Gent - Wevelgem 1990

52nd edition

14 April 1990

Rider Team Time
1.
Herman FRISON
Histor - Sigma 4h59'00"
2.
Johan MUSEEUW
Lotto - Super Club
3.
Franco BALLERINI
Del Tongo - Rex
4.
Frans MAASSEN
Buckler
5.
Jean-Marie WAMPERS
Panasonic - Sportlife
6.
Brian HOLM
Histor - Sigma
7.
Olaf LUDWIG
Panasonic - Sportlife
8.
Dmitri KONYCHEV
Alfa Lum
9.
Steve BAUER
7-Eleven - Hoonved
10.
Rudy DHAENENS
PDM - Concorde - Ultima
11.
Urs FREULER
Panasonic - Sportlife
12.
Ronny VAN HOLEN
IOC - Tulip Computers
13.
Etienne DE WILDE
Histor - Sigma
14.
Marek KULAS
Diana - Colnago - Animex
15.
Marc SERGEANT
Panasonic - Sportlife
16.
Nico VERHOEVEN
PDM - Concorde - Ultima
17.
Adriano BAFFI
Ariostea 01'01"
18.
John VAN DEN AKKER
PDM - Concorde - Ultima
19.
Mario SCIREA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
20.
John TOMAC
7-Eleven - Hoonved
21.
Wilfried PEETERS
Histor - Sigma
22.
Henri DORGELO
IOC - Tulip Computers
23.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond
24.
Uwe RAAB
PDM - Concorde - Ultima
25.
Giancarlo PERINI
Carrera - Vagabond
26.
Martial GAYANT
Toshiba
27.
Marcel WÜST
R.M.O. 01'10"
28.
Jan BOGAERT
La William - Saltos - Fondua - Euroclean
29.
Hendrik REDANT
Lotto - Super Club
30.
Frank PIRARD
S.E.F.B. - Saxon - Gan
31.
François LEMARCHAND
Z
32.
Luc COLIJN
Histor - Sigma
33.
Mario CIPOLLINI
Del Tongo - Rex
34.
Peter HUYGHE
IOC - Tulip Computers
35.
Chris SCHARMIN
La William - Saltos - Fondua - Euroclean
36.
Henri MANDERS
Helvetia - La Suisse
37.
Carlo BOMANS
Weinmann - SMM Uster
38.
Joey MCLOUGHLIN
Ever Ready - Halfords
39.
Fabio ROSCIOLI
Del Tongo - Rex
40.
Ad WIJNANDS
Stuttgart
41.
Kurt VAN KEIRSBULCK
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner
42.
Rick VAN SLYCKE
Histor - Sigma
43.
Patrick DENEUT
Lotto - Super Club
44.
Frank HOSTE
IOC - Tulip Computers
45.
Phil ANDERSON
TVM - Yoko
46.
Jan VAN CAMP
S.E.F.B. - Saxon - Gan
47.
Stefano ZANATTA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
48.
Jörg MÜLLER
TVM - Yoko
49.
Christian CHAUBET
Toshiba
50.
Rudy ROGIERS
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner
51.
Marco SALIGARI
Ariostea
52.
Stefan RÄKERS
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner
53.
Joseph PARKIN
IOC - Tulip Computers
54.
Eddy PLANCKAERT
Panasonic - Sportlife
55.
Guy NULENS
Panasonic - Sportlife
56.
Serge DEMIERRE
Helvetia - La Suisse
57.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond
58.
Eric VANDERAERDEN
Buckler
59.
Jan GOESSENS
Weinmann - SMM Uster
60.
Christophe LAVAINNE
Castorama
61.
Ludo DE KEULENAER
Buckler
62.
Michel VERMOTE
R.M.O.
63.
Dario MARIUZZO
Ariostea
64.
Moreno ARGENTIN
Ariostea
65.
Thierry LAURENT
R.M.O.
66.
Luca GELFI
Del Tongo - Rex
67.
Andrei TCHMIL
Alfa Lum
68.
Noël SEGERS
Buckler
69.
Francis MOREAU
Histor - Sigma
70.
Rolf SØRENSEN
Ariostea
71.
Jesper SKIBBY
TVM - Yoko
72.
Edwig VAN HOOYDONCK
Buckler
73.
Gianluca BORTOLAMI
Diana - Colnago - Animex 04'25"
74.
Viktor KLIMOV
Alfa Lum
75.
Joachim HALUPCZOK
Diana - Colnago - Animex
76.
Zenon JASKUŁA
Diana - Colnago - Animex
77.
Fons DE WOLF
IOC - Tulip Computers
78.
Vasily ZHDANOV
Alfa Lum
79.
Laurent FIGNON
Castorama
80.
Wayne BENNINGTON
Z
81.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond
82.
Jacques HANEGRAAF
TVM - Yoko
83.
Maurizio FONDRIEST
Del Tongo - Rex
84.
Dirk DEMOL
Lotto - Super Club 06'50"
85.
Christian HENN
Carrera - Vagabond
86.
Marco LIETTI
Ariostea
87.
Peter STEVENHAAGEN
Helvetia - La Suisse
88.
Gilles SANDERS
R.M.O.
89.
Danny NESKENS
La William - Saltos - Fondua - Euroclean
90.
Rudy PATRY
Histor - Sigma
91.
Gerrit SOLLEVELD
Buckler
92.
Ludo PEETERS
Stuttgart
93.
Frankie ANDREU
7-Eleven - Hoonved
94.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Alfa Lum
95.
Danny LIPPENS
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner
96.
Adrie KOOLS
IOC - Tulip Computers
97.
Peter SPAENHOVEN
S.E.F.B. - Saxon - Gan
98.
Johan DEVOS
S.E.F.B. - Saxon - Gan
99.
Bruno BONNET
Carrera - Vagabond
100.
Nathan DAHLBERG
7-Eleven - Hoonved
101.
Philippe CASADO
Z
102.
Patrick BOL
TVM - Yoko
103.
Benjamin VAN ITTERBEECK
Lotto - Super Club
104.
Giovanni FIDANZA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
105.
Giuseppe CALCATERRA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
106.
Edwin BAFCOP
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner
107.
Valerio TEBALDI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
108.
Werner WÜLLER
Stuttgart
109.
Patrick VERPLANCKE
La William - Saltos - Fondua - Euroclean 07'52"
110.
Alexandre TRUBINE
Alfa Lum
111.
Pascal ELAUT
La William - Saltos - Fondua - Euroclean
112.
Luigi BIELLI
Del Tongo - Rex
113.
Dirk HEIRWEG
S.E.F.B. - Saxon - Gan
114.
Ferdy DIERICKX
La William - Saltos - Fondua - Euroclean
115.
Kurt ONCLIN
IOC - Tulip Computers
116.
Stefan JOHO
Ariostea
117.
Gerrit DE VRIES
Buckler
118.
Remig STUMPF
Toshiba
119.
Johnny DAUWE
Weinmann - SMM Uster
120.
Marek SZERSZYŃSKI
Diana - Colnago - Animex
121.
John VOS
PDM - Concorde - Ultima
122.
Marc VAN ORSOUW
PDM - Concorde - Ultima
123.
Andreas KAPPES
Toshiba
124.
Antonio ZANINI
Individual
125.
John TALEN
Panasonic - Sportlife
126.
Valerio PIVA
Ariostea
127.
Jean-Claude COLOTTI
R.M.O.
128.
Philippe LOUVIOT
Toshiba
129.
Ralph MOORMAN
Stuttgart
130.
Gianni BUGNO
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
131.
Pascal DUBOIS
Castorama
132.
Davide BRAMATI
Diana - Colnago - Animex
133.
Johan LAMMERTS
Z
134.
Sean YATES
7-Eleven - Hoonved
135.
Marc MADIOT
Toshiba
136.
Corneille DAEMS
La William - Saltos - Fondua - Euroclean
137.
Peter HOONDERT
PDM - Concorde - Ultima
138.
Gilbert DUCLOS-LASSALLE
Z
139.
Johan CAPIOT
TVM - Yoko
140.
Patrick VERSCHUEREN
Lotto - Super Club
141.
Frédéric MONCASSIN
Castorama
142.
Pascal POISSON
Z
143.
Oleg IAROCHENKO
Alfa Lum

Race information

Date: 14 April 1990