Tour de France - 1990

77th edition

Stage 8. Epinal - Besançon, 181.9 km    

8 July 1990

Rider Team Time
1.
Olaf LUDWIG
Panasonic - Sportlife 4h26'53"
2.
Johan MUSEEUW
Lotto - Super Club
3.
Ron KIEFEL
7-Eleven - Hoonved
4.
Jean Claude COLOTTI
R.M.O.
5.
Andreas KAPPES
Toshiba
6.
Christophe LAVAINNE
Castorama
7.
Guido WINTERBERG
Helvetia - La Suisse
8.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond
9.
Pascal LANCE
Toshiba
10.
Patrick JACOBS
TVM - Yoko
11.
Bruno CORNILLET
Z
12.
Michel DERNIES
Weinmann - SMM Uster
13.
Eric VAN LANCKER
Panasonic - Sportlife
14.
Adriano BAFFI
Ariostea 00'21"
15.
Davis PHINNEY
7-Eleven - Hoonved
16.
Sören LILHOLT
Histor - Sigma
17.
Eric VANDERAERDEN
Buckler
18.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Alfa Lum
19.
Johan BRUYNEEL
Lotto - Super Club
20.
Jesus ROSADO CABALLERO
Kelme - Ibexpress
21.
Carlo BOMANS
Weinmann - SMM Uster
22.
Maximillian SCIANDRI
Carrera - Vagabond
23.
Giovanni FIDANZA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
24.
Kurt STEINMANN
Weinmann - SMM Uster
25.
Hendrik REDANT
Lotto - Super Club
26.
Johan CAPIOT
TVM - Yoko
27.
Marc SERGEANT
Panasonic - Sportlife
28.
Alexandre TRUBINE
Alfa Lum
29.
Francis MOREAU
Histor - Sigma
30.
Hansruedi MÄRKI
Helvetia - La Suisse
31.
Luis Javier LUKIN
Banesto
32.
Wilfried PEETERS
Histor - Sigma
33.
Jean Paul VAN POPPEL
Panasonic - Sportlife
34.
Gilles DELION
Helvetia - La Suisse
35.
Asiat SAITOV
Alfa Lum
36.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond
37.
Jorg MÜLLER
TVM - Yoko
38.
Greg LEMOND
Z
39.
Christian CHAUBET
Toshiba
40.
Vincent BARTEAU
Castorama
41.
Sean KELLY
PDM - Concorde - Ultima
42.
Henri MANDERS
Helvetia - La Suisse
43.
Peter ROES
Lotto - Super Club
44.
Phil ANDERSON
TVM - Yoko
45.
Pascal RICHARD
Helvetia - La Suisse
46.
Rudy DHAENENS
PDM - Concorde - Ultima
47.
Jesus RODRIGUEZ
Puertas Mavisa
48.
Brian HOLM
Histor - Sigma
49.
Thierry CLAVEYROLAT
R.M.O.
50.
Jan SCHÜR
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
51.
Raul ALCALA
PDM - Concorde - Ultima
52.
Thierry MARIE
Castorama
53.
Alvaro MEJIA
Postobon - Manzana - Ryalcao
54.
Laurent BIONDI
Histor - Sigma
55.
Beat BREU
Weinmann - SMM Uster
56.
Pascal LINO
R.M.O.
57.
Uwe RAAB
PDM - Concorde - Ultima
58.
Stephen ROCHE
Histor - Sigma
59.
William PULIDO
Postobon - Manzana - Ryalcao
60.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond
61.
Pjotr UGRUMOV
Alfa Lum
62.
Steven ROOKS
Panasonic - Sportlife
63.
Patrick VERSCHUEREN
Lotto - Super Club
64.
Valerio PIVA
Ariostea
65.
Abelardo RONDON
Banesto
66.
Jos HAEX
Lotto - Super Club
67.
Martin SCHALKERS
TVM - Yoko
68.
Omar HERNANDEZ
Postobon - Manzana - Ryalcao
69.
Jan GOESSENS
Weinmann - SMM Uster
70.
Sean YATES
7-Eleven - Hoonved
71.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond
72.
Roberto GUSMEROLI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
73.
Peio RUIZ CABESTANY
O.N.C.E.
74.
Fabio PARRA
Kelme - Ibexpress
75.
Uwe AMPLER
PDM - Concorde - Ultima
76.
Paul HAGHEDOOREN
Histor - Sigma
77.
Guy NULENS
Panasonic - Sportlife
78.
Peter DE CLERCQ
Lotto - Super Club
79.
Flavio GIUPPONI
Carrera - Vagabond
80.
Andy BISHOP
7-Eleven - Hoonved
81.
Martin EARLEY
PDM - Concorde - Ultima
82.
Giancarlo PERINI
Carrera - Vagabond
83.
Oscar DE JESUS VARGAS
Postobon - Manzana - Ryalcao
84.
Juan MARTINEZ OLIVER
Banesto
85.
Dag Otto LAURITZEN
7-Eleven - Hoonved
86.
Marcello SIBONI
Ariostea
87.
Claude CRIQUIELION
Lotto - Super Club
88.
Jos VAN AERT
PDM - Concorde - Ultima
89.
Eddy PLANCKAERT
Panasonic - Sportlife
90.
Jose RODRIGUEZ GARCIA
Seur
91.
Antonio Miguel DIAZ RODRIGUEZ
Kelme - Ibexpress
92.
Francois LEMARCHAND
Z
93.
Luc LEBLANC
Castorama
94.
Laurent PILLON
Histor - Sigma
95.
Johnny WELTZ
O.N.C.E.
96.
Jerome SIMON
Z
97.
Stephen HODGE
O.N.C.E.
98.
Steve BAUER
7-Eleven - Hoonved
99.
Ronan PENSEC
Z
100.
Charly MOTTET
R.M.O.
101.
Pedro DELGADO
Banesto
102.
Pablo MORENO REBOLLO
Seur
103.
Gianni BUGNO
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
104.
Mario KUMMER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
105.
William PALACIO
Postobon - Manzana - Ryalcao
106.
Dominique ARNAUD
Banesto
107.
Niki RUTTIMANN
Helvetia - La Suisse
108.
Othmar HÄFLIGER
Helvetia - La Suisse
109.
Bob ROLL
7-Eleven - Hoonved
110.
Frederic BRUN
R.M.O.
111.
Jean Claude LECLERCQ
Helvetia - La Suisse
112.
Pascal SIMON
Castorama
113.
Thierry LAURENT
R.M.O.
114.
Bjarne RIIS
Castorama
115.
Jose UREA PULIDO
Seur
116.
Fabrice PHILIPOT
Castorama
117.
Edouardo CHOZAS
O.N.C.E.
118.
Bruno CENGHIALTA
Ariostea
119.
Jelle NIJDAM
Buckler
120.
Patrick ROBEET
Weinmann - SMM Uster
121.
Miguel INDURAIN
Banesto
122.
Jean Claude BAGOT
R.M.O.
123.
Jean Francois BERNARD
Toshiba
124.
Toni ROMINGER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
125.
Davide CASSANI
Ariostea
126.
Nestor MORA
Kelme - Ibexpress
127.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao
128.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven - Hoonved
129.
Peter WINNEN
Buckler
130.
Adrie VAN DER POEL
Weinmann - SMM Uster
131.
Reynel MONTOYA JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao
132.
Toine POELS
Buckler
133.
Maarten DUCROT
TVM - Yoko
134.
Acacio DA SILVA
Carrera - Vagabond
135.
Vicente RIDAURA
Seur
136.
Miguel Angel MARTINEZ TORRES
O.N.C.E.
137.
Denis ROUX
Toshiba
138.
Julian GOROSPE
Banesto
139.
Robert MILLAR
Z
140.
Philippe LOUVIOT
Toshiba
141.
Norman ALVIS
7-Eleven - Hoonved
142.
Herminio DIAZ ZABALA
O.N.C.E.
143.
Roland LE CLERC
Toshiba
144.
Vassily JDANOV
Alfa Lum
145.
Gerrit DE VRIES
Buckler
146.
Jesper SKIBBY
TVM - Yoko
147.
Gerardo MONCADA
Postobon - Manzana - Ryalcao
148.
Erik BREUKINK
PDM - Concorde - Ultima
149.
Atle KVALSVOLL
Z
150.
Patrick TOLHOEK
Buckler
151.
Eddy SCHURER
TVM - Yoko
152.
Gerard RUÉ
Castorama
153.
Marino LEJARRETA
O.N.C.E.
154.
Eric BOYER
Z
155.
Alfred ACHERMANN
Weinmann - SMM Uster
156.
Alessandro GIANELLI
Carrera - Vagabond
157.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
158.
Angel Jose SARRAPIO
Kelme - Ibexpress
159.
Frans MAASSEN
Buckler
160.
Gerrit SOLLEVELD
Buckler
161.
Anselmo FUERTE
O.N.C.E.
162.
Mauro GIANETTI
Helvetia - La Suisse
163.
Giuseppe CALCATERRA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
164.
Roberto CONTI
Ariostea
165.
Ivan IVANOV
Alfa Lum
166.
Antonio ESPEJO RUIZ
Kelme - Ibexpress
167.
Juan Carlos CASTILLO RAMIREZ
Postobon - Manzana - Ryalcao
168.
Gert JAKOBS
PDM - Concorde - Ultima
169.
Jan SIEMONS
TVM - Yoko
170.
Nelson RODRIGUEZ SERNA
Kelme - Ibexpress
171.
Sergei USLAMINE
Alfa Lum
172.
Viatcheslav EKIMOV
Panasonic - Sportlife
173.
Thomas WEGMULLER
Weinmann - SMM Uster
174.
Edwig VAN HOOYDONCK
Buckler
175.
Gilbert DUCLOS LASSALLE
Z
176.
Eric CARITOUX
R.M.O.
177.
Alberto VOLPI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
178.
Marino ALONSO
Banesto
179.
Alberto ELLI
Ariostea
180.
Willem VAN EYNDE
Lotto - Super Club
181.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
182.
Nicolai GOLOVATENKO
Alfa Lum
183.
Dmitri KONYCHEV
Alfa Lum
184.
Rodolfo MASSI
Ariostea
185.
Jean Pierre HEYNDERICKX
Seur 03'14"
186.
Michel VERMOTE
R.M.O. 11'16"