
69. Hubert ARBES Renault - Gitane
FRA
2h26'20"
70. Vittorio ALGERI Magniflex - Olmo
ITA
2h29'56"
71. Graziano ROSSI Famcucine - Campagnolo
ITA
2h30'13"
72. Ignazio PALEARI Magniflex - Olmo
ITA
2h30'50"
73. Claude VINCENDEAU Renault - Gitane
FRA
2h31'17"
74. Angelo TOSONI Famcucine - Campagnolo
ITA
2h38'32"
75. Luciano DONATI Kondor - Campagnolo
ITA
2h40'21"
76. Yvon BERTIN Renault - Gitane
FRA
2h42'45"
77. Giuseppe MARTINELLI Mobili San Giacomo - Benotto
ITA
2h44'41"
78. Dante MORANDI Hoonved
ITA
2h47'11"
79. Fiorenzo FAVERO Hoonved
ITA
2h49'37"
80. Nazzareno BERTO Inoxpran
ITA
2h54'52"
81. Roy SCHUITEN Inoxpran
NED
2h56'21"
82. Sergio SANTIMARIA Hoonved
ITA
2h56'42"
83. Georges LUTHI Rauler - Gipiemme
SUI
3h00'03"
84. Guido AMRHEIN Cilo
SUI
3h01'24"
85. Hans HINDELANG Kondor - Campagnolo
GER
3h01'30"
86. Manuel MARTIN CONDE Zor - Vereco - Campagnolo
ESP
3h20'32"
87. Daniele TINCHELLA Kondor - Campagnolo
ITA
88. Heinz BETZ Kondor - Campagnolo
GER
3h39'20"
89. Giuliani CAZZOLATO Hoonved
ITA
3h44'07"