Tour de France 1986  |  General Classification    

73rd edition

General Classification

4 July 1986 - 27 July 1986

Rider Team Time
1.
Greg LEMOND
La Vie Claire - Wonder - Radar 110h35'19"
2.
Bernard HINAULT
La Vie Claire - Wonder - Radar 03'10"
3.
Urs ZIMMERMANN
Carrera - Vagabond 10'54"
4.
Andrew HAMPSTEN
La Vie Claire - Wonder - Radar 18'44"
5.
Claude CRIQUIELION
Hitachi - Marc - Splendor 24'36"
6.
Ronan PENSEC
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 25'59"
7.
Niki RÜTTIMANN
La Vie Claire - Wonder - Radar 30'52"
8.
Álvaro PINO
Zor - BH 33'00"
9.
Steven ROOKS
PDM - Ultima - Concorde 33'22"
10.
Yvon MADIOT
Système U
11.
Samuel CABRERA CASTANEDA
Reynolds - Reynolon 35'28"
12.
Jean François BERNARD
La Vie Claire - Wonder - Radar 35'45"
13.
Pascal SIMON
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 37'44"
14.
Eduardo CHOZAS
Teka 38'48"
15.
Reynel MONTOYA JARAMILLO
Postobon - Manzana - RCN 45'36"
16.
Charly MOTTET
Système U 45'58"
17.
Thierry CLAVEYROLAT
R.M.O. 48'00"
18.
Marino LEJARRETA
Seat - Orbea 49'09"
19.
Jean Claude BAGOT
Fagor 51'38"
20.
Éric CARITOUX
Fagor 52'39"
21.
Patrocinio JIMENEZ
Café de Colombia - Varta 55'42"
22.
Luis HERRERA
Café de Colombia - Varta 56'00"
23.
Steve BAUER
La Vie Claire - Wonder - Radar 56'02"
24.
Joop ZOETEMELK
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko 57'04"
25.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka 1h03'16"
26.
Jean-René BERNAUDEAU
Fagor 1h03'56"
27.
Alfonso FLORES ORTIZ
Café de Colombia - Varta 1h05'54"
28.
Bernard GAVILLET
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 1h08'17"
29.
Peter STEVENHAAGEN
PDM - Ultima - Concorde 1h10'40"
30.
Jokin MÚJIKA
Seat - Orbea 1h11'01"
31.
Anselmo FUERTE
Zor - BH 1h12'13"
32.
Primož ČERIN
Malvor - Bottecchia - Vaporella 1h14'40"
33.
Antonio AGUDELO
Teka 1h15'13"
34.
Dag Otto LAURITZEN
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 1h15'47"
35.
Robert FOREST
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 1h16'19"
36.
Pello RUIZ CABESTANY
Seat - Orbea 1h16'22"
37.
Eddy SCHEPERS
Carrera - Vagabond 1h18'20"
38.
Federico ECHAVE
Teka 1h18'53"
39.
Phil ANDERSON
Panasonic 1h19'41"
40.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Zor - BH 1h20'09"
41.
Silvano CONTINI
Gis Gelati - Oece 1h22'18"
42.
Martin RAMIREZ
Fagor 1h22'26"
43.
Hendrik DE VOS
Hitachi - Marc - Splendor 1h24'43"
44.
Charly BÉRARD
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h29'02"
45.
Dominique GARDE
Kas 1h29'11"
46.
Martin EARLEY
Fagor 1h30'30"
47.
Gilles MAS
R.M.O. 1h31'56"
48.
Stephen ROCHE
Carrera - Vagabond 1h32'30"
49.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond 1h32'45"
50.
Heriberto URAN
Postobon - Manzana - RCN 1h36'35"
51.
Jan NEVENS
Lotto - Eddy Merckx 1h37'15"
52.
Johan VAN DER VELDE
Panasonic 1h37'55"
53.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Reynolds - Reynolon 1h38'13"
54.
Guy NULENS
Panasonic 1h39'08"
55.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana - RCN 1h39'48"
56.
Jean-Claude LECLERCQ
Kas 1h40'43"
57.
Jean-Claude GARDE
Kas 1h40'57"
58.
Jean Philippe VAN DEN BRANDE
Hitachi - Marc - Splendor 1h41'23"
59.
Juan Carlos ROZAS SALGADO
Zor - BH 1h41'51"
60.
Enrique AJA
Teka 1h42'32"
61.
Gerard VELDSCHOLTEN
PDM - Ultima - Concorde 1h42'57"
62.
Bernard VALLET
R.M.O. 1h43'12"
63.
Bob ROLL
7-Eleven - Hoonved 1h43'26"
64.
Dirk DE WOLF
Hitachi - Marc - Splendor 1h44'17"
65.
Toine POELS
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko
66.
Ennio VANOTTI
Gis Gelati - Oece 1h45'20"
67.
Paul HAGHEDOOREN
Lotto - Eddy Merckx 1h47'59"
68.
François LEMARCHAND
Fagor 1h49'05"
69.
Ludo PEETERS
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko 1h49'11"
70.
Nico EMONDS
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko
71.
Manuel CARDENAS ESPITIA
Postobon - Manzana - RCN 1h50'11"
72.
Guido VAN CALSTER
Zor - BH 1h50'42"
73.
Bruno LEALI
Carrera - Vagabond 1h51'49"
74.
Beat BREU
Carrera - Vagabond 1h51'54"
75.
Iñaki GASTÓN
Kas 1h52'35"
76.
Dominique ARNAUD
Reynolds - Reynolon 1h53'54"
77.
Jørgen Vagn PEDERSEN
Carrera - Vagabond 1h54'32"
78.
Jos HAEX
Hitachi - Marc - Splendor
79.
Julián GOROSPE
Reynolds - Reynolon 1h56'11"
80.
Jeff PIERCE
Schwinn - Icy Hot 1h56'57"
81.
Maarten DUCROT
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko 1h58'02"
82.
Acacio DA SILVA
Kas
83.
Néstor MORA
Postobon - Manzana - RCN 1h58'26"
84.
Gerrie KNETEMANN
PDM - Ultima - Concorde
85.
Dominique GAIGNE
Système U 1h59'27"
86.
Marco Antonio LEON CASTRO
Café de Colombia - Varta 2h00'49"
87.
Vicente RIDAURA
Seat - Orbea 2h00'59"
88.
Christophe LAVAINNE
Système U
89.
Eric VAN LANCKER
Panasonic 2h01'53"
90.
Jan VAN WIJK
PDM - Ultima - Concorde 2h02'35"
91.
Alessandro POZZI
Gis Gelati - Oece 2h03'39"
92.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond
93.
Régis SIMON
R.M.O. 2h05'06"
94.
Francisco ANTEQUERA
Zor - BH
95.
Alain VIGNERON
La Vie Claire - Wonder - Radar
96.
Ron KIEFEL
7-Eleven - Hoonved 2h06'38"
97.
Philippe LELEU
La Vie Claire - Wonder - Radar 2h07'03"
98.
Éric BOYER
Système U 2h07'27"
99.
Jörg MULLER
Kas 2h07'46"
100.
Frédéric VICHOT
Kas 2h08'15"
101.
Gerrit SOLLEVELD
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko 2h09'00"
102.
Willem VAN EYNDE
Lotto - Eddy Merckx 2h10'46"
103.
Luc ROOSEN
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko
104.
Rudy ROGIERS
Hitachi - Marc - Splendor 2h11'09"
105.
Jan WIJNANTS
Hitachi - Marc - Splendor 2h11'14"
106.
Israel CORREDOR
Postobon - Manzana - RCN 2h12'04"
107.
Frédéric BRUN
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 2h13'11"
108.
Thierry MARIE
Système U 2h13'24"
109.
Francesco ROSSIGNOLI
Carrera - Vagabond 2h13'56"
110.
Adrie VAN DER POEL
Kwantum Hallen - Decosol - Yoko 2h14'20"
111.
Éric LOUVEL
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 2h14'41"
112.
Sean YATES
Peugeot - Shell - Michelin - Velo Talbot 2h15'20"
113.
Michel DERNIES
Lotto - Eddy Merckx 2h15'29"
114.
Raúl ALCALÁ
7-Eleven - Hoonved 2h15'53"
115.
Jaime VILAMAJÓ
Seat - Orbea 2h16'41"
116.
Frank HOSTE
Fagor 2h17'06"
117.
Jesús HERNÁNDEZ ÚBEDA
Reynolds - Reynolon 2h17'26"
118.
André CHAPPUIS
R.M.O. 2h17'36"
119.
Jean Luc VANDENBROUCKE
Kas 2h17'58"
120.
Alex STIEDA
7-Eleven - Hoonved 2h19'47"
121.
José Luis LAGUÍA
Reynolds - Reynolon
122.
Rudy DHAENENS
Hitachi - Marc - Splendor 2h19'58"
123.
Marc GOMEZ
Reynolds - Reynolon 2h21'13"
124.
Alain BONDUE
Système U 2h22'03"
125.
Eric VANDERAERDEN
Panasonic 2h22'30"
126.
Antonio ESPARZA SANZ
Seat - Orbea 2h22'45"
127.
Guido WINTERBERG
La Vie Claire - Wonder - Radar 2h27'26"
128.
Pierangelo BINCOLETTO
Malvor - Bottecchia - Vaporella
129.
Jeff LIECKENS
Lotto - Eddy Merckx 2h29'21"
130.
Francis CASTAING
R.M.O. 2h41'56"
131.
Paul KIMMAGE
R.M.O. 2h44'06"
132.
Ennio SALVADOR
Gis Gelati - Oece 2h55'51"