SPP

Vuelta a España 1984  |  General Classification    

39th edition

General Classification

17 April 1984 - 6 May 1984

Rider Team Time
1.
Éric CARITOUX
Skil - Reydel - Sem - Mavic 90h08'03"
2.
Alberto FERNÁNDEZ BLANCO
Zor - Gemeaz Cusin 6"
3.
Reimund DIETZEN
Teka 1'33"
4.
Pedro DELGADO
Reynolds 1'43"
5.
Edgar CORREDOR
Teka 3'40"
6.
Julián GOROSPE
Reynolds 4'41"
7.
José Patrocinio JIMÉNEZ
Teka 7'10"
8.
Vicente BELDA
Kelme 7'14"
9.
José RECIO ARIZA
Kelme 7'21"
10.
Francesco MOSER
Gis Gelati - Tuc Lu 8'41"
11.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Zor - Gemeaz Cusin 9'13"
12.
Antonio COLL
Teka 10'56"
13.
Michel POLLENTIER
Safir - Van de Ven 11'14"
14.
Jean-Claude BAGOT
Skil - Reydel - Sem - Mavic 13'32"
15.
Pello RUIZ CABESTANY
Orbea - Danena 14'18"
16.
Guillermo DE LA PEÑA GARRIDO
Hueso Chocolates 14'25"
17.
Federico ECHAVE
Teka 18'43"
18.
Juan PUJOL PAGÈS
Hueso Chocolates 20'02"
19.
José Luis LAGUÍA
Reynolds 20'26"
20.
Felipe YÁÑEZ
Orbea - Danena 20'59"
21.
Faustino RUPÉREZ
Zor - Gemeaz Cusin 21'08"
22.
Marco VITALI
Del Tongo - Colnago 22'53"
23.
Enrique AJA
Reynolds 23'17"
24.
Ángel DE LAS HERAS
Hueso Chocolates 24'34"
25.
Guido VAN CALSTER
Del Tongo - Colnago 25'01"
26.
Juan Carlos ALONSO
Alfa Lum - Olmo 26'52"
27.
Luis Vicente OTIN
Orbea - Danena 26'57"
28.
Celestino PRIETO
Reynolds 31'32"
29.
Leonardo NATALE
Del Tongo - Colnago 31'43"
30.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka 32'00"
31.
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Zor - Gemeaz Cusin 36'56"
32.
Gilles MAS
Skil - Reydel - Sem - Mavic 39'43"
33.
Jon Koldo URIEN
Orbea - Danena 40'09"
34.
Jaime VILAMAJÓ
Reynolds 43'03"
35.
Palmiro MASCIARELLI
Gis Gelati - Tuc Lu 43'11"
36.
Ángel ARROYO
Reynolds 46'43"
37.
Roberto CERUTI
Del Tongo - Colnago 49'40"
38.
Ludo LOOS
Dormilon 49'45"
39.
Salvatore MACCALI
Alfa Lum - Olmo 49'54"
40.
Faustino CUELI
Teka 51'20"
41.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Dormilon 52'35"
42.
Miguel Ángel IGLESIAS
Kelme 52'47"
43.
Jesús SUÁREZ CUEVA
Hueso Chocolates 52'52"
44.
Javier CASTELLAR
Kelme 53'53"
45.
Carlos MACHIN
Hueso Chocolates 54'21"
46.
Jan WIJNANTS
Tönissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex 1h00'03"
47.
Imanol MURGA
Orbea - Danena 1h00'44"
48.
Juan María EGUIARTE
Hueso Chocolates 1h00'58"
49.
Jokin MÚJIKA
Orbea - Danena 1h01'13"
50.
Arsenio GONZALEZ
Kelme 1h03'10"
51.
René MARTENS
Teka 1h10'31"
52.
Jesús GUZMÁN
Dormilon 1h10'55"
53.
Éric GUYOT
Skil - Reydel - Sem - Mavic 1h17'14"
54.
Jaime SALVA
Hueso Chocolates 1h18'04"
55.
Isidro JUÁREZ
Hueso Chocolates 1h20'19"
56.
Sabino ANGOITIA GAZTELU
Hueso Chocolates 1h20'28"
57.
Jesús HERNÁNDEZ ÚBEDA
Reynolds 1h20'33"
58.
Philippe POISSONNIER
Skil - Reydel - Sem - Mavic 1h21'33"
59.
Ronny VAN HOLEN
Safir - Van de Ven 1h23'10"
60.
Sergio SANTIMARIA
Del Tongo - Colnago 1h23'32"
61.
Alberto SARONNI
Del Tongo - Colnago 1h24'27"
62.
José DEL RAMO NÚÑEZ
Orbea - Danena 1h25'37"
63.
Jesús IBAÑEZ LOYO
Zor - Gemeaz Cusin 1h29'33"
64.
Valentin DORRONSORO
Orbea - Danena 1h31'37"
65.
José Luis LÓPEZ CERRÓN
Zor - Gemeaz Cusin 1h32'33"
66.
Benny VAN BRABANT
Tönissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex 1h33'13"
67.
Giuseppe MARTINELLI
Alfa Lum - Olmo 1h35'22"
68.
Alain VON ALLMEN
Skil - Reydel - Sem - Mavic 1h35'29"
69.
José Antonio CABRERO MARTÍNEZ
Dormilon 1h37'20"
70.
Gines GARCÍA PALLARÉS
Orbea - Danena 1h38'13"
71.
Walter DALGAL
Gis Gelati - Tuc Lu 1h47'40"
72.
Yvon BERTIN
Dormilon 1h48'01"
73.
Jeff LIECKENS
Safir - Van de Ven 1h48'21"
74.
Noël DEJONCKHEERE
Teka 1h51'43"
75.
Ricardo ZÚÑIGA
Reynolds 1h54'35"
76.
Marc GOOSSENS
Tönissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex 1h56'56"
77.
Juan CALDENTEY
Hueso Chocolates 1h58'23"
78.
Patrick CLERC
Skil - Reydel - Sem - Mavic 2h01'23"
79.
Francisco LÓPEZ GONZALVO
Kelme 2h02'51"
80.
Francisco CARO
Dormilon 2h03'56"
81.
Eddy VAN HAERENS
Safir - Van de Ven 2h05'31"
82.
Miguel UGARTEMENDIA
Orbea - Danena 2h06'07"
83.
Robert D'HONDT
Safir - Van de Ven 2h06'59"
84.
Eugenio HERRANZ
Hueso Chocolates 2h07'23"
85.
Diederik FOUBERT
Safir - Van de Ven 2h09'08"
86.
Mariano BAYON
Dormilon 2h09'53"
87.
Mauro ANGELUCCI
Alfa Lum - Olmo 2h10'23"
88.
Juan Alberto REIG
Kelme 2h11'53"
89.
Antonio ESPARZA SANZ
Kelme 2h25'45"
90.
Stefano GIULIANI
Gis Gelati - Tuc Lu 2h30'23"
91.
José Rafael GARCIA
Dormilon 2h33'54"
92.
Patrizio GAMBIRASIO
Gis Gelati - Tuc Lu 2h35'52"
93.
Daniel ROSSEL
Tönissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex 2h38'25"
94.
Antonio LLOPIS OROTINANA
Kelme 2h46'19"
95.
Luc DE DECKER
Safir - Van de Ven 2h47'01"
96.
José Maria CAROZ
Dormilon 2h52'46"
97.
Danny VAN BAELEN
Tönissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex 2h53'51"