Giro d'Italia - 1990

General Classification

Rider Team Country Time
1. Gianni BUGNO Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
91h51'08"
2. Charly MOTTET R.M.O.
FRA
06'33"
3. Marco GIOVANNETTI Seur
ITA
09'01"
4. Vladimir PULNIKOV Alfa Lum
UKR
12'19"
5. Federico ECHAVE Clas
ESP
12'25"
6. Franco CHIOCCIOLI Del Tongo - Rex
ITA
12'36"
7. Marino LEJARRETA Once
ESP
14'31"
8. Pjotr UGRUMOV Alfa Lum
LAT
17'02"
9. Massimiliano LELLI Ariostea
ITA
17'14"
10. Leonardo SIERRA Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
VEN
19'12"
11. Edouardo CHOZAS Once
ESP
20'13"
12. Claudio CHIAPPUCCI Carrera - Vagabond
ITA
23'28"
13. Fabrice PHILIPPOT Castorama
FRA
25'47"
14. Angelo LECCHI Del Tongo - Rex
ITA
26'01"
15. Gert Jan THEUNISSE Panasonic
NED
28'43"
16. Enrico ZAINA Carrera - Vagabond
ITA
30'29"
17. Flavio GIUPPONI Carrera - Vagabond
ITA
31'01"
18. Jean Claude BAGOT R.M.O.
FRA
31'58"
19. Stephen HODGE Once
AUS
33'54"
20. Zenon JASKULA Diana - Colnago - Animex
POL
37'10"
21. Francois LEMARCHAND Z
FRA
37'43"
22. Maurizio VANDELLI Gis Gelati - Benotto
ITA
40'48"
23. Eric BOYER Z
FRA
43'06"
24. Gilbert DUCLOS LASSALLE Z
FRA
46'19"
25. Francisco Javier MAULEON Clas
ESP
47'10"
26. Roberto VISENTINI Jolly Componibili - Club 88
ITA
47'25"
27. Jure PAVLIC Carrera - Vagabond
YOU
53'22"
28. Marino AMADORI Del Tongo - Rex
ITA
55'37"
29. Roberto CONTI Ariostea
ITA
57'54"
30. Dmitri KONYCHEV Alfa Lum
RUS
59'52"
31. Franco VONA Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
1h01'04"
32. Andrea CHIURATO Amore & Vita - Fanini
ITA
1h02'27"
33. Phil ANDERSON TVM - Yoko
AUS
1h02'45"
34. Massimo GHIROTTO Carrera - Vagabond
ITA
1h04'48"
35. Rodolfo MASSI Ariostea
ITA
1h06'32"
36. Giancarlo PERINI Carrera - Vagabond
ITA
1h10'14"
37. Massimo PODENZANA Italbonifica - Navigare
ITA
1h13'03"
38. Alberto VOLPI Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
1h14'36"
39. Nathan DAHLBERG 7-Eleven - Hoonved
NZL
1h14'42"
40. Camillo PASSERA Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
1h16'45"
41. Emanuele BOMBINI Diana - Colnago - Animex
ITA
1h16'59"
42. Luca GELFI Del Tongo - Rex
ITA
1h17'14"
43. Angel CAMARILLO Clas
ESP
1h18'13"
44. Gianni FARESIN Malvor - Sidi
ITA
1h18'22"
45. Giuseppe SARONNI Diana - Colnago - Animex
ITA
1h21'41"
46. Juan Carlos ROZAS SALGADO Seur
ESP
1h23'41"
47. Francisco ESPINOSA Seur
ESP
1h29'00"
48. Henri ABADIE Z
FRA
1h32'15"
49. Acacio DA SILVA Carrera - Vagabond
POR
1h32'58"
50. Masatoshi ICHIKAWA Frank
JPN
1h33'29"
51. Werner STUTZ Frank
SUI
1h34'10"
52. Alex PEDERSEN Once
DEN
1h34'11"
53. Roque DE LA CRUZ MARTINEZ Seur
ESP
1h42'16"
54. Marco VITALI Frank
ITA
1h42'51"
55. Maurizio ROSSI Jolly Componibili - Club 88
ITA
1h45'54"
56. Lech PIASECKI Diana - Colnago - Animex
POL
1h47'47"
57. Frederic BRUN R.M.O.
FRA
1h56'27"
58. Stefano GIULIANI Jolly Componibili - Club 88
ITA
1h56'37"
59. Gerard RUÉ Castorama
FRA
1h57'07"
60. Maurizio PIOVANI Diana - Colnago - Animex
ITA
1h57'26"
61. Fabio ROSCIOLI Del Tongo - Rex
ITA
1h58'42"
62. Marco ZEN Del Tongo - Rex
ITA
2h00'16"
63. Wayne BENNINGTON Z
GBR
2h01'54"
64. Stefano BIANCHINI Italbonifica - Navigare
ITA
2h02'13"
65. Mauro Antonio SANTAROMITA Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
2h03'21"
66. Stefano CATTAI Jolly Componibili - Club 88
ITA
2h03'38"
67. Philippe CASADO Z
FRA
2h06'48"
68. Patrick JACOBS TVM - Yoko
BEL
2h07'43"
69. Roberto PAGNIN Malvor - Sidi
ITA
2h07'58"
70. Pedro Luis DIAZ ZABALA Once
ESP
2h08'49"
71. Rolf JÄRMANN Frank
SUI
2h08'55"
72. Vicente RIDAURA Seur
ESP
2h09'21"
73. Pascal SIMON Castorama
FRA
2h09'32"
74. Stefan JOHO Ariostea
SUI
2h10'29"
75. Steven ROOKS Panasonic
NED
2h11'37"
76. Rolf SÖRENSEN Ariostea
DEN
2h13'05"
77. Raimondo VAIRETTI Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
ITA
2h14'11"
78. Herminio DIAZ ZABALA Once
ESP
2h15'02"
79. Asiat SAITOV Alfa Lum
RUS
2h15'57"
80. Andy BISHOP American Commerce National Bank
USA
2h17'16"
81. Dominique GARDE Castorama
FRA
2h17'24"
82. Jens JENTNER Frank
SUI
2h20'39"
83. Marco LIETTI Ariostea
ITA
2h22'10"
84. Luis Maria DIAZ DE OTAZU GALARZA Once
ESP
2h23'07"
85. Gianluca PIEROBON Malvor - Sidi
ITA
2h25'33"
86. Claudio SAVINI Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
ITA
2h25'36"
87. Louis DE KONING Panasonic
NED
2h28'53"
88. Daniel Efrain CASTRO Amore & Vita - Fanini
ARG
2h29'48"
89. Jose Luis VILLANUEVA Once
ESP
2h30'36"
90. Herbert NIEDERBERGER Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
SUI
2h31'27"
91. Jan SCHÜR Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
GER
2h32'04"
92. Marco SALIGARI Ariostea
ITA
2h32'34"
93. Per PEDERSEN R.M.O.
DEN
2h34'15"
94. Christophe LAVAINNE Castorama
FRA
2h35'26"
95. Jean Claude COLOTTI R.M.O.
FRA
2h37'05"
96. Luciano RABOTTINI Gis Gelati - Benotto
ITA
2h38'05"
97. Andrei TCHMIL Alfa Lum
MDA
2h38'25"
98. Maarten DUCROT TVM - Yoko
NED
2h42'30"
99. Sergio CARCANO Ariostea
ITA
2h42'39"
100. Bjarne RIIS Castorama
DEN
2h47'56"
101. Jose RODRIGUEZ GARCIA Seur
ESP
2h48'26"
102. Daniele GALLO Malvor - Sidi
ITA
2h49'40"
103. Viktor KLIMOV Alfa Lum
UKR
2h49'53"
104. Christophe MANIN R.M.O.
FRA
2h53'13"
105. Greg LEMOND Z
USA
2h53'18"
106. Paolo BOTARELLI Jolly Componibili - Club 88
ITA
2h53'23"
107. Luca RIGAMONTI Italbonifica - Navigare
ITA
2h53'28"
108. Federico GARCIA MELIA Seur
ESP
2h54'05"
109. Franco BALLERINI Del Tongo - Rex
ITA
2h55'28"
110. Jose Rafael GARCIA Seur
ESP
2h57'13"
111. Francesco CESARINI Del Tongo - Rex
ITA
2h57'22"
112. Martin SCHALKERS TVM - Yoko
NED
2h59'58"
113. Jeff PIERCE 7-Eleven - Hoonved
USA
3h00'05"
114. Francesco ROSSIGNOLI Jolly Componibili - Club 88
ITA
3h01'52"
115. Florido BARALE Amore & Vita - Fanini
ITA
3h02'49"
116. Bruno HOHLENWEGER Frank
SUI
3h04'59"
117. Javier DUCH BALLESTAR Clas
ESP
3h05'51"
118. Guido BONTEMPI Carrera - Vagabond
ITA
3h07'50"
119. Thierry MARIE Castorama
FRA
3h08'23"
120. Bruno LEALI Jolly Componibili - Club 88
ITA
3h13'53"
121. Fabio BORDONALI Diana - Colnago - Animex
ITA
3h14'20"
122. Javier ALDANONDO LUZURIAGA Once
ESP
3h14'35"
123. Gianluca BORTOLAMI Diana - Colnago - Animex
ITA
3h14'36"
124. Paolo CIMINI Gis Gelati - Benotto
ITA
3h14'38"
125. Sergei USLAMINE Alfa Lum
RUS
3h14'48"
126. Giorgio FURLAN Diana - Colnago - Animex
ITA
3h19'55"
127. Norman ALVIS 7-Eleven - Hoonved
USA
3h23'26"
128. Pascal POISSON Z
FRA
3h23'32"
129. Harrie ROZENDAL Panasonic
NED
3h26'17"
130. Silvano LORENZON Malvor - Sidi
ITA
3h26'18"
131. Michel VERMOTE R.M.O.
BEL
3h27'50"
132. Dzamolidine ABDUZHAPAROV Alfa Lum
UZB
3h31'23"
133. Giovanni FIDANZA Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
3h31'50"
134. Angelo CANZONIERI Gis Gelati - Benotto
ITA
3h35'05"
135. Fabrizio CONVALLE Amore & Vita - Fanini
ITA
3h36'07"
136. Franky ANDREU 7-Eleven - Hoonved
USA
3h38'47"
137. Mario CHIESA Carrera - Vagabond
ITA
3h38'09"
138. Jorg BRUGGMANN Frank
SUI
3h38'12"
139. Paolo ROSOLA Gis Gelati - Benotto
ITA
3h38'47"
140. Jose Manuel OLIVEIRA BOGA Clas
ESP
3h38'59"
141. Roberto PELLICONI Amore & Vita - Fanini
ITA
3h40'22"
142. Mario CIPOLLINI Del Tongo - Rex
ITA
3h43'04"
143. Marcel WÜST R.M.O.
GER
3h43'18"
144. Alan PEIPER Panasonic
AUS
3h43'43"
145. Adriano BAFFI Ariostea
ITA
3h44'03"
146. Paolo Antonio FANELLI Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
ITA
3h44'05"
147. Simone BRUSCOLI Amore & Vita - Fanini
ITA
3h44'33"
148. Casimiro MOREDA GARCIA TIZON Clas
ESP
3h44'38"
149. Silvio MARTINELLO Jolly Componibili - Club 88
ITA
3h45'07"
150. Danilo GIOIA Gis Gelati - Benotto
ITA
3h45'57"
151. Stefano BREME Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
ITA
3h48'19"
152. Stefano ZANATTA Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
ITA
3h50'57"
153. Sergio SCREMIN Selle Italia - Eurocar - Mosoca - Galli
ITA
3h51'21"
154. Jean Paul VAN POPPEL Panasonic
NED
3h51'54"
155. Konstantine BANKIN Alfa Lum
RUS
3h54'50"
156. Jan SIEMONS TVM - Yoko
NED
3h59'47"
157. Pascal DUCROT Frank
SUI
3h59'50"
158. Jesus RODRIGUEZ CARBALLIDO Clas
ESP
4h00'04"
159. Johan LAMMERTS Z
NED
4h04'20"
160. Giovanni STRAZZER Malvor - Sidi
ITA
4h06'12"
161. Theo DE ROOIJ Panasonic
NED
4h08'05"
162. Stefano ALLOCCHIO Italbonifica - Navigare
ITA
4h10'31"
163. Alessio DI BASCO Gis Gelati - Benotto
ITA
4h27'11"