Giro d'Italia - 1988

71st edition

General Classification

23 May 1988 - 12 June 1988

Rider Team Time
1.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven 97h18'56"
2.
Erik BREUKINK
Panasonic - Isostar 01'43"
3.
Urs ZIMMERMANN
Carrera - Vagabond 02'45"
4.
Flavio GIUPPONI
Del Tongo - Colnago - Zanussi 06'56"
5.
Franco CHIOCCIOLI
Del Tongo - Colnago - Zanussi 13'20"
6.
Marco GIOVANNETTI
Gis Gelati - Ecoflam - Jollyscarpe 15'20"
7.
Pedro DELGADO
Reynolds - Reynolon - Pinarello 17'02"
8.
Peter WINNEN
Panasonic - Isostar 18'14"
9.
Stefano TOMASINI
Fanini - Seven Up 27'01"
10.
Maurizio VANDELLI
Atala - Ofmega 27'02"
11.
Beat BREU
Cyndarella - Isotonic 28'17"
12.
Marc MADIOT
Toshiba
13.
Roberto VISENTINI
Carrera - Vagabond 40'07"
14.
Raul ALCALA
7-Eleven 20'09"
15.
Franco VONA
Château d'Ax - Salotti 43'31"
16.
Juan Tomas MARTINEZ
Zahor Chocolates 49'12"
17.
Guy NULENS
Panasonic - Isostar 53'49"
18.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond 54'48"
19.
Alberto VOLPI
Gewiss - Bianchi 55'05"
20.
Emanuele BOMBINI
Gewiss - Bianchi 55'33"
21.
Ennio VANOTTI
Château d'Ax - Salotti 57'39"
22.
Silvano CONTINI
Malvor - Sidi 58'12"
23.
Helmut WECHSELBERGER
Malvor - Sidi 59'17"
24.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond 1h01'11"
25.
Marco FRANCESCHINI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 1h01'22"
26.
Marino AMADORI
Alfa Lum - Legnano - Ecoflam 1h02'42"
27.
Giuseppe SARONNI
Del Tongo - Colnago - Zanussi 1h03'28"
28.
Claudio SAVINI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 1h04'10"
29.
Angelo LECCHI
Del Tongo - Colnago - Zanussi 1h04'38"
30.
Jose Luis LAGUIA
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h06'55"
31.
Alfio VANDI
Isoglass - EVS - Robland - Galli 1h08'58"
32.
Luis Javier LUKIN
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h10'21"
33.
Roberto CONTI
Selca - Ciclolinea - Conti 1h11'30"
34.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 1h11'35"
35.
Marco VITALI
Atala - Ofmega 1h12'07"
36.
Luciano LORO
Del Tongo - Colnago - Zanussi 1h14'58"
37.
Fabrice PHILIPOT
Toshiba 1h15'40"
38.
Dominique ARNAUD
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h17'24"
39.
Marcello SIBONI
Ariostea - Gres 1h18'07"
40.
Santiago PORTILLO ROSADO
Zahor Chocolates 1h18'43"
41.
Massimo PODENZANA
Atala - Ofmega 1h18'57"
42.
Rolf SÖRENSEN
Ariostea - Gres 1h20'51"
43.
Werner STUTZ
Cyndarella - Isotonic 1h25'51"
44.
Toni ROMINGER
Château d'Ax - Salotti 1h27'44"
45.
Jesus RODRIGUEZ MAGRO
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h28'15"
46.
Jeff PIERCE
7-Eleven 1h28'46"
47.
Omar HERNANDEZ
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h29'13"
48.
Rolf JÄRMANN
Cyndarella - Isotonic 1h35'20"
49.
Roberto PAGNIN
Gewiss - Bianchi 1h35'26"
50.
Gianni FARESIN
Malvor - Sidi 1h36'02"
51.
Enrico GALLESCHI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 1h38'24"
52.
Luca ROTA
Del Tongo - Colnago - Zanussi 1h39'51"
53.
Luciano RABOTTINI
Ariostea - Gres 1h43'42"
54.
Claudio CORTI
Château d'Ax - Salotti 1h44'22"
55.
Jorg MÜLLER
PDM - Ultima - Concorde 1h46'21"
56.
Stefano GIULIANI
Château d'Ax - Salotti 1h48'10"
57.
Teun VAN VLIET
Panasonic - Isostar 1h48'15"
58.
Daniel WYDER
Isoglass - EVS - Robland - Galli 1h49'10"
59.
Michele MORO
Selca - Ciclolinea - Conti 1h50'43"
60.
Jiri SKODA
Alfa Lum - Legnano - Ecoflam 1h51'01"
61.
Bob ROLL
7-Eleven 1h52'07"
62.
Ron KIEFEL
7-Eleven 1h52'21"
63.
Renato PICCOLO
Gewiss - Bianchi 1h54'48"
64.
Gian Paolo FREGONESE
Malvor - Sidi 1h55'10"
65.
Johan VAN DER VELDE
Gis Gelati - Ecoflam - Jollyscarpe 1h56'27"
66.
Marc VAN ORSOUW
PDM - Ultima - Concorde 1h57'15"
67.
Pierino GAVAZZI
Fanini - Seven Up 2h00'43"
68.
Jesper WORRE
Gewiss - Bianchi 2h05'18"
69.
Henk LUBBERDING
Panasonic - Isostar 2h05'19"
70.
Maurizio PIOVANI
Del Tongo - Colnago - Zanussi 2h06'11"
71.
Kurt STEINMANN
Cyndarella - Isotonic 2h07'12"
72.
Bruno HURLIMANN
Cyndarella - Isotonic 2h09'36"
73.
Ennio SALVADOR
Gewiss - Bianchi 2h09'45"
74.
Lech PIASECKI
Del Tongo - Colnago - Zanussi 2h09'56"
75.
Eric VANDERAERDEN
Panasonic - Isostar 2h10'16"
76.
Alessandro POZZI
Château d'Ax - Salotti 2h13'08"
77.
Luigi BOTTEON
Fanini - Seven Up 2h13'19"
78.
Marco Franco VOTOLO
Carrera - Vagabond 2h13'45"
79.
Theo DE ROOIJ
Panasonic - Isostar 2h15'33"
80.
Czeslaw LANG
Del Tongo - Colnago - Zanussi 2h16'48"
81.
Daniele PIZZOL
Malvor - Sidi 2h18'42"
82.
Urs FREULER
Panasonic - Isostar 2h18'50"
83.
Marco ZEN
Alfa Lum - Legnano - Ecoflam 2h18'56"
84.
Fabio BORDONALI
Carrera - Vagabond 2h19'32"
85.
Silvano LORENZON
Malvor - Sidi 2h19'36"
86.
Alberto ELLI
Fanini - Seven Up 2h20'44"
87.
Tullio CORTINOVIS
Atala - Ofmega
88.
Francesco CESARINI
Ariostea - Gres 2h24'30"
89.
Claudio VANDELLI
Atala - Ofmega 2h26'55"
90.
Federico GHIOTTO
Gis Gelati - Ecoflam - Jollyscarpe 02'31"
91.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond 2h31'47"
92.
Daniel GISIGER
Cyndarella - Isotonic 2h32'38"
93.
Marco SALIGARI
Ariostea - Gres 2h35'11"
94.
Jesus SUAREZ CUEVA
Zahor Chocolates 2h38'16"
95.
Fabrizio VANNUCCI
Selca - Ciclolinea - Conti 2h40'11"
96.
Mario NORIS
Atala - Ofmega 2h42'20"
97.
Luigi FURLAN
Gewiss - Bianchi 2h45'16"
98.
Melchor MAURI PRAT
Reynolds - Reynolon - Pinarello 2h45'59"
99.
Arno WOHLFARTER
Malvor - Sidi 2h49'04"
100.
Valerio PIVA
Ariostea - Gres 2h49'37"
101.
Pierangelo BINCOLETTO
Toshiba 2h50'10"
102.
Paolo ROSOLA
Gewiss - Bianchi 2h55'06"
103.
Alan PEIPER
Panasonic - Isostar 2h56'48"
104.
Flavio CHESINI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 2h57'52"
105.
Johan LAMMERTS
Toshiba 2h58'24"
106.
Giuseppe PETITO
Gis Gelati - Ecoflam - Jollyscarpe 2h59'41"
107.
Silvio MARTINELLO
Atala - Ofmega 3h05'27"
108.
Luciano BOFFO
Alfa Lum - Legnano - Ecoflam 3h07'25"
109.
Alessio DI BASCO
Fanini - Seven Up 3h07'48"
110.
Giovanni STRAZZER
Malvor - Sidi 3h08'59"
111.
Edoardo ROCCHI
Selca - Ciclolinea - Conti 3h10'13"
112.
Antonio FERRETTI
Bleiker - Mondia - Federal 3h11'02"
113.
Daniele DEL BEN
Gis Gelati - Ecoflam - Jollyscarpe 3h11'07"
114.
Stefano ALLOCCHIO
Château d'Ax - Salotti 3h17'00"
115.
Paul POPP
Malvor - Sidi 3h21'13"
116.
Daniele CAROLI
Alfa Lum - Legnano - Ecoflam 3h29'30"
117.
Luc RONSSE
Isoglass - EVS - Robland - Galli 3h34'56"
118.
Davis PHINNEY
7-Eleven 3h40'27"
119.
Jan Erik ÖSTERGAARD
Isoglass - EVS - Robland - Galli 3h43'00"
120.
Patrizio GAMBIRASIO
Selca - Ciclolinea - Conti 3h46'39"
121.
Giovanni BOTTOIA
Château d'Ax - Salotti 3h48'51"
122.
Enrico GRIMANI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 3h52'01"
123.
Geert VANDEWALLE
Isoglass - EVS - Robland - Galli 4h06'47"
124.
Hendrik REDANT
Isoglass - EVS - Robland - Galli 4h19'36"
125.
Dante MORANDI
Selca - Ciclolinea - Conti 4h48'15"