Giro d'Italia - 1989

General Classification

Rider Team Country Time
1. Laurent FIGNON Super U - Raleigh - Fiat
FRA
93h30'16"
2. Flavio GIUPPONI Malvor - Sidi
ITA
01'15"
3. Andrew HAMPSTEN 7-Eleven - American Airlines
USA
02'46"
4. Erik BREUKINK Panasonic - Isostar
NED
05'02"
5. Franco CHIOCCIOLI Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
05'43"
6. Urs ZIMMERMANN Carrera
SUI
06'28"
7. Claude CRIQUIELION Hitachi
BEL
06'34"
8. Marco GIOVANNETTI Seur
ITA
07'44"
9. Stephen ROCHE Fagor - MBK
IRL
10. Marino LEJARRETA Paternina
ESP
08'09"
11. Vladimir PULNIKOV Alfa Lum - STM
UKR
09'50"
12. Roberto CONTI Selca - Conti - Ciclolinea
ITA
10'03"
13. Phil ANDERSON TVM - Van Schilt
AUS
12'06"
14. Jesper SKIBBY TVM - Van Schilt
DEN
12'13"
15. Moreno ARGENTIN Gewiss - Bianchi
ITA
12'16"
16. Pjotr UGRUMOV Alfa Lum - STM
LAT
14'27"
17. Franco VONA Château D'Ax - Salotti
ITA
14'39"
18. Luis HERRERA Cafe de Colombia
COL
16'19"
19. Jokin MUJIKA Paternina
ESP
22'02"
20. Jon UNZAGA BOMBIN Seur
ESP
24'56"
21. Samuel CABRERA CASTANEDA Cafe de Colombia
COL
31'29"
22. Eddy SCHEPERS Fagor - MBK
BEL
31'43"
23. Gianni BUGNO Château D'Ax - Salotti
ITA
32'23"
24. Jose Salvador SANCHIS TORMO Paternina
ESP
32'29"
25. Jesus BLANCO VILLAR Seur
ESP
34'28"
26. Stefano TOMASINI Pepsi Cola - Alba Cucine
ITA
36'21"
27. Luca GELFI Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
37'39"
28. Maurizio FONDRIEST Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
38'52"
29. Peter WINNEN Panasonic - Isostar
NED
39'54"
30. Jos VAN AERT Hitachi
NED
40'50"
31. Laurent BIONDI Fagor - MBK
FRA
41'27"
32. Ennio SALVADOR Gewiss - Bianchi
ITA
44'39"
33. Julio Cesar CADENA VILLEJAS Cafe de Colombia
COL
45'43"
34. Jos HAEX Hitachi
BEL
46'26"
35. Jure PAVLIC Carrera
YOU
49'14"
36. Mauro Antonio SANTAROMITA Pepsi Cola - Alba Cucine
ITA
49'58"
37. Dominique GARDE Super U - Raleigh - Fiat
FRA
52'09"
38. Rolf JÄRMANN Frank
SUI
53'50"
39. Greg LEMOND ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light
USA
54'23"
40. John CARLSEN Fagor - MBK
DEN
54'50"
41. Alessandro POZZI Château D'Ax - Salotti
ITA
55'15"
42. Sergei USLAMINE Alfa Lum - STM
RUS
56'28"
43. Maurizio ROSSI Jolly Componibili - Club 88
ITA
57'43"
44. Henri CARDENAS Cafe de Colombia
COL
58'28"
45. Jesus ARAMBARRI Paternina
ESP
58'32"
46. Claudio CHIAPPUCCI Carrera
ITA
59'54"
47. Jacques DECRION Super U - Raleigh - Fiat
FRA
1h03'24"
48. Acacio DA SILVA Carrera
POR
1h04'09"
49. Bruno BRUYERE Hitachi
BEL
1h05'44"
50. Maurizio PIOVANI Malvor - Sidi
ITA
1h06'21"
51. Jean Philippe VAN DEN BRANDE TVM - Van Schilt
BEL
1h13'49"
52. Robert FOREST Fagor - MBK
FRA
1h16'50"
53. Silvano CONTINI Malvor - Sidi
ITA
1h17'47"
54. Sergei SOUKHOROUTCHENKOV Alfa Lum - STM
RUS
1h18'21"
55. Marino AMADORI Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
1h20'24"
56. Giancarlo PERINI Carrera
ITA
1h22'26"
57. Eric SALOMON Super U - Raleigh - Fiat
FRA
1h23'22"
58. Nicolai GOLOVATENKO Alfa Lum - STM
RUS
1h27'31"
59. Jeff PIERCE 7-Eleven - American Airlines
USA
1h28'23"
60. Miguel ARROYO ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light
MEX
1h29'48"
61. Gianluca BRUGNAMI Jolly Componibili - Club 88
ITA
1h29'57"
62. Werner STUTZ Frank
SUI
1h31'53"
63. Gerhard ZADROBILEK 7-Eleven - American Airlines
AUT
1h33'21"
64. Dag Otto LAURITZEN 7-Eleven - American Airlines
NOR
1h34'47"
65. Jean Louis PEILLON Super U - Raleigh - Fiat
FRA
1h35'31"
66. Martin SCHALKERS TVM - Van Schilt
NED
1h35'37"
67. Lech PIASECKI Malvor - Sidi
POL
1h37'58"
68. Massimo GHIROTTO Carrera
ITA
1h38'12"
69. Henk LUBBERDING Panasonic - Isostar
NED
1h41'18"
70. Fons DE WOLF ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light
BEL
1h42'46"
71. Jesper WORRE Cafe de Colombia
DEN
1h45'27"
72. Jose Rafael GARCIA Seur
ESP
1h45'41"
73. Hendrik DE VOS Hitachi
BEL
1h45'42"
74. Eric VAN LANCKER Panasonic - Isostar
BEL
1h46'52"
75. Giuseppe SARONNI Malvor - Sidi
ITA
1h47'13"
76. Daan LUYCKX TVM - Van Schilt
NED
1h48'14"
77. Czeslaw LANG Malvor - Sidi
POL
1h48'27"
78. Angelo LECCHI Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
1h49'34"
79. Bruno CENGHIALTA Ariostea
ITA
1h53'18"
80. Vassily JDANOV Alfa Lum - STM
UKR
1h53'40"
81. Francisco ESPINOSA Seur
ESP
1h57'55"
82. Fabio BORDONALI Malvor - Sidi
ITA
1h58'11"
83. Angelo CANZONIERI Pepsi Cola - Alba Cucine
ITA
2h01'47"
84. Paul KIMMAGE Fagor - MBK
IRL
2h04'04"
85. Rodolfo MASSI Atala
ITA
2h04'32"
86. Bjarne RIIS Super U - Raleigh - Fiat
DEN
2h07'40"
87. Salvatore CAVALLARO Seur
ITA
2h08'00"
88. Stefano GIULIANI Jolly Componibili - Club 88
ITA
2h09'57"
89. Edoardo ROCCHI Selca - Conti - Ciclolinea
ITA
2h10'22"
90. Francesco ROSSIGNOLI Fagor - MBK
ITA
2h10'23"
91. Luciano BOFFO Jolly Componibili - Club 88
ITA
2h11'58"
92. Mario CHIESA Carrera
ITA
2h12'29"
93. Andrei TCHMIL Alfa Lum - STM
MDA
2h14'23"
94. Luciano RABOTTINI Ariostea
ITA
2h19'33"
95. Claudio CORTI Château D'Ax - Salotti
ITA
2h23'00"
96. Marco BERGAMO Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
2h24'36"
97. Luigi BIELLI Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
2h28'01"
98. Jose Antonio SANCHEZ VALENCIA Paternina
ESP
2h29'57"
99. Jan SIEMONS TVM - Van Schilt
NED
2h31'06"
100. Karl KÄLIN Frank
SUI
2h31'34"
101. Marco ZEN Del Tongo - Mele Val di Non
ITA
2h32'05"
102. Ron KIEFEL 7-Eleven - American Airlines
USA
2h32'53"
103. Stefan MORJEAN Hitachi
BEL
2h34'04"
104. Rob KLEINSMAN TVM - Van Schilt
NED
2h38'45"
105. John TALEN Panasonic - Isostar
NED
2h40'56"
106. Jorg BRUGGMANN Frank
SUI
2h42'16"
107. Christian HENN Carrera
GER
2h45'22"
108. Silvio MARTINELLO Atala
ITA
2h48'05"
109. Giuseppe PETITO Ariostea
ITA
2h49'02"
110. Giovanni FIDANZA Château D'Ax - Salotti
ITA
2h50'23"
111. Francisco Javier GARCIANDIA Paternina
ESP
2h56'00"
112. Stefano ZANATTA Château D'Ax - Salotti
ITA
3h01'28"
113. Marcel ARNTZ Paternina
NED
3h01'46"
114. Bob ROLL 7-Eleven - American Airlines
USA
3h02'35"
115. Kurt STEINMANN Frank
SUI
3h05'47"
116. Thierry MARIE Super U - Raleigh - Fiat
FRA
3h06'15"
117. Paul POPP Paternina
AUT
3h10'39"
118. Christian THARY Pepsi Cola - Alba Cucine
FRA
3h11'49"
119. Danilo GIOIA Atala
ITA
3h11'59"
120. Daniele DEL BEN Jolly Componibili - Club 88
ITA
3h14'14"
121. Paolo CIMINI Jolly Componibili - Club 88
ITA
3h15'59"
122. Hansruedi MÄRKI Pegasus - Maya Popcorn
SUI
3h18'50"
123. Giuseppe CALCATERRA Atala
ITA
3h22'48"
124. Luis Maria DIAZ DE OTAZU GALARZA Seur
ESP
3h23'15"
125. Frank HOSTE ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light
BEL
3h28'15"
126. Pius SCHWARZENTRUBER Frank
SUI
3h30'26"
127. Paolo ROSOLA Gewiss - Bianchi
ITA
3h31'34"
128. Adriano BAFFI Ariostea
ITA
3h31'50"
129. Dick DEKKER Paternina
NED
3h36'41"
130. Claudio RIO Selca - Conti - Ciclolinea
ITA
3h39'13"
131. Mario SCIREA Cafe de Colombia
ITA
3h40'30"
132. Jean Paul VAN POPPEL Panasonic - Isostar
NED
3h47'34"
133. Noel SZOSTEK ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light
BEL
3h48'36"
134. Stefano CECINI Jolly Componibili - Club 88
ITA
3h55'15"
135. Daniele BRUSCHI Atala
ITA
3h55'39"
136. Johan LAMMERTS ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light
NED
3h57'43"
137. Simone BRUSCOLI Pepsi Cola - Alba Cucine
ITA
4h01'52"
138. Alessio DI BASCO Pepsi Cola - Alba Cucine
ITA
4h02'13"
139. Davide CARLI Selca - Conti - Ciclolinea
ITA
4h03'19"
140. Stefano ALLOCCHIO Malvor - Sidi
ITA
4h11'03"
141. Patrizio GAMBIRASIO Selca - Conti - Ciclolinea
ITA
4h21'10"