Paris - Nice 1988  |  General Classification    

46th edition

General Classification

6 March 1988 - 13 March 1988

Rider Team Time
1.
Sean KELLY
Kas - Canal 10 27h27'01"
2.
Ronan PENSEC
Z - Peugeot 18"
3.
Julián GOROSPE
Reynolds - Reynolon - Pinarello 36"
4.
Pascal SIMON
Système U 1'20"
5.
Laurent FIGNON
Système U 2'08"
6.
Luc LEBLANC
Toshiba 2'46"
7.
Peter HILSE
Teka 2'52"
8.
Álvaro PINO
BH
9.
Robert MILLAR
Fagor - MBK 3'03"
10.
Jaanus KUUM
ADR - Mini-Flat - Enerday 3'30"
11.
Éric CARITOUX
Kas - Canal 10 3'36"
12.
Paul HAGHEDOOREN
Sigma - Fina 3'44"
13.
Bruno CORNILLET
Z - Peugeot 3'50"
14.
Acacio DA SILVA
Kas - Canal 10 4'03"
15.
Peter WINNEN
Panasonic - Isostar 4'15"
16.
Jacques DECRION
Système U 5'10"
17.
Jos HAEX
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 5'14"
18.
Sean YATES
Fagor - MBK 5'50"
19.
Robert FOREST
Fagor - MBK 6'24"
20.
Fabrice PHILIPOT
Toshiba 7'07"
21.
Hennie KUIPER
Sigma - Fina 8'26"
22.
Yvon MADIOT
Toshiba 9'38"
23.
Jean Claude BAGOT
Fagor - MBK 11'29"
24.
Atle KVÅLSVOLL
Z - Peugeot 12'01"
25.
Eric VAN LANCKER
Panasonic - Isostar 12'31"
26.
Dominique GARDE
Système U 17'44"
27.
Martin EARLEY
Kas - Canal 10 19'53"
28.
Dag Otto LAURITZEN
7-Eleven 20'44"
29.
Silvano CONTINI
Malvor - Sidi 21'42"
30.
Etienne DE WILDE
Sigma - Fina 22'19"
31.
Andreas KAPPES
Toshiba 24'13"
32.
Gilbert DUCLOS LASSALLE
Z - Peugeot 25'10"
33.
Patrice ESNAULT
R.M.O. 25'54"
34.
Fabio BORDONALI
Carrera - Vagabond 26'02"
35.
Claude CRIQUIELION
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 26'13"
36.
Eddy PLANCKAERT
ADR - Mini-Flat - Enerday 27'45"
37.
Jean Philippe VAN DEN BRANDE
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 27'58"
38.
Régis SIMON
R.M.O. 28'15"
39.
Malcolm ELLIOTT
Fagor - MBK 28'49"
40.
Olaf LURVIK
Z - Peugeot 32'51"
41.
Jørgen Vagn PEDERSEN
BH 33'16"
42.
Miguel INDURÁIN
Reynolds - Reynolon - Pinarello 33'33"
43.
Fons DE WOLF
ADR - Mini-Flat - Enerday 34'00"
44.
Mauro RIBEIRO
R.M.O. 34'20"
45.
Eddy SCHEPERS
Fagor - MBK 35'33"
46.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond 35'37"
47.
Gérard RUÉ
Système U 35'51"
48.
Francesco ROSSIGNOLI
Carrera - Vagabond 38'19"
49.
Erik BREUKINK
Panasonic - Isostar 38'29"
50.
Bernard RICHARD
Fagor - MBK 38'30"
51.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven 39'17"
52.
Federico ECHAVE
BH 39'25"
53.
Luis Javier LUKIN
Reynolds - Reynolon - Pinarello 40'28"
54.
Bruno LEALI
Carrera - Vagabond 41'07"
55.
Stefan MORJEAN
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 41'27"
56.
Giovanni STRAZZER
Malvor - Sidi 41'48"
57.
Peter HARINGS
Panasonic - Isostar 44'30"
58.
Bruno BRUYERE
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 45'03"
59.
Gianni FARESIN
Malvor - Sidi 46'03"
60.
Wilfried PEETERS
Sigma - Fina 46'37"
61.
Jean-Louis PEILLON
Système U 47'01"
62.
Philippe CASADO
Z - Peugeot 48'28"
63.
Jorge PEREZ ROJAS
BH 48'36"
64.
Jean-Claude COLOTTI
R.M.O. 49'04"
65.
Helmut WECHSELBERGER
Malvor - Sidi 49'09"
66.
Pedro DELGADO
Reynolds - Reynolon - Pinarello 49'52"
67.
Raimund DIETZEN
Teka 50'28"
68.
Alfred ACHERMANN
Kas - Canal 10 50'45"
69.
Joël PELIER
Système U 51'48"
70.
Roberto CÓRDOBA
BH 53'34"
71.
Jan VAN WIJK
Panasonic - Isostar 54'31"
72.
Dominique ARNAUD
Reynolds - Reynolon - Pinarello 54'40"
73.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Reynolds - Reynolon - Pinarello 55'11"
74.
Bruno WOJTINEK
Z - Peugeot 55'43"
75.
Ludwig WIJNANTS
Sigma - Fina 55'48"
76.
Bob ROLL
7-Eleven 56'00"
77.
Pascal POISSON
Toshiba 56'10"
78.
Guido VAN CALSTER
Kas - Canal 10 56'21"
79.
Gilles MAS
R.M.O. 56'58"
80.
Enrique AJA
Teka 57'14"
81.
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Teka 58'12"
82.
Daniele PIZZOL
Malvor - Sidi 59'00"
83.
Juan Carlos ROZAS SALGADO
BH 1h00'08"
84.
Manuel Jorge DOMINGUEZ DIAZ
BH 1h00'29"
85.
Scott SUNDERLAND
Individual 1h02'17"
86.
Jan NEVENS
Sigma - Fina 1h02'34"
87.
John CARLSEN
Fagor - MBK 1h03'40"
88.
Joey MCLOUGHLIN
Z - Peugeot 1h04'51"
89.
Jeff PIERCE
7-Eleven 1h05'10"
90.
Urs ZIMMERMANN
Carrera - Vagabond 1h05'30"
91.
Denis LEPROUX
Z - Peugeot 1h09'43"
92.
Jean-Claude GARDE
Système U 1h12'08"
93.
Jan WIJNANTS
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 1h12'29"
94.
Melchor MAURI PRAT
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h13'34"
95.
Paul WATSON
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 1h13'57"
96.
Philippe BOUVATIER
BH 1h14'34"
97.
Silvano LORENZON
Malvor - Sidi 1h14'46"
98.
Rubén GOROSPE
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h17'37"
99.
Patrick VALLET
R.M.O. 1h20'42"
100.
André MEUWISSEN
Sigma - Fina 1h23'01"
101.
Bjarne RIIS
Toshiba 1h25'54"
102.
Jose Enrique CARRERA ALVAREZ
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h27'42"
103.
Jean Luc VANDENBROUCKE
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 1h27'48"
104.
Luc COLIJN
ADR - Mini-Flat - Enerday 1h29'47"
105.
Jean Marie WAMPERS
Panasonic - Isostar 1h30'44"
106.
Pol VERSCHUERE
ADR - Mini-Flat - Enerday 1h30'51"
107.
Laudelino CUBINO
BH 1h31'16"
108.
Alfonso GUTIÉRREZ
Teka 1h31'36"
109.
Philippe POISSONNIER
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 1h32'11"
110.
Søren LILHOLT
Sigma - Fina 1h33'23"
111.
Heinz IMBODEN
Panasonic - Isostar 1h33'47"
112.
Jean-François RAULT
R.M.O. 1h34'39"
113.
Filip VAN VOOREN
ADR - Mini-Flat - Enerday 1h35'39"
114.
Tim JAMIESON
Individual 1h38'27"
115.
Régis CLÈRE
Teka 1h39'39"
116.
Dirk DEMOL
ADR - Mini-Flat - Enerday 1h40'51"
117.
Dirk WAYENBERG
ADR - Mini-Flat - Enerday 1h41'19"
118.
Rene MARTENS
ADR - Mini-Flat - Enerday 1h41'23"
119.
Davis PHINNEY
7-Eleven 1h41'55"
120.
John ROSSI
Individual 1h42'10"
121.
Pierre-Al BURGDORFER
Individual 1h43'58"
122.
Jürg BRUGGMANN
Teka 1h45'12"