Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 1984  |  General Classification    

30th edition

General Classification

7 February 1984 - 12 February 1984

Rider Team Time
1.
Julián GOROSPE ARTABE
Reynolds 22h48'22"
2.
Jaime VILAMAJÓ
Reynolds 3"
3.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka 17"
4.
Guido VAN CALSTER
Del Tongo - Colnago 30"
5.
Arsenio GONZÁLEZ GUTIÉRREZ
Kelme 32"
6.
Ángel OCAÑA PÉREZ
Kelme 35"
7.
Imanol MURGA SÁEZ DE ORMIJANA
Orbea - Danena 46"
8.
Ron SNIJDERS
AVP - Viditel - De Vries Lotto 48"
9.
Jesús GUZMÁN DELGADO
Dormilon 56"
10.
Noël DEJONCKHEERE
Teka 1'29"
11.
Guillermo ARENAS
Reynolds 2'20"
12.
Eduardo GONZALEZ SALVADOR
Reynolds 2'22"
13.
Ricardo ZÚÑIGA
Reynolds 2'34"
14.
Juan María EGUIARTE
Hueso Chocolates 2'53"
15.
Juan PUJOL PAGÈS
Hueso Chocolates 2'57"
16.
Federico ECHAVE MUSATADI
Teka 3'27"
17.
Bernardo ALFONSEL
Teka 3'40"
18.
Gerrie KNETEMANN
Europ Decor - Boule d'Or 6'04"
19.
Mario VAN VLIMMEREN
AVP - Viditel - De Vries Lotto 7'24"
20.
Vicente BELDA VICEDO
Kelme 8'59"
21.
Jeronimo IBAÑEZ ESCRIBANO
Orbea - Danena 10'50"
22.
Felipe YÁÑEZ
Orbea - Danena 10'57"
23.
Francisco SALA
Hueso Chocolates 11'06"
24.
Francisco ESPINOSA SEMPERE
Dormilon 11'20"
25.
Jac VAN MEER
AVP - Viditel - De Vries Lotto 11'43"
26.
Carlos MACHIN
Hueso Chocolates 12'22"
27.
Jos HAEX
Europ Decor - Boule d'Or 13'05"
28.
Guillermo DE LA PEÑA GARRIDO
Hueso Chocolates 13'15"
29.
Jaime SALVA
Hueso Chocolates 13'16"
30.
Enrique AJA CAGIGAS
Reynolds 14'48"
31.
René MARTENS
Teka 15'26"
32.
Eulalio GARCÍA
Reynolds 15'30"
33.
José RECIO ARIZA
Kelme 18'39"
34.
Rudy PEVENAGE
Del Tongo - Colnago 19'03"
35.
Sabino ANGOITIA
Hueso Chocolates 19'04"
36.
Jos SCHIPPER
AVP - Viditel - De Vries Lotto 21'08"
37.
Frank HOSTE
Europ Decor - Boule d'Or 24'57"
38.
Juan CALDENTEY
Hueso Chocolates 26'06"
39.
Fons DE WOLF
Europ Decor - Boule d'Or 26'10"
40.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Dormilon 26'11"
41.
Pol VERSCHUERE
Europ Decor - Boule d'Or 26'37"
42.
Hans LANGERIJS
AVP - Viditel - De Vries Lotto 26'48"
43.
Heddy NIEUWDORP
AVP - Viditel - De Vries Lotto 26'51"
44.
Jesús HERNÁNDEZ ÚBEDA
Reynolds 26'57"
45.
Miguel UGARTEMENDIA
Orbea - Danena 27'18"
46.
Marc DIERICKX
Europ Decor - Boule d'Or 29'03"
47.
Antonio ESPARZA SANZ
Kelme 32'29"
48.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Kelme 33'00"
49.
Alfonso GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Teka 36'12"
50.
Luis VICENTE OTIN
Orbea - Danena 40'42"
51.
Gines GARCÍA PALLARÉS
Orbea - Danena 40'53"
52.
Miguel GUTIERREZ MAYOR
Dormilon
53.
Juan MARTINEZ OLIVER
Dormilon 42'06"
54.
Francisco LÓPEZ GONZALVO
Kelme 45'43"
55.
José Rafael GARCIA
Dormilon 40'53"
56.
Pedro VILLALTA
Dormilon 55'06"
57.
Valentin DORRONSORO
Orbea - Danena 59'01"
58.
Dirk WAYENBERG
Europ Decor - Boule d'Or 59'47"
59.
Rafael CERDÀ
Orbea - Danena 1h08'50"
60.
Marc SOMERS
Europ Decor - Boule d'Or 1h11'08"