Tour de France - 1994

Stage 17. Bourg D'oisans - Val Thorens (149 km) - 20/07

Rider Team Country Time
1. Nelson RODRIGUEZ SERNA ZG Mobili - Selle Italia
COL
5h13'52"
2. Pjotr UGRUMOV Gewiss - Ballan
LAT
00'03"
3. Marco PANTANI Carrera - Tassoni
ITA
01'08"
4. Richard VIRENQUE Festina - Lotus
FRA
02'37"
5. Miguel INDURAIN Banesto
ESP
6. Alex ZÜLLE O.N.C.E.
SUI
7. Luc LEBLANC Festina - Lotus
FRA
02'40"
8. Roberto CONTI Lampre - Panaria
ITA
02'44"
9. Hernan BUENAHORA Kelme - Avianca
COL
02'45"
10. Udo BÖLTS Telekom
GER
02'52"
11. Alberto ELLI GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
ITA
12. Fernando ESCARTIN Mapei - Clas
ESP
13. Rolf SÖRENSEN GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
DEN
03'13"
14. Oscar PELLICCIOLI Team Polti - Vaporetto
ITA
03'47"
15. Pascal LINO Festina - Lotus
FRA
04'01"
16. Franco CHIOCCIOLI Mercatone Uno - Medeghini
ITA
04'10"
17. Federico MUNOZ Kelme - Avianca
COL
04'12"
18. Gianluca BORTOLAMI Mapei - Clas
ITA
04'38"
19. Thomas DAVY Castorama
FRA
20. Bjarne RIIS Gewiss - Ballan
DEN
05'42"
21. Charly MOTTET Novemail - Histor - Laser Computer
FRA
06'21"
22. Eric CARITOUX Chazal - MBK - König
FRA
07'22"
23. Erik BREUKINK O.N.C.E.
NED
08'04"
24. Bo HAMBURGER TVM - Bison Kit
DEN
25. Jim VAN DE LAER Lotto
BEL
08'51"
26. Flavio VANZELLA GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
ITA
09'09"
27. Vladimir PULNIKOV Carrera - Tassoni
UKR
10'15"
28. Gerd AUDEHM Telekom
GER
12'03"
29. Ramon GONZALEZ ARRIETA Banesto
ESP
30. Jean Francois BERNARD Banesto
FRA
31. Arsenio GONZALEZ Mapei - Clas
ESP
32. Beat ZBERG Carrera - Tassoni
SUI
33. Laurent DUFAUX O.N.C.E.
SUI
34. Davide PERONA ZG Mobili - Selle Italia
ITA
13'47"
35. Franco VONA GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
ITA
15'01"
36. Enrico ZAINA Gewiss - Ballan
ITA
15'53"
37. Federico ECHAVE Mapei - Clas
ESP
16'16"
38. Sean YATES Motorola
GBR
20'02"
39. Massimo GHIROTTO ZG Mobili - Selle Italia
ITA
40. Bruno CENGHIALTA Gewiss - Ballan
ITA
41. Giancarlo PERINI ZG Mobili - Selle Italia
ITA
42. Mauro Antonio SANTAROMITA ZG Mobili - Selle Italia
ITA
43. Giorgio FURLAN Gewiss - Ballan
ITA
44. Vladislav BOBRIK Gewiss - Ballan
RUS
45. François SIMON Castorama
FRA
46. Jesper SKIBBY TVM - Bison Kit
DEN
47. Jean Claude BAGOT Festina - Lotus
FRA
48. Armand DE LAS CUEVAS Castorama
FRA
49. Neil STEPHENS O.N.C.E.
AUS
50. Jose Ramon URIARTE Banesto
ESP
51. Carlo BOMANS GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
BEL
52. Rolf ALDAG Telekom
GER
53. Viatcheslav EKIMOV WordPerfect
RUS
54. Rolf JÄRMANN GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
SUI
55. Davide CASSANI GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
ITA
20'58"
56. Dag Otto LAURITZEN TVM - Bison Kit
NOR
21'09"
57. Vicente APARICIO Banesto
ESP
21'14"
58. Johan MUSEEUW GB - MG Boys Magflicio - Technogym - Bianchi
BEL
21'22"
59. Marc WAUTERS WordPerfect
BEL
25'54"
60. Dzamolidine ABDUZHAPAROV Team Polti - Vaporetto
UZB
61. Sergei UTCHAKOV Team Polti - Vaporetto
UKR
62. Ronan PENSEC Novemail - Histor - Laser Computer
FRA
63. Christian HENN Telekom
GER
64. Silvio MARTINELLO Mercatone Uno - Medeghini
ITA
65. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Avianca
ESP
66. Erwin NIJBOER Banesto
NED
67. Olaf LUDWIG Telekom
GER
68. Remo ROSSI Carrera - Tassoni
ITA
69. Giovanni FIDANZA Team Polti - Vaporetto
ITA
70. Raul ALCALA Motorola
MEX
71. Eddy SEIGNEUR GAN
FRA
72. Uwe RAAB Telekom
GER
73. Andrea PERON Team Polti - Vaporetto
ITA
74. Atle KVALSVOLL WordPerfect
NOR
75. Julio Cesar CADENA VILLEJAS Kelme - Avianca
COL
76. Guido BONTEMPI Gewiss - Ballan
ITA
77. Phil ANDERSON Motorola
AUS
78. Francis MOREAU GAN
FRA
79. Jorg MÜLLER Mapei - Clas
SUI
80. Gerard RUÉ Banesto
FRA
81. Pascal CHANTEUR Chazal - MBK - König
FRA
82. Ján SVORADA Lampre - Panaria
CZE
83. Andrei TCHMIL Lotto
MDA
84. Roberto TORRES TOLEDANO Festina - Lotus
ESP
85. Marc SERGEANT Novemail - Histor - Laser Computer
BEL
86. Herminio DIAZ ZABALA O.N.C.E.
ESP
87. Stephen SWART Motorola
NZL
88. Jens HEPPNER Telekom
GER
89. Luc ROOSEN Lotto
BEL
90. Peter DE CLERCQ Lotto
BEL
91. Christophe MANIN Chazal - MBK - König
FRA
92. Miguel ARROYO Catavana - A.S. Corbeil-Essonnes - Cedico
MEX
93. Gerrit DE VRIES Novemail - Histor - Laser Computer
NED
94. Marco ZEN Lampre - Panaria
ITA
95. Thierry GOUVENOU GAN
FRA
96. Mario CHIESA Carrera - Tassoni
ITA
97. Thierry MARIE Castorama
FRA
98. Arturas KASPUTIS Chazal - MBK - König
LTU
99. Erik DEKKER WordPerfect
NED
100. Melchor MAURI PRAT Banesto
ESP
101. Abraham OLANO Mapei - Clas
ESP
102. Rosario FINA Mercatone Uno - Medeghini
ITA
103. Alvaro MEJIA Motorola
COL
104. Bruno THIBOUT Castorama
FRA
105. Alberto LEANIZBARRUTIA O.N.C.E.
ESP
106. Michel VERMOTE Festina - Lotus
BEL
107. Franky ANDREU Motorola
USA
108. Philippe LOUVIOT Novemail - Histor - Laser Computer
FRA
109. Mario KUMMER Telekom
GER
110. Michel DERNIES Motorola
BEL
111. Mario MANTOVAN Carrera - Tassoni
ITA
112. Mario DE CLERCQ Lotto
BEL
113. Angel EDO ALSINA Kelme - Avianca
ESP
114. Cezary ZAMANA Kelme - Avianca
POL
115. Stephen HODGE Festina - Lotus
AUS
116. Dimitri ZHDANOV Team Polti - Vaporetto
RUS
117. Pascal HERVÉ Festina - Lotus
FRA
118. Rudy VERDONCK Lotto
BEL
26'09"
119. John TALEN Mercatone Uno - Medeghini
NED
26'30"
120. Hendrik REDANT ZG Mobili - Selle Italia
BEL
28'21"
121. Rob MULDERS WordPerfect
NED
28'38"
122. Guy NULENS Novemail - Histor - Laser Computer
BEL
29'00"
123. Eric VAN LANCKER WordPerfect
BEL
29'31"
124. Eros POLI Mercatone Uno - Medeghini
ITA
125. Angel Yesid CAMARGO OCHOA Kelme - Avianca
COL
31'37"
126. Dario BOTTARO Gewiss - Ballan
ITA
31'51"