SPP

Giro d'Italia 1986  |  General Classification    

69th edition

General Classification

12 May 1986 - 2 June 1986

Rider Team Time
1.
Roberto VISENTINI
Carrera - Vagabond 102h33'55"
2.
Giuseppe SARONNI
Del Tongo - Colnago 01'02"
3.
Francesco MOSER
Supermercati Brianzoli - Essebi 02'14"
4.
Greg LEMOND
La Vie Claire - Wonder - Radar 02'26"
5.
Claudio CORTI
Supermercati Brianzoli - Essebi 04'49"
6.
Franco CHIOCCIOLI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 06'58"
7.
Acacio DA SILVA
Kas 07'12"
8.
Marco GIOVANNETTI
Gis Gelati - Oece 08'03"
9.
Niki RÜTTIMANN
La Vie Claire - Wonder - Radar 09'15"
10.
Pedro MUÑÓZ
Fagor 11'52"
11.
Alfio VANDI
Ariostea - Gres 12'40"
12.
Alessandro PAGANESSI
Sammontana - Bianchi 13'34"
13.
Stefano COLAGÈ
Dromedario - Laminox - Fibok 15'21"
14.
Eric VAN LANCKER
Panasonic 17'52"
15.
Jesper WORRE
Santini - Cierre 18'37"
16.
Johan VAN DER VELDE
Panasonic 24'03"
17.
Michael WILSON
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 26'22"
18.
Didi THURAU
Supermercati Brianzoli - Essebi 26'27"
19.
Primož ČERIN
Malvor - Bottecchia - Vaporella
20.
Silvano CONTINI
Gis Gelati - Oece 27'41"
21.
Tommy PRIM
Sammontana - Bianchi 28'18"
22.
Hennie KUIPER
Skala - Skil 29'06"
23.
Eddy SCHEPERS
Carrera - Vagabond 32'48"
24.
Alessandro POZZI
Gis Gelati - Oece 34'24"
25.
Bruno BULIĆ
Magniflex - Centroscarpa 35'32"
26.
Ennio VANOTTI
Gis Gelati - Oece 35'56"
27.
Jens VEGGERBY
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 39'14"
28.
Maurizio CONTI
Santini - Cierre 41'52"
29.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond 42'30"
30.
Rocco CATTANEO
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 42'36"
31.
Mario BECCIA
Malvor - Bottecchia - Vaporella 43'46"
32.
Luciano LORO
Del Tongo - Colnago 47'08"
33.
Ennio SALVADOR
Gis Gelati - Oece 48'07"
34.
Claudio SAVINI
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 49'10"
35.
Davide CASSANI
Carrera - Vagabond 50'22"
36.
Fabrizio VANNUCCI
Santini - Cierre
37.
Marco VITALI
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 53'38"
38.
Fons DE WOLF
Skala - Skil 54'53"
39.
Enrico POCHINI
Dromedario - Laminox - Fibok 56'36"
40.
Renato PICCOLO
Malvor - Bottecchia - Vaporella 56'58"
41.
Gianni BUGNO
Atala - Ofmega 1h01'19"
42.
Tullio BERTACCO
Sammontana - Bianchi 1h02'38"
43.
Flavio GIUPPONI
Del Tongo - Colnago 1h03'50"
44.
Jørgen Vagn PEDERSEN
Carrera - Vagabond 1h05'15"
45.
Steve BAUER
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h10'13"
46.
Palmiro MASCIARELLI
Gis Gelati - Oece 1h10'15"
47.
Martin EARLEY
Fagor 1h11'03"
48.
Roberto CERUTI
Del Tongo - Colnago 1h15'12"
49.
Christian JOURDAN
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h17'15"
50.
Jean-René BERNAUDEAU
Fagor 1h23'51"
51.
Alain VIGNERON
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h24'17"
52.
Antonio BEVILACQUA
Supermercati Brianzoli - Essebi 1h27'17"
53.
Marino AMADORI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 1h28'01"
54.
Bruno CENGHIALTA
Magniflex - Centroscarpa 1h30'12"
55.
Gerhard ZADROBILEK
Supermercati Brianzoli - Essebi 1h31'34"
56.
Luciano RABOTTINI
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 1h32'31"
57.
Godi SCHMUTZ
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 1h34'09"
58.
Bruno LEALI
Carrera - Vagabond 1h35'33"
59.
Valerio PIVA
Sammontana - Bianchi 1h37'47"
60.
Sergio SANTIMARIA
Ariostea - Gres 1h38'11"
61.
Heinz IMBODEN
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 1h39'49"
62.
Jean HABETS
Skala - Skil 1h41'14"
63.
Stefano BIZZONI
Murella - Fanini - Edilcimini - Alan 1h41'40"
64.
Romano RANDI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 1h42'34"
65.
Lech PIASECKI
Del Tongo - Colnago 1h42'45"
66.
Stefano GIULIANI
Supermercati Brianzoli - Essebi 1h42'56"
67.
Kjell NILSSON
Ariostea - Gres 1h43'07"
68.
Czesław LANG
Del Tongo - Colnago 1h44'25"
69.
Ezio MORONI
Atala - Ofmega
70.
Johan LAMMERTS
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 1h46'23"
71.
Erik BREUKINK
Panasonic 1h48'39"
72.
Roy KNICKMAN
La Vie Claire - Wonder - Radar 1h50'54"
73.
Maurizio ROSSI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 1h52'13"
74.
Marco FRANCESCHINI
Dromedario - Laminox - Fibok 1h55'39"
75.
Pierangelo BINCOLETTO
Malvor - Bottecchia - Vaporella 1h56'17"
76.
Francesco CESARINI
Del Tongo - Colnago 1h57'33"
77.
Elio FESTA
Santini - Cierre 1h57'44"
78.
Neil STEPHENS
Repco 1h55'44"
79.
Teun VAN VLIET
Panasonic 2h03'12"
80.
Roberto PAGNIN
Malvor - Bottecchia - Vaporella 2h04'19"
81.
Dag Erik PEDERSEN
Ariostea - Gres 2h09'15"
82.
Patrick SERRA
Ariostea - Gres 2h12'40"
83.
Daniele DEL BEN
Murella - Fanini - Edilcimini - Alan 2h16'06"
84.
Giuseppe PETITO
Gis Gelati - Oece 2h16'28"
85.
Maurizio PIOVANI
Del Tongo - Colnago 2h16'47"
86.
Marino POLINI
Gis Gelati - Oece
87.
Mario NORIS
Atala - Ofmega 2h18'08"
88.
Tullio CORTINOVIS
Sammontana - Bianchi 2h19'18"
89.
Fabio PATUELLI
Murella - Fanini - Edilcimini - Alan 2h20'42"
90.
Fabio BORDONALI
Carrera - Vagabond 2h21'08"
91.
Gianni ZOLA
Supermercati Brianzoli - Essebi 2h23'30"
92.
Fausto TERRENI
Dromedario - Laminox - Fibok 2h24'02"
93.
Adrie VAN HOUWELINGEN
Skala - Skil 2h24'34"
94.
Mauro LONGO
Malvor - Bottecchia - Vaporella 2h25'29"
95.
Silvano RICCÒ
Dromedario - Laminox - Fibok 2h27'01"
96.
Henk LUBBERDING
Panasonic 2h27'08"
97.
Tony ROMINGER
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 2h28'33"
98.
Frédéric GARNIER
La Vie Claire - Wonder - Radar 2h30'17"
99.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond 2h30'51"
100.
Filippo PIERSANTI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 2h31'41"
101.
Serge DEMIERRE
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 2h33'13"
102.
Daniel GISIGER
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 2h33'30"
103.
Mauro ANGELUCCI
Santini - Cierre 2h38'47"
104.
Giuseppe FARACA
Dromedario - Laminox - Fibok 2h40'36"
105.
Dario MARIUZZO
Sammontana - Bianchi 2h41'55"
106.
Pierino GAVAZZI
Atala - Ofmega 2h44'36"
107.
Cesare CIPOLLINI
Magniflex - Centroscarpa
108.
Giovanni RENOSTO
Sammontana - Bianchi
109.
Salvatore CAVALLARO
Atala - Ofmega 2h45'06"
110.
Orlando MAINI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 2h47'12"
111.
Gert JAKOBS
Skala - Skil 2h47'15"
112.
Marco TABAI
Murella - Fanini - Edilcimini - Alan 2h48'12"
113.
Domenico CAVALLO
Ariostea - Gres 2h49'13"
114.
Henri ABADIE
Fagor
115.
Giovanni MANTOVANI
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 2h49'56"
116.
Alan PEIPER
Panasonic 2h53'07"
117.
Paolo ROSOLA
Sammontana - Bianchi 2h54'06"
118.
Jacques VAN DER POEL
Skala - Skil 2h54'16"
119.
Kim ERIKSEN
La Vie Claire - Wonder - Radar 2h55'07"
120.
Enrico GRIMANI
Magniflex - Centroscarpa 2h57'05"
121.
Giancarlo MONTEDORI
Dromedario - Laminox - Fibok 2h58'25"
122.
Federico GHIOTTO
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 2h59'10"
123.
Giovanni BOTTOIA
Supermercati Brianzoli - Essebi 2h59'27"
124.
Eric VANDERAERDEN
Panasonic 3h01'26"
125.
Jean-Paul VAN POPPEL
Skala - Skil 3h04'20"
126.
Urs FREULER
Atala - Ofmega 3h05'11"
127.
Roberto GAGGIOLI
Ecoflam - Jollyscarpe - BFB Bruciatori - Alfa Lum 3h05'35"
128.
Flavio CHESINI
Magniflex - Centroscarpa 3h06'47"
129.
Ludo DE KEULENAER
Panasonic 3h07'12"
130.
Nico VERHOEVEN
Skala - Skil 3h09'08"
131.
Jürg BRUGGMANN
Cilo - Aufina - Gemeaz Cusin 3h10'24"
132.
Stefano ALLOCCHIO
Malvor - Bottecchia - Vaporella 3h11'49"
133.
Silvestro MILANI
Del Tongo - Colnago 3h14'32"
134.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Magniflex - Centroscarpa 3h15'44"
135.
Yuri Stefano NALDI
Vini Ricordi - Pinarello - Sidermec 3h20'37"
136.
Frank HOSTE
Fagor 3h20'49"
137.
Patrizio GAMBIRASIO
Santini - Cierre 3h29'05"
138.
Giuseppe MONTELLA
Dromedario - Laminox - Fibok 3h29'15"
139.
Stefano ZANATTA
Malvor - Bottecchia - Vaporella 3h38'26"
140.
Dante MORANDI
Atala - Ofmega 3h39'30"
141.
Adriano BAFFI
Gis Gelati - Oece 3h41'00"
142.
Walter DELLE CASE
Murella - Fanini - Edilcimini - Alan 3h51'12"
143.
Daniele ASTI
Magniflex - Centroscarpa 3h55'33"