SPP

Giro d'Italia 1985  |  General Classification    

68th edition

General Classification

16 May 1985 - 9 June 1985

Rider Team Time
1.
Bernard HINAULT
La Vie Claire - Wonder - Radar 102h46'51"
2.
Francesco MOSER
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 01'08"
3.
Greg LEMOND
La Vie Claire - Wonder - Radar 02'55"
4.
Tommy PRIM
Sammontana - Bianchi 04'53"
5.
Marino LEJARRETA
Alpilatte - Olmo - Cierre 06'30"
6.
Gianbattista BARONCHELLI
Supermercati Brianzoli
7.
Silvano CONTINI
Ariostea - Oece 07'22"
8.
Michael WILSON
Alpilatte - Olmo - Cierre 07'38"
9.
Franco CHIOCCIOLI
Lega F.C.I. 08'33"
10.
Alberto VOLPI
Sammontana - Bianchi 10'31"
11.
Emanuele BOMBINI
Del Tongo - Colnago
12.
Mario BECCIA
Malvor - Bottecchia - Vaporella 11'53"
13.
Lucien VAN IMPE
Santini - Krups - Conti - Galli 12'50"
14.
Marco GIOVANNETTI
Ariostea - Oece 14'30"
15.
Giuseppe SARONNI
Del Tongo - Colnago 16'48"
16.
Marino AMADORI
Alpilatte - Olmo - Cierre 17'00"
17.
Ennio SALVADOR
Ariostea - Oece 17'46"
18.
Gerhard ZADROBILEK
Atala - Ofmega - Campagnolo 19'25"
19.
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Zor - Gemeaz Cusin 20'50"
20.
Andrew HAMPSTEN
Schwinn 21'23"
21.
Roberto CERUTI
Del Tongo - Colnago 22'35"
22.
Johan VAN DER VELDE
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 24'06"
23.
Erich MÄCHLER
Carrera - Inoxpran 24'10"
24.
Luca ROTA
Murella - Rossin 26'18"
25.
Ángel CAMARILLO
Zor - Gemeaz Cusin 26'58"
26.
Luciano LORO
Del Tongo - Colnago 27'08"
27.
Alessandro POZZI
Ariostea - Oece 34'01"
28.
Wladimiro PANIZZA
Ariostea - Oece 34'54"
29.
Christian JOURDAN
La Vie Claire - Wonder - Radar 35'04"
30.
Palmiro MASCIARELLI
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 36'40"
31.
Marco VITALI
Del Tongo - Colnago 38'57"
32.
Ennio VANOTTI
Ariostea - Oece 39'10"
33.
Acacio DA SILVA
Malvor - Bottecchia - Vaporella 40'47"
34.
Dominique ARNAUD
La Vie Claire - Wonder - Radar 41'15"
35.
Jonathan BOYER
7-Eleven 42'29"
36.
Ezio MORONI
Atala - Ofmega - Campagnolo 43'14"
37.
Fabrizio VANNUCCI
Lega F.C.I. 44'20"
38.
Enrico POCHINI
Dromedario - Laminox - Fibok 53'38"
39.
Claudio SAVINI
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 54'29"
40.
Jens VEGGERBY
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 55'02"
41.
Salvatore MACCALI
Alpilatte - Olmo - Cierre 57'16"
42.
Rafael Antonio ACEVEDO PORRAS
Varta - Café de Colombia - Mavic 57'54"
43.
Bernard VALLET
La Vie Claire - Wonder - Radar 58'17"
44.
Stefan MUTTER
Carrera - Inoxpran 1h02'07"
45.
Reynel MONTOYA JARAMILLO
Varta - Café de Colombia - Mavic 1h03'05"
46.
Jacques DECRION
Skil - Sem - Kas - Miko 1h03'42"
47.
Elio FESTA
Santini - Krups - Conti - Galli 1h04'28"
48.
Pierino GAVAZZI
Atala - Ofmega - Campagnolo 1h05'00"
49.
Godi SCHMUTZ
Dromedario - Laminox - Fibok 1h08'31"
50.
Urs ZIMMERMANN
Carrera - Inoxpran 1h09'20"
51.
Steen Michael PETERSEN
Lega F.C.I. 1h09'59"
52.
Silvano RICCÒ
Dromedario - Laminox - Fibok 1h10'10"
53.
Guido VAN CALSTER
Ariostea - Oece 1h10'29"
54.
Davide CASSANI
Santini - Krups - Conti - Galli 1h12'16"
55.
Alfredo CHINETTI
Supermercati Brianzoli 1h13'58"
56.
Armando ARISTIZABAL
Varta - Café de Colombia - Mavic 1h14'36"
57.
Czesław LANG
Carrera - Inoxpran 1h14'46"
58.
Rudy PEVENAGE
Del Tongo - Colnago 1h15'11"
59.
Mike GUTMANN
Cilo - Aufina - Magniflex 1h15'59"
60.
Ron KIEFEL
7-Eleven 1h18'32"
61.
Luciano RABOTTINI
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 1h18'55"
62.
Abelardo Antonio RIOS OSORIO
Varta - Café de Colombia - Mavic 1h19'02"
63.
Stefano GIULIANI
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 1h20'38"
64.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Inoxpran 1h20'42"
65.
Maurizio PIOVANI
Del Tongo - Colnago 1h21'00"
66.
Daniel GISIGER
Atala - Ofmega - Campagnolo 1h21'52"
67.
Néstor MORA
Varta - Café de Colombia - Mavic 1h22'54"
68.
Pierino GHIBAUDO
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 1h24'33"
69.
Romano RANDI
Alpilatte - Olmo - Cierre 1h27'45"
70.
Heinz IMBODEN
Cilo - Aufina - Magniflex 1h28'08"
71.
Giuseppe PETITO
Ariostea - Oece 1h30'53"
72.
Antonio LONDONO
Varta - Café de Colombia - Mavic 1h33'30"
73.
Daniel WYDER
Cilo - Aufina - Magniflex 1h34'06"
74.
Orlando MAINI
Alpilatte - Olmo - Cierre 1h36'47"
75.
Gianni ZOLA
Supermercati Brianzoli 1h39'45"
76.
Marc GOMEZ
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h41'40"
77.
Antonio FERRETTI
Supermercati Brianzoli 1h42'12"
78.
Bob ROLL
Suntour 1h42'41"
79.
Roberto PAGNIN
Malvor - Bottecchia - Vaporella 1h43'30"
80.
Bruno LEALI
Carrera - Inoxpran 1h47'04"
81.
Antonio BEVILACQUA
Supermercati Brianzoli 1h48'10"
82.
Jac VAN MEER
Skil - Sem - Kas - Miko 1h48'43"
83.
René BITTINGER
Skil - Sem - Kas - Miko 1h49'56"
84.
Walter MAGNAGO
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 1h54'11"
85.
Benno WISS
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h59'40"
86.
Philippe POISSONNIER
Skil - Sem - Kas - Miko 2h01'47"
87.
Daniele FERRARI
Dromedario - Laminox - Fibok 2h02'49"
88.
Cesare CIPOLLINI
Lega F.C.I. 2h09'12"
89.
Fabio PATUELLI
Lega F.C.I. 2h07'01"
90.
Benedetto PATELLARO
Lega F.C.I. 2h08'11"
91.
Domenico CAVALLO
Zor - Gemeaz Cusin 2h08'55"
92.
Frits PIRARD
Skil - Sem - Kas - Miko 2h10'10"
93.
Mauro LONGO
Malvor - Bottecchia - Vaporella 2h11'35"
94.
Gerrie KNETEMANN
Skil - Sem - Kas - Miko 2h11'42"
95.
Mario NORIS
Atala - Ofmega - Campagnolo 2h12'37"
96.
Walter DALGAL
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 2h15'44"
97.
Chris CARMICHAEL
Schwinn 2h16'39"
98.
Roberto CALOVI
Gis Gelati - Trentino Vacanze - Intrepido 2h17'10"
99.
Daniele DEL BEN
Murella - Rossin 2h18'10"
100.
Leonardo BEVILACQUA
Malvor - Bottecchia - Vaporella 2h19'32"
101.
Claudio TORELLI
Sammontana - Bianchi
102.
Maurizio ROSSI
Alpilatte - Olmo - Cierre 2h21'02"
103.
Filippo PIERSANTI
Lega F.C.I. 2h21'30"
104.
Davis PHINNEY
7-Eleven 2h28'29"
105.
Sergio SCREMIN
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 2h23'39"
106.
Emilio RAVASIO
Atala - Ofmega - Campagnolo 2h24'45"
107.
Guido BONTEMPI
Carrera - Inoxpran 2h25'09"
108.
Giuliano PAVANELLO
Santini - Krups - Conti - Galli 47'34"
109.
Giovanni MANTOVANI
Supermercati Brianzoli 2h27'59"
110.
Roberto CÓRDOBA
Zor - Gemeaz Cusin 2h31'16"
111.
Giuseppe MONTELLA
Dromedario - Laminox - Fibok 2h34'40"
112.
Dario MARIUZZO
Sammontana - Bianchi 2h35'45"
113.
Kim ERIKSEN
La Vie Claire - Wonder - Radar 2h37'03"
114.
Silvestro MILANI
Malvor - Bottecchia - Vaporella 2h38'34"
115.
Ronan ONGHENA
Skil - Sem - Kas - Miko 2h44'48"
116.
Stefano BIZZONI
Murella - Rossin 2h45'33"
117.
Frank HOSTE
Del Tongo - Colnago 2h47'00"
118.
Jürg BRUGGMANN
Malvor - Bottecchia - Vaporella 2h51'06"
119.
Mauro ANGELUCCI
Alpilatte - Olmo - Cierre 2h52'12"
120.
Urs FREULER
Atala - Ofmega - Campagnolo 2h52'30"
121.
Franco PICA
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 2h58'28"
122.
Aladino GARCIA ALONSO
Zor - Gemeaz Cusin 2h50'38"
123.
Andre MASSARD
Cilo - Aufina - Magniflex 3h02'08"
124.
Dirk WAYENBERG
Del Tongo - Colnago 2h08'33"
125.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Inoxpran 3h14'12"
126.
Alfred ACHERMANN
Cilo - Aufina - Magniflex 3h14'20"
127.
Gregor BRAUN
Ariostea - Oece 3h14'57"
128.
Salvatore CAVALLARO
Atala - Ofmega - Campagnolo 3h15'37"
129.
Paolo ROSOLA
Sammontana - Bianchi 3h19'27"
130.
Wies VAN DONGEN JR.
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 3h19'49"
131.
Eric HEIDEN
7-Eleven 3h21'09"
132.
Stefano ALLOCCHIO
Malvor - Bottecchia - Vaporella 3h26'37"
133.
Gaetano BARONCHELLI
Supermercati Brianzoli 3h30'44"
134.
Ralf HOFEDITZ
Skil - Sem - Kas - Miko 3h38'35"
135.
Patrizio GAMBIRASIO
Santini - Krups - Conti - Galli 3h42'14"