Giro d'Italia 1984  |  General Classification    

67th edition

General Classification

17 May 1984 - 10 June 1984

Rider Team Time
1.
Francesco MOSER
Gis Gelati - Tuc Lu 98h32'20"
2.
Laurent FIGNON
Renault - Elf 01'03"
3.
Moreno ARGENTIN
Sammontana - Campagnolo 04'26"
4.
Marino LEJARRETA
Alfa Lum - Olmo 04'33"
5.
Johan VAN DER VELDE
Metauro Mobili - Pinarello 06'56"
6.
Gianbattista BARONCHELLI
Murella - Rossin - Tesint 84 07'48"
7.
Lucien VAN IMPE
Metauro Mobili - Pinarello 10'19"
8.
Beat BREU
Cilo - Aufina - Crans-Montana 11'39"
9.
Mario BECCIA
Malvor - Bottecchia 11'41"
10.
Dag Erik PEDERSEN
Murella - Rossin - Tesint 84 13'35"
11.
Wladimiro PANIZZA
Atala - Campagnolo 15'46"
12.
Eddy SCHEPERS
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 16'55"
13.
Faustino RUPÉREZ
Zor - Gemeaz Cusin 18'02"
14.
Alfredo CHINETTI
Supermercati Brianzoli 18'44"
15.
Martial GAYANT
Renault - Elf 21'10"
16.
Giuseppe SARONNI
Del Tongo - Colnago 22'06"
17.
Alfio VANDI
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 22'31"
18.
Roberto VISENTINI
Carrera - Inoxpran 24'07"
19.
Alberto FERNÁNDEZ BLANCO
Zor - Gemeaz Cusin 24'39"
20.
Bruno LEALI
Carrera - Inoxpran 25'46"
21.
Charly MOTTET
Renault - Elf 29'51"
22.
Glauco SANTONI
Carrera - Inoxpran 31'09"
23.
Acacio DA SILVA
Malvor - Bottecchia 31'25"
24.
Franco CHIOCCIOLI
Murella - Rossin - Tesint 84 32'49"
25.
Luciano LORO
Carrera - Inoxpran 33'02"
26.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Zor - Gemeaz Cusin 33'16"
27.
Palmiro MASCIARELLI
Gis Gelati - Tuc Lu 33'37"
28.
Sergio SANTIMARIA
Del Tongo - Colnago 34'08"
29.
Bernard GAVILLET
Cilo - Aufina - Crans-Montana 36'50"
30.
Salvatore MACCALI
Alfa Lum - Olmo 38'20"
31.
Siegfried HEKIMI
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 38'22"
32.
Leonardo NATALE
Del Tongo - Colnago 41'55"
33.
Stefan MUTTER
Cilo - Aufina - Crans-Montana 43'19"
34.
Silvano CONTINI
Bianchi - Piaggio 43'37"
35.
Sven Åke NILSSON
Santini - Conti - Galli 44'04"
36.
Alessandro PAGANESSI
Sammontana - Campagnolo 47'00"
37.
Ennio VANOTTI
Bianchi - Piaggio 49'12"
38.
Claudio BORTOLOTTO
Del Tongo - Colnago 53'49"
39.
Fabrizio VERZA
Bianchi - Piaggio
40.
Jens VEGGERBY
Fanini - Wührer - Sibicar 55'46"
41.
Marino AMADORI
Alfa Lum - Olmo 1h00'41"
42.
Alessandro POZZI
Bianchi - Piaggio 1h00'47"
43.
Jonathan BOYER
Skil - Reydel - Sem - Mavic 1h03'38"
44.
Maurizio PIOVANI
Del Tongo - Colnago 1h03'43"
45.
Eduardo CHOZAS
Zor - Gemeaz Cusin 1h05'36"
46.
Claudio TORELLI
Sammontana - Campagnolo 1h09'00"
47.
Eric SALOMON
Renault - Elf 1h11'36"
48.
Ennio SALVADOR
Gis Gelati - Tuc Lu 1h12'04"
49.
Giocondo DALLA RIZZA
Supermercati Brianzoli 1h12'57"
50.
Giovanni BATTAGLIN
Carrera - Inoxpran 1h14'12"
51.
Paul WELLENS
Ariostea 1h14'51"
52.
Elio FESTA
Santini - Conti - Galli 1h17'01"
53.
Claudio SAVINI
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec
54.
Godi SCHMUTZ
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 1h19'29"
55.
Giuseppe PETITO
Alfa Lum - Olmo
56.
Flavio ZAPPI
Metauro Mobili - Pinarello 1h20'58"
57.
Roberto CERUTI
Del Tongo - Colnago 1h21'57"
58.
Amilcare SGALBAZZI
Ariostea 01'22"
59.
Hubert SEIZ
Cilo - Aufina - Crans-Montana 1h23'05"
60.
Pierino GHIBAUDO
Sammontana - Campagnolo 1h25'17"
61.
Rudy PEVENAGE
Del Tongo - Colnago 1h25'46"
62.
Jesús IBAÑEZ LOYO
Zor - Gemeaz Cusin
63.
Orlando MAINI
Alfa Lum - Olmo 1h28'21"
64.
Pierino GAVAZZI
Atala - Campagnolo 1h29'23"
65.
Franco CONTI
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 1h29'41"
66.
Pierangelo BINCOLETTO
Metauro Mobili - Pinarello 1h31'52"
67.
Luciano RABOTTINI
Metauro Mobili - Pinarello 1h32'34"
68.
Czesław LANG
Carrera - Inoxpran 1h35'20"
69.
Frits PIRARD
Metauro Mobili - Pinarello 1h26'05"
70.
Giovanni VIERO
Ariostea 1h37'42"
71.
Daniel WILLEMS
Murella - Rossin - Tesint 84
72.
Steen Michael PETERSEN
Fanini - Wührer - Sibicar 1h39'31"
73.
Giancarlo PERINI
Carrera - Inoxpran 1h42'21"
74.
Alf SEGERSÄLL
Bianchi - Piaggio 1h42'57"
75.
Giuliano BIATTA
Fanini - Wührer - Sibicar 1h46'40"
76.
Vinko POLONČIČ
Malvor - Bottecchia 1h47'59"
77.
Gerhard ZADROBILEK
Atala - Campagnolo 1h49'19"
78.
Dan FRANGER
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 1h50'18"
79.
Graziano SALVIETTI
Ariostea 1h51'03"
80.
Daniel WYDER
Cilo - Aufina - Crans-Montana 1h53'11"
81.
Valerio PIVA
Bianchi - Piaggio 1h54'25"
82.
Marino POLINI
Murella - Rossin - Tesint 84 1h57'39"
83.
Dominique GAIGNE
Renault - Elf 1h58'07"
84.
Daniel GISIGER
Atala - Campagnolo 1h58'53"
85.
Ángel CAMARILLO
Zor - Gemeaz Cusin 1h59'32"
86.
Daniele CAROLI
Santini - Conti - Galli
87.
Antonio FERRETTI
Cilo - Aufina - Crans-Montana 2h02'14"
88.
Giovanni MORO
Ariostea 2h02'26"
89.
Giuseppe PASSUELLO
Gis Gelati - Tuc Lu 2h04'59"
90.
Mauro LONGO
Supermercati Brianzoli 2h05'13"
91.
Giancarlo CASIRAGHI
Atala - Campagnolo 2h08'34"
92.
Vittorio ALGERI
Metauro Mobili - Pinarello 2h09'25"
93.
Guido BONTEMPI
Carrera - Inoxpran 2h10'27"
94.
Paolo ROSOLA
Bianchi - Piaggio 2h11'26"
95.
Benedetto PATELLARO
Murella - Rossin - Tesint 84 2h13'00"
96.
Mario NORIS
Atala - Campagnolo 2h13'58"
97.
Claudio CORTI
Sammontana - Campagnolo 2h14'17"
98.
Urs FREULER
Atala - Campagnolo 2h14'54"
99.
John EUSTICE
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 2h17'58"
100.
Leonardo BEVILACQUA
Malvor - Bottecchia 2h18'45"
101.
Jesper WORRE
Sammontana - Campagnolo 2h18'59"
102.
Michael WILSON
Alfa Lum - Olmo 2h19'55"
103.
Riccardo MAGRINI
Metauro Mobili - Pinarello 2h20'45"
104.
Massimo SANTAMBROGGIO
Supermercati Brianzoli 2h50'50"
105.
Rene KOPPERT
Santini - Conti - Galli 2h21'12"
106.
Dario MARIUZZO
Sammontana - Campagnolo 2h22'19"
107.
Giuseppe MARTINELLI
Alfa Lum - Olmo 2h23'03"
108.
Philippe CHEVALLIER
Renault - Elf 2h25'45"
109.
Fiorenzo FAVERO
Sammontana - Campagnolo 2h25'54"
110.
Valerio LUALDI
Carrera - Inoxpran 2h26'52"
111.
Ole SILSETH
Supermercati Brianzoli 2h27'27"
112.
Maurizio VIOTTO
Bianchi - Piaggio 2h28'14"
113.
Cesare CIPOLLINI
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 2h30'11"
114.
Marco FRANCESCHINI
Metauro Mobili - Pinarello 2h30'32"
115.
Mauro ANGELUCCI
Alfa Lum - Olmo 2h30'42"
116.
Piero ONESTI
Gis Gelati - Tuc Lu 2h37'30"
117.
Giovanni RENOSTO
Atala - Campagnolo 2h39'37"
118.
Michael Paul CARTER
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 2h42'52"
119.
Antonio BEVILACQUA
Supermercati Brianzoli 2h45'24"
120.
Stefano GIULIANI
Gis Gelati - Tuc Lu 2h45'48"
121.
Jürg BRUGGMANN
Malvor - Bottecchia 2h47'11"
122.
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
Zor - Gemeaz Cusin 2h48'07"
123.
Philippe SAUDE
Renault - Elf 2h48'14"
124.
Gianmarco SACCANI
Supermercati Brianzoli 2h52'04"
125.
Carmelo BARONE
Ariostea 2h55'55"
126.
Dante MORANDI
Atala - Campagnolo 2h56'10"
127.
Karl MAXON
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 2h58'07"
128.
Nazzareno BERTO
Fanini - Wührer - Sibicar 2h58'14"
129.
Martien HAVIK
Gis Gelati - Tuc Lu 3h00'19"
130.
Luciano LORENZI
Fanini - Wührer - Sibicar 3h07'53"
131.
Luigi FERRERI
Ariostea 3h12'04"
132.
Roberto BRESSAN
Murella - Rossin - Tesint 84 3h21'59"
133.
Marcel RUSSENBERGER
Cilo - Aufina - Crans-Montana 3h26'22"
134.
David MCFARLANE
Santini - Conti - Galli 3h31'07"
135.
Marco Antonio LOPEZ DURAN
Ariostea 3h35'47"
136.
José Luis LÓPEZ CERRÓN
Zor - Gemeaz Cusin 3h36'12"
137.
Dave AKAM
Gis Gelati - Tuc Lu 3h37'22"
138.
Rudy WEBER
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 3h38'31"
139.
Erminio OLMATI
Dromedario - Alan - Oece - Sidermec 3h48'24"
140.
Thierry BOLLE
Cilo - Aufina - Crans-Montana 3h53'05"
141.
Tim RUTLEDGE
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 3h54'32"
142.
Bruno VICINO
Malvor - Bottecchia 4h13'11"
143.
Greg SAUNDERS
Gianni Motta - Linea M.D. Italia 4h29'08"