Tour de France 1989  |  General Classification    

76th edition

General Classification

1 July 1989 - 24 July 1989

Rider Team Time
1.
Greg LEMOND
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 87h38'35"
2.
Laurent FIGNON
Super U - Raleigh - Fiat 00'08"
3.
Pedro DELGADO
Reynolds 03'34"
4.
Gert Jan THEUNISSE
PDM - Ultima - Concorde 07'30"
5.
Marino LEJARRETA
Paternina 09'39"
6.
Charly MOTTET
R.M.O. 10'06"
7.
Steven ROOKS
PDM - Ultima - Concorde 11'10"
8.
Raúl ALCALÁ
PDM - Ultima - Concorde 14'21"
9.
Sean KELLY
PDM - Ultima - Concorde 18'25"
10.
Robert MILLAR
Z - Peugeot 18'46"
11.
Gianni BUGNO
Château D'Ax - Salotti 24'12"
12.
Éric CARITOUX
R.M.O. 28'14"
13.
Pascal SIMON
Super U - Raleigh - Fiat 28'28"
14.
Bruno CORNILLET
Z - Peugeot 28'31"
15.
Steve BAUER
Helvetia - La Suisse 31'16"
16.
Álvaro PINO
BH 31'17"
17.
Miguel INDURÁIN
Reynolds 31'21"
18.
Jérôme SIMON
Z - Peugeot 34'10"
19.
Luis HERRERA
Café de Colombia - Mavic 36'15"
20.
Alberto CAMARGO
Café de Colombia - Mavic 37'13"
21.
Beat BREU
Domex - Weinmann 38'35"
22.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven - American Airlines 41'41"
23.
Pascal RICHARD
Helvetia - La Suisse 42'07"
24.
Fabrice PHILIPOT
Toshiba 44'43"
25.
William PALACIO
Reynolds 45'42"
26.
Anselmo FUERTE
BH 48'39"
27.
Luc ROOSEN
Histor - Sigma 51'28"
28.
Abelardo RONDÓN
Reynolds 53'17"
29.
Jörg MÜLLER
PDM - Ultima - Concorde 55'00"
30.
Dominique ARNAUD
Reynolds 55'23"
31.
Laurent BIONDI
Fagor - MBK 1h00'41"
32.
Martial GAYANT
Toshiba 1h02'33"
33.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Helios - Colchon CR 1h02'41"
34.
Marc MADIOT
Toshiba 1h02'46"
35.
Gérard RUÉ
Super U - Raleigh - Fiat 1h03'33"
36.
Claude CRIQUIELION
Hitachi 1h04'07"
37.
Frédéric VICHOT
Helvetia - La Suisse 1h09'25"
38.
Phil ANDERSON
TVM - Van Schilt 1h11'38"
39.
Maarten DUCROT
Domex - Weinmann 1h14'47"
40.
Primož ČERIN
Carrera - Vagabond 1h16'36"
41.
Jesper SKIBBY
TVM - Van Schilt 1h18'00"
42.
Helmut WECHSELBERGER
Paternina 1h21'11"
43.
Laurent BEZAULT
Toshiba 1h22'09"
44.
Martin EARLEY
PDM - Ultima - Concorde 1h26'45"
45.
Sean YATES
7-Eleven - American Airlines 1h27'04"
46.
Atle KVÅLSVOLL
Z - Peugeot 1h27'08"
47.
Yvon MADIOT
Toshiba 1h27'30"
48.
Javier MURGUIALDAY
BH 1h27'37"
49.
Samuel CABRERA CASTANEDA
Café de Colombia - Mavic 1h27'57"
50.
Peter STEVENHAAGEN
Helvetia - La Suisse 1h28'18"
51.
Patrick ROBEET
Domex - Weinmann 1h28'47"
52.
Dominique GARDE
Super U - Raleigh - Fiat 1h28'53"
53.
John CARLSEN
Fagor - MBK 1h30'05"
54.
Gilles SANDERS
R.M.O. 1h31'31"
55.
Guy NULENS
Panasonic - Isostar 1h33'29"
56.
Luis Javier LUKIN
Reynolds 1h33'53"
57.
Franck PINEAU
R.M.O. 1h33'59"
58.
Ronan PENSEC
Z - Peugeot 1h35'02"
59.
Philippe LOUVIOT
Z - Peugeot 1h36'19"
60.
Gerhard ZADROBILEK
7-Eleven - American Airlines 1h37'24"
61.
Marc SERGEANT
Hitachi 1h38'41"
62.
Julián GOROSPE
Reynolds 1h39'31"
63.
Ludo PEETERS
Paternina 1h39'58"
64.
Christophe LAVAINNE
Super U - Raleigh - Fiat 1h40'15"
65.
Vincent LAVENU
Fagor - MBK 1h41'46"
66.
Dirk DE WOLF
Hitachi 1h41'50"
67.
Jean-Claude COLOTTI
R.M.O. 1h42'28"
68.
Jean-Claude LECLERCQ
Helvetia - La Suisse 1h43'26"
69.
Michael WILSON
Helvetia - La Suisse 1h44'05"
70.
Michel VERMOTE
R.M.O. 1h46'05"
71.
Pascal POISSON
Toshiba 1h47'52"
72.
Thierry MARIE
Super U - Raleigh - Fiat 1h48'22"
73.
Ron KIEFEL
7-Eleven - American Airlines 1h48'38"
74.
Jure PAVLIČ
Carrera - Vagabond 1h49'08"
75.
Robert FOREST
Fagor - MBK 1h49'39"
76.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Café de Colombia - Mavic 1h49'57"
77.
Jean Philippe VAN DEN BRANDE
TVM - Van Schilt 1h50'24"
78.
Jokin MÚJIKA
Paternina 1h50'56"
79.
Christian CHAUBET
Fagor - MBK 1h52'18"
80.
Alfred ACHERMANN
Domex - Weinmann 1h53'02"
81.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond 1h53'04"
82.
Bernard RICHARD
Café de Colombia - Mavic 1h53'14"
83.
Stephen HODGE
Paternina 1h53'35"
84.
Acacio DA SILVA
Carrera - Vagabond 1h54'16"
85.
Per PEDERSEN
R.M.O. 1h54'42"
86.
Jeff PIERCE
7-Eleven - American Airlines 1h54'58"
87.
Marc VAN ORSOUW
PDM - Ultima - Concorde 1h55'48"
88.
Jesper WORRE
Café de Colombia - Mavic 1h57'23"
89.
François LEMARCHAND
Z - Peugeot 1h58'50"
90.
Philippe LELEU
Toshiba 2h00'46"
91.
Rene MARTENS
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 2h01'20"
92.
Melchor MAURI PRAT
Reynolds 2h01'22"
93.
Philippe CASADO
Z - Peugeot 2h01'43"
94.
Camillo PASSERA
Château D'Ax - Salotti 2h03'10"
95.
Bjarne RIIS
Super U - Raleigh - Fiat 2h03'37"
96.
Andreas KAPPES
Toshiba 2h03'56"
97.
Vincent BARTEAU
Super U - Raleigh - Fiat 2h07'18"
98.
Rick VAN SLYCKE
Histor - Sigma 2h07'29"
99.
Patrick TOLHOEK
Superconfex - Yoko 2h08'06"
100.
Thomas WEGMÜLLER
Domex - Weinmann 2h09'58"
101.
Etienne DE WILDE
Histor - Sigma 2h10'29"
102.
Giancarlo PERINI
Carrera - Vagabond 2h12'09"
103.
Frans MAASSEN
Superconfex - Yoko 2h12'27"
104.
Henri MANDERS
Helvetia - La Suisse 2h13'35"
105.
Wilfried PEETERS
Histor - Sigma 2h13'38"
106.
Johan MUSEEUW
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 2h13'51"
107.
Gerrit SOLLEVELD
Superconfex - Yoko 2h16'56"
108.
Michel DERNIES
Domex - Weinmann 2h17'36"
109.
Brian HOLM
Histor - Sigma 2h18'57"
110.
Edwig VAN HOOYDONCK
Superconfex - Yoko 2h19'05"
111.
Francisco ANTEQUERA
BH 2h20'29"
112.
Jan GOESSENS
Domex - Weinmann 2h22'42"
113.
Hendrik DE VOS
Hitachi 2h22'48"
114.
Toine POELS
Superconfex - Yoko 2h23'45"
115.
Mauro GIANETTI
Helvetia - La Suisse 2h24'56"
116.
Roland LE CLERC
Paternina 2h25'15"
117.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond 2h26'57"
118.
Christian JOURDAN
R.M.O. 2h27'15"
119.
Henk LUBBERDING
Panasonic - Isostar 2h27'27"
120.
Jan SIEMONS
TVM - Van Schilt 2h28'00"
121.
Jelle NIJDAM
Superconfex - Yoko 2h28'29"
122.
Valerio TEBALDI
Château D'Ax - Salotti 2h31'09"
123.
Johan LAMMERTS
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 2h31'13"
124.
Teun VAN VLIET
Panasonic - Isostar 2h31'22"
125.
Theo DE ROOIJ
Panasonic - Isostar 2h32'32"
126.
Ennio VANOTTI
Château D'Ax - Salotti 2h33'17"
127.
Giovanni FIDANZA
Château D'Ax - Salotti 2h33'37"
128.
Joël PELIER
BH 2h33'48"
129.
Jacques HANEGRAAF
TVM - Van Schilt 2h34'43"
130.
Johannes DRAAIJER
PDM - Ultima - Concorde 2h35'02"
131.
Juan Carlos JUSDADO
BH 2h35'49"
132.
Eddy SCHURER
TVM - Van Schilt 2h36'30"
133.
Jean Marie WAMPERS
Panasonic - Isostar 2h38'59"
134.
Walter MAGNAGO
Carrera - Vagabond 2h40'16"
135.
Rene BEUKER
Paternina 2h40'49"
136.
Gert JAKOBS
Superconfex - Yoko 2h54'16"
137.
Carlo BOMANS
Domex - Weinmann 3h01'01"
138.
Mathieu HERMANS
Paternina 3h04'01"