Tour de France 1990  |  Stage 12 . Fontaine - Villard-de-Lans   

77th edition

33.5 km, 12 July 1990

Rider Team Time
1.
Erik BREUKINK
PDM - Concorde - Ultima 56'52"
2.
Pedro DELGADO
Banesto 00'30"
3.
Miguel INDURÁIN
Banesto 00'43"
4.
Marino LEJARRETA
O.N.C.E. 00'54"
5.
Greg LEMOND
Z 00'56"
6.
Fabio PARRA
Kelme - Ibexpress 00'58"
7.
William PALACIO
Postobon - Manzana - Ryalcao 00'59"
8.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond 01'05"
9.
Johan BRUYNEEL
Lotto - Super Club 01'17"
10.
Reynel MONTOYA JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao
11.
Raúl ALCALÁ
PDM - Concorde - Ultima 01'22"
12.
Thierry MARIE
Castorama 01'26"
13.
Pascal LANCE
Toshiba 01'37"
14.
Éric BOYER
Z 01'53"
15.
Steven ROOKS
Panasonic - Sportlife 02'06"
16.
Stephen ROCHE
Histor - Sigma 02'26"
17.
Juan MARTINEZ OLIVER
Banesto 02'27"
18.
Claude CRIQUIELION
Lotto - Super Club
19.
Laurent BIONDI
Histor - Sigma 02'30"
20.
Roberto CONTI
Ariostea 02'34"
21.
Álvaro MEJÍA
Postobon - Manzana - Ryalcao 02'35"
22.
Gianni BUGNO
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 02'42"
23.
Frans MAASSEN
Buckler 02'46"
24.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven - Hoonved
25.
Stephen HODGE
O.N.C.E. 02'48"
26.
Pello RUIZ CABESTANY
O.N.C.E.
27.
Jérôme SIMON
Z 02'49"
28.
Thierry CLAVEYROLAT
R.M.O.
29.
Luc LEBLANC
Castorama 02'50"
30.
Jean-Claude COLOTTI
R.M.O. 02'55"
31.
Jean-Claude LECLERCQ
Helvetia - La Suisse 02'57"
32.
Gerardo MONCADA
Postobon - Manzana - Ryalcao 03'08"
33.
Hansruedi MÄRKI
Helvetia - La Suisse 03'09"
34.
Robert MILLAR
Z 03'11"
35.
Christophe LAVAINNE
Castorama 03'18"
36.
Eduardo CHOZAS
O.N.C.E. 03'21"
37.
Pjotr UGRUMOV
Alfa Lum 03'22"
38.
Philippe LOUVIOT
Toshiba 03'26"
39.
Atle KVÅLSVOLL
Z 03'27"
40.
Steve BAUER
7-Eleven - Hoonved 03'28"
41.
Anselmo FUERTE
O.N.C.E. 03'33"
42.
Ivan IVANOV
Alfa Lum 03'37"
43.
Abelardo RONDÓN
Banesto 03'40"
44.
Oscar DE JESUS VARGAS
Postobon - Manzana - Ryalcao 03'41"
45.
Gerrit DE VRIES
Buckler
46.
Johan MUSEEUW
Lotto - Super Club 03'46"
47.
Eric VAN LANCKER
Panasonic - Sportlife 03'48"
48.
Patrick TOLHOEK
Buckler
49.
Ronan PENSEC
Z 03'50"
50.
Jos HAEX
Lotto - Super Club 03'52"
51.
Nelson RODRIGUEZ SERNA
Kelme - Ibexpress 03'53"
52.
Giancarlo PERINI
Carrera - Vagabond 04'03"
53.
Marc SERGEANT
Panasonic - Sportlife 04'04"
54.
Denis ROUX
Toshiba 04'07"
55.
William PULIDO
Postobon - Manzana - Ryalcao
56.
Guido WINTERBERG
Helvetia - La Suisse 04'08"
57.
Juan Carlos CASTILLO RAMIREZ
Postobon - Manzana - Ryalcao 04'10"
58.
Dmitri KONYCHEV
Alfa Lum 04'13"
59.
Pascal LINO
R.M.O. 04'14"
60.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 04'15"
61.
Sean KELLY
PDM - Concorde - Ultima 04'19"
62.
Fabrice PHILIPOT
Castorama 04'23"
63.
Patrick ROBEET
Weinmann - SMM Uster 04'25"
64.
Uwe RAAB
PDM - Concorde - Ultima 04'30"
65.
Pascal SIMON
Castorama 04'32"
66.
Gilles DELION
Helvetia - La Suisse 04'33"
67.
Mario KUMMER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 04'36"
68.
Jörg MÜLLER
TVM - Yoko 04'37"
69.
Paul HAGHEDOOREN
Histor - Sigma 04'38"
70.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Puertas Mavisa 04'41"
71.
Maarten DUCROT
TVM - Yoko
72.
Dag Otto LAURITZEN
7-Eleven - Hoonved 04'43"
73.
Luis Javier LUKIN
Banesto 04'48"
74.
Edwig VAN HOOYDONCK
Buckler 04'55"
75.
Laurent PILLON
Histor - Sigma 04'58"
76.
Dominique ARNAUD
Banesto
77.
Flavio GIUPPONI
Carrera - Vagabond 04'59"
78.
Gert JAKOBS
PDM - Concorde - Ultima 05'01"
79.
Rudy DHAENENS
PDM - Concorde - Ultima 05'03"
80.
Phil ANDERSON
TVM - Yoko
81.
Thomas WEGMÜLLER
Weinmann - SMM Uster
82.
Guy NULENS
Panasonic - Sportlife 05'05"
83.
Jan SCHUR
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 05'08"
84.
Alessandro GIANELLI
Carrera - Vagabond 05'09"
85.
Tony ROMINGER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 05'11"
86.
Valerio PIVA
Ariostea 05'12"
87.
Ron KIEFEL
7-Eleven - Hoonved 05'15"
88.
Viatcheslav EKIMOV
Panasonic - Sportlife 05'20"
89.
Bjarne RIIS
Castorama
90.
Beat BREU
Weinmann - SMM Uster 05'22"
91.
Jose UREA PULIDO
Seur 05'31"
92.
Wilfried PEETERS
Histor - Sigma 05'38"
93.
Giuseppe CALCATERRA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 05'39"
94.
Bruno CENGHIALTA
Ariostea
95.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E.
96.
Bruno CORNILLET
Z 05'46"
97.
Marcello SIBONI
Ariostea 05'47"
98.
Jean Claude BAGOT
R.M.O. 05'48"
99.
Alberto ELLI
Ariostea
100.
Olaf LUDWIG
Panasonic - Sportlife 05'49"
101.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao
102.
Bob ROLL
7-Eleven - Hoonved 05'53"
103.
Andy BISHOP
7-Eleven - Hoonved 05'55"
104.
Jose RODRIGUEZ GARCIA
Seur 05'59"
105.
Mauro GIANETTI
Helvetia - La Suisse 06'01"
106.
Adrie VAN DER POEL
Weinmann - SMM Uster 06'03"
107.
Toine POELS
Buckler 06'08"
108.
Carlo BOMANS
Weinmann - SMM Uster 06'10"
109.
Michel DERNIES
Weinmann - SMM Uster
110.
Alberto VOLPI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
111.
Patrick VERSCHUEREN
Lotto - Super Club
112.
Niki RÜTTIMANN
Helvetia - La Suisse 06'11"
113.
Kurt STEINMANN
Weinmann - SMM Uster
114.
Peter ROES
Lotto - Super Club 06'17"
115.
Charly MOTTET
R.M.O.
116.
Jelle NIJDAM
Buckler
117.
Willem VAN EYNDE
Lotto - Super Club 06'18"
118.
Thierry LAURENT
R.M.O. 06'21"
119.
Johnny WELTZ
O.N.C.E. 06'22"
120.
Brian HOLM
Histor - Sigma 06'28"
121.
Michel VERMOTE
R.M.O. 06'30"
122.
Davide CASSANI
Ariostea 06'31"
123.
Roland LE CLERC
Toshiba
124.
Søren LILHOLT
Histor - Sigma
125.
Gerrit SOLLEVELD
Buckler 06'32"
126.
Hendrik REDANT
Lotto - Super Club 06'38"
127.
Néstor MORA
Kelme - Ibexpress
128.
Gilbert DUCLOS-LASSALLE
Z 06'40"
129.
Vincent BARTEAU
Castorama 06'41"
130.
Marino ALONSO
Banesto 06'43"
131.
Vicente RIDAURA
Seur 06'52"
132.
Andreas KAPPES
Toshiba 06'53"
133.
Henri MANDERS
Helvetia - La Suisse 06'56"
134.
Pascal RICHARD
Helvetia - La Suisse 06'58"
135.
Rodolfo MASSI
Ariostea 07'02"
136.
Jean Paul VAN POPPEL
Panasonic - Sportlife 07'04"
137.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 07'09"
138.
Sean YATES
7-Eleven - Hoonved 07'11"
139.
Roberto GUSMEROLI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 07'14"
140.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond 07'16"
141.
Peter DE CLERCQ
Lotto - Super Club 07'17"
142.
François LEMARCHAND
Z 07'21"
143.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond 07'24"
144.
Pablo MORENO REBOLLO
Seur 07'26"
145.
Omar HERNANDEZ
Postobon - Manzana - Ryalcao 07'29"
146.
Acacio DA SILVA
Carrera - Vagabond 07'30"
147.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond 07'32"
148.
Jan GOESSENS
Weinmann - SMM Uster 07'33"
149.
Martin SCHALKERS
TVM - Yoko 07'49"
150.
Frédéric BRUN
R.M.O.
151.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme - Ibexpress 07'50"
152.
Adriano BAFFI
Ariostea 08'03"
153.
Davis PHINNEY
7-Eleven - Hoonved 08'07"
154.
Othmar HÄFLIGER
Helvetia - La Suisse 08'11"
155.
Giovanni FIDANZA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 08'18"
156.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 08'25"
157.
Antonio ESPEJO RUIZ
Kelme - Ibexpress 08'41"
158.
Angel Jose SARRAPIO
Kelme - Ibexpress 08'46"
159.
Uwe AMPLER
PDM - Concorde - Ultima 08'47"
160.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Alfa Lum 08'52"
161.
Vasily ZHDANOV
Alfa Lum 08'58"
162.
Alexandre TRUBINE
Alfa Lum 09'05"
163.
Norman ALVIS
7-Eleven - Hoonved 09'34"
164.
Maximilian SCIANDRI
Carrera - Vagabond 09'38"
165.
Jan SIEMONS
TVM - Yoko 09'58"
166.
Jos VAN AERT
PDM - Concorde - Ultima 10'17"
167.
Jesus ROSADO CABALLERO
Kelme - Ibexpress 10'19"
168.
Asiat SAITOV
Alfa Lum 10'32"
169.
Nicolai GOLOVATENKO
Alfa Lum 10'42"
170.
Christian CHAUBET
Toshiba 10'50"

Stage information

Start, finish: Stage 12 . Fontaine - Villard-de-Lans

Race Type: Time Trial

Distance: 33.5 km

Date: 12 July 1990