La Flèche Wallonne - 1986

Rider Team Country Time
1. Laurent FIGNON Système U
FRA
6h24'39"
2. Jean Claude LECLERCQ Kas
FRA
03'00"
3. Claude CRIQUIELION Hitachi - Marc - Splendor
BEL
03'07"
4. Greg LEMOND La Vie Claire - Wonder - Radar
USA
03'09"
5. Sean KELLY Kas
IRL
03'12"
6. Joop ZOETEMELK Kwantum Hallen - Decosol - Yoko
NED
03'19"
7. Steven ROOKS PDM - Ultima - Concorde
NED
03'20"
8. Rolf GÖLZ Del Tongo
GER
03'21"
9. Johan VAN DER VELDE Panasonic
NED
03'30"
10. Charly MOTTET Système U
FRA
03'38"
11. Acacio DA SILVA Kas
POR
03'44"
12. Emanuele BOMBINI Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec
ITA
03'54"
13. Dag Erik PEDERSEN Ariostea
NOR
03'56"
14. Urs ZIMMERMANN Carrera - Vagabond
SUI
04'05"
15. Yvon MADIOT Système U
FRA
04'10"
16. Bernard HINAULT La Vie Claire - Wonder - Radar
FRA
04'28"
17. Theo DE ROOIJ Panasonic
NED
04'35"
18. Robert FOREST Peugeot
FRA
04'52"
19. Pedro DELGADO PDM - Ultima - Concorde
ESP
05'18"
20. Jan NEVENS Lotto - Eddy Merckx
BEL
12'15"
21. Jean Philippe VAN DEN BRANDE Hitachi - Marc - Splendor
BEL
22. Eddy SCHEPERS Carrera - Vagabond
BEL
23. Pascal SIMON Peugeot
FRA
24. Regis SIMON R.M.O.
FRA
25. Stefan MORJEAN Hitachi - Marc - Splendor
BEL
26. Fons DE WOLF Skala - Skil
BEL
27. Gerrie KNETEMANN PDM - Ultima - Concorde
NED
28. Gibi BARONCHELLI Supermercati Brianzoli - Essebi
ITA
29. Jean Marie GREZET Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin
SUI
30. Jac VAN MEER Skala - Skil
NED
31. Hennie KUIPER Skala - Skil
NED
32. Alberto VOLPI Sammontana - Bianchi
ITA
33. Sergio SANTIMARIA Ariostea
ITA
34. Alfio VANDI Ariostea
ITA
35. Luc WALLAYS Fangio - ADR
BEL
36. Philippe DELAURIER Hitachi - Marc - Splendor
FRA
37. Bjarne RIIS Roland
DEN
38. Robert MILLAR Panasonic
GBR
39. Bruno HUGER R.M.O.
FRA
40. Giuseppe PETITO Gis Gelati - Oece
ITA
41. Adrie VAN DER POEL Kwantum Hallen - Decosol - Yoko
NED
42. Pascal RICHARD Kas
SUI
43. Jan JONKERS Transvemij - Van Schilt
NED
44. Peter WINNEN Panasonic
NED
45. Jacques DECRION Kas
FRA
46. Davide CASSANI Carrera - Vagabond
ITA
13'30"
47. Johan CAPIOT Roland
BEL
48. Frederic GARNIER La Vie Claire - Wonder - Radar
FRA
49. Willem VAN EYNDE Lotto - Eddy Merckx
BEL
50. Dirk DE WOLF Hitachi - Marc - Splendor
BEL
51. Giuseppe SARONNI Del Tongo
ITA
52. Paul HAGHEDOOREN Lotto - Eddy Merckx
BEL
53. Niki RUTTIMANN La Vie Claire - Wonder - Radar
SUI
54. Heinz IMBODEN Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin
SUI
55. Gert Jan THEUNISSE Panasonic
NED
56. Silvano CONTINI Gis Gelati - Oece
ITA
57. Serge DEMIERRE Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin
SUI
00'25"
58. Frederic BRUN Peugeot
FRA
25'30"
59. Thierry MARIE Système U
FRA
60. Ennio VANOTTI Gis Gelati - Oece
ITA
61. Alessandro POZZI Gis Gelati - Oece
ITA
62. Jean HABETS Skala - Skil
NED
25'40"
63. Gert JAKOBS Skala - Skil
NED
25'50"
64. Michel DERNIES Lotto - Eddy Merckx
BEL
00'26"
65. Patrick SERRA Ariostea
SWE
66. Domenico CAVALLO Ariostea
ITA