Giro d'Italia - 1981

General Classification

Rider Team Country Time
1. Giovanni BATTAGLIN Inoxpran
ITA
104h50'36"
2. Tommy PRIM Bianchi
SWE
00'38"
3. Giuseppe SARONNI Gis
ITA
00'50"
4. Silvano CONTINI Bianchi
ITA
02'59"
5. Joseph FUCHS Cilo
SUI
03'19"
6. Roberto VISENTINI Sammontana
ITA
05'37"
7. Alfio VANDI Selle San Marco
ITA
09'32"
8. Beat BREU Cilo
SUI
10'02"
9. Claudio BORTOLOTTO Santini
ITA
10'12"
10. Gibi BARONCHELLI Bianchi
ITA
12'01"
11. Giuseppe FARACA Hoonved
ITA
13'54"
12. Mario BECCIA Santini
ITA
15'31"
13. Leonardo NATALE Magniflex
ITA
16'11"
14. Didi THURAU Kotter
GER
19'45"
15. Antonio D'ALONZO Selle San Marco
ITA
25'10"
16. Edouardo CHOZAS Zor
ESP
25'56"
17. Jorgen MARCUSSEN Inoxpran
DEN
26'38"
18. Alessandro POZZI Sammontana
ITA
28'47"
19. Erwin LIENHARD Cilo
SUI
29'35"
20. Luciano LORO Inoxpran
ITA
30'07"
21. Francesco MOSER Famcucine
ITA
31'24"
22. Knut KNUDSEN Bianchi
NOR
31'46"
23. Alberto MINETTI Famcucine
ITA
37'45"
24. Giancarlo CASIRAGHI Magniflex
ITA
38'51"
25. George MOUNT Sammontana
USA
39'20"
26. Godi SCHMUTZ Cilo
SUI
39'53"
27. Serge DEMIERRE Cilo
SUI
40'08"
28. Bruno LEALI Inoxpran
ITA
41'03"
29. Franco CONTI Selle San Marco
ITA
47'22"
30. Ricardo MAGRINI Santini
ITA
49'09"
31. Sergio PARSANI Bianchi
ITA
49'27"
32. Guillermo DE LA PENA GARRIDO Zor
ESP
49'55"
33. Alfredo CHINETTI Inoxpran
ITA
50'11"
34. Claudio TORELLI Famcucine
ITA
50'20"
35. Roberto CERUTI Gis
ITA
50'44"
36. Palmiro MASCIARELLI Famcucine
ITA
51'25"
37. Miguel Maria LASA Zor
ESP
52'51"
38. Glauco SANTONI Famcucine
ITA
53'41"
39. Stefan MUTTER Cilo
SUI
54'32"
40. Amilcare SGALBAZZI Inoxpran
ITA
56'18"
41. Pedro MUNOZ Zor
ESP
58'17"
42. Alfonso DAL PIAN Inoxpran
ITA
58'41"
43. Moreno ARGENTIN Sammontana
ITA
1h00'06"
44. Per BAUSAGER Inoxpran
DEN
1h00'26"
45. Maurizio PIOVANI Gis
ITA
1h00'34"
46. Jean Philippe VAN DEN BRANDE Safir
BEL
1h02'52"
47. Leonardo MAZZANTINI Famcucine
ITA
1h03'00"
48. Valerio LUALDI Gis
ITA
1h04'18"
49. Bruno WOLFER Bianchi
SUI
1h07'46"
50. Silvano CERVATO Santini
ITA
1h08'21"
51. Ennio VANOTTI Bianchi
ITA
1h08'27"
52. Simone FRACCARO Gis
ITA
1h08'51"
53. Uelli SUTTER Cilo
SUI
1h10'58"
54. Luciano BORGOGNONI Hoonved
ITA
1h12'17"
55. Alessio ANTONINI Santini
ITA
1h15'48"
56. Pierangelo BINCOLETTO Sammontana
ITA
1h18'41"
57. Tullio BERTACCO Sammontana
ITA
1h20'34"
58. Alf SEGERSALL Bianchi
SWE
1h23'39"
59. Salvatore MACCALI Sammontana
ITA
60. Luciano RUI Hoonved
ITA
1h26'22"
61. Claudio SAVINI Selle San Marco
ITA
1h26'24"
62. Fiorenzo ALIVERTI Hoonved
ITA
1h26'43"
63. Enrico MAESTRELLI Selle San Marco
ITA
1h26'51"
64. Pierino GAVAZZI Magniflex
ITA
1h28'26"
65. Giovanni MANTOVANI Hoonved
ITA
1h33'11"
66. Josef WEHRLI Cilo
SUI
1h33'57"
67. Claudio CORTI Sammontana
ITA
1h34'31"
68. Benedetto PATELLARO Hoonved
ITA
1h34'49"
69. Giuliano BIATTA Inoxpran
ITA
1h34'58"
70. Francesco MASI Magniflex
ITA
1h35'20"
71. Willy VIGOUROUX Safir
BEL
1h39'51"
72. Walter CLIVATI Selle San Marco
ITA
1h40'55"
73. Giovanni MORO Hoonved
ITA
1h41'51"
74. Daniel GISIGER Cilo
SUI
1h42'21"
75. Sergio SANTIMARIA Selle San Marco
ITA
1h44'21"
76. Antonio BEVILACQUA Hoonved
ITA
1h47'53"
77. Luciano RABOTTINI Santini
ITA
1h49'49"
78. Corrado DONADIO Selle San Marco
ITA
1h55'04"
79. Giuseppe PASSUELLO Gis
ITA
1h59'53"
80. Fiorenzo FAVERO Santini
ITA
2h00'32"
81. John TREVORROW Safir
AUS
2h06'15"
82. Gaetano BARONCHELLI Bianchi
ITA
2h06'31"
83. Pierino GHIBAUDO Famcucine
ITA
2h10'59"
84. Aldo DONADELLO Bianchi
ITA
2h11'45"
85. Mario NORIS Magniflex
ITA
2h13'51"
86. Giuseppe MARTINELLI Santini
ITA
2h19'00"
87. Raniero GRADI Sammontana
ITA
1h19'32"
88. Giovanni RENOSTO Magniflex
ITA
2h24'38"
89. Flavio MIOZZO Selle San Marco
ITA
2h25'49"
90. Roy SCHUITEN Kotter
NED
2h29'34"
91. Leonardo BEVILACQUA Gis
ITA
2h29'45"
92. Thierry BOLLE Cilo
SUI
2h30'17"
93. Jose Luis LOPEZ CERRON Zor
ESP
2h30'33"
94. Jean Marie WAMPERS Santini
BEL
2h36'36"
95. Tranquillo ANDREETTA Santini
ITA
2h39'13"
96. Gianluigi ZUANEL Gis
ITA
2h40'01"
97. Benny SCHEPMANS Safir
BEL
2h41'19"
98. Willy SPRANGERS Safir
BEL
2h42'07"
99. Rudy WEBER Kotter
GER
2h44'24"
100. Hans Peter JAKST Kotter
GER
2h45'06"
101. Dante MORANDI Famcucine
ITA
2h49'40"
102. Eugenio HERRANZ Zor
ESP
3h05'28"
103. Paolo ROSOLA Magniflex
ITA
3h07'34"
104. Stefan SCHRÖPFER Rauler
GER
3h28'34"