Tour de France - 1994

81st edition

Stage 1. Lille-Euralille - Armentières, 234 km    

3 July 1994

Rider Team Time
1.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Team Polti - Vaporetto 5h46'16"
2.
Olaf LUDWIG
Telekom
3.
Johan MUSEEUW
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
4.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Medeghini
5.
Andrei TCHMIL
Lotto
6.
Ján SVORADA
Lampre - Panaria
7.
Giovanni FIDANZA
Team Polti - Vaporetto
8.
Emmanuel MAGNIEN
Castorama
9.
Miguel INDURAIN
Banesto
10.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - Clas
11.
Franky ANDREU
Motorola
12.
Cezary ZAMANA
Kelme - Avianca
13.
Marc SERGEANT
Novemail - Histor - Laser Computer
14.
Uwe RAAB
Telekom
15.
François SIMON
Castorama
16.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer
17.
Eros POLI
Mercatone Uno - Medeghini
18.
Pascal LINO
Festina - Lotus
19.
Abraham OLANO
Mapei - Clas
20.
Jaan KIRSIPUU
Chazal - MBK - König
21.
Angel EDO ALSINA
Kelme - Avianca
22.
Nicola MINALI
Gewiss - Ballan
23.
Jens HEPPNER
Telekom
24.
Pascal CHANTEUR
Chazal - MBK - König
25.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Medeghini
26.
Gert Jan THEUNISSE
TVM - Bison Kit
27.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
28.
Udo BÖLTS
Telekom
29.
Christopher BOARDMAN
GAN
30.
Rob HARMELING
TVM - Bison Kit
31.
Steven ROOKS
TVM - Bison Kit
32.
Laurent DESBIENS
Castorama
33.
Mario DE CLERCQ
Lotto
34.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama
35.
Rolf SÖRENSEN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
36.
Mario KUMMER
Telekom
37.
Jean Claude COLOTTI
GAN
38.
Charly MOTTET
Novemail - Histor - Laser Computer
39.
Thierry MARIE
Castorama
40.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit
41.
Phil ANDERSON
Motorola
42.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni
43.
Wilfried PEETERS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
44.
Carlo BOMANS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
45.
Toni ROMINGER
Mapei - Clas
46.
Alvaro MEJIA
Motorola
47.
Jorg MÜLLER
Mapei - Clas
48.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni
49.
Sean YATES
Motorola
50.
Fernando ESCARTIN
Mapei - Clas
51.
Luc ROOSEN
Lotto
52.
Andrea PERON
Team Polti - Vaporetto
53.
Peter DE CLERCQ
Lotto
54.
Jean Claude BAGOT
Festina - Lotus
55.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus
56.
Bruno CORNILLET
Novemail - Histor - Laser Computer
57.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - Clas
58.
Hendrik REDANT
ZG Mobili - Selle Italia
59.
Guy NULENS
Novemail - Histor - Laser Computer
60.
Didier ROUS
GAN
61.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
62.
Johan CAPIOT
TVM - Bison Kit
63.
Rudy VERDONCK
Lotto
64.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E.
65.
Christian HENN
Telekom
66.
Jesper SKIBBY
TVM - Bison Kit
67.
Mario SCIREA
Team Polti - Vaporetto
68.
Christophe MANIN
Chazal - MBK - König
69.
Greg LEMOND
GAN
70.
Eddy SEIGNEUR
GAN
71.
Thomas DAVY
Castorama
72.
Jose Ramon URIARTE
Banesto
73.
Philippe LOUVIOT
Novemail - Histor - Laser Computer
74.
Oliviera RINCON
O.N.C.E.
75.
Raul ALCALA
Motorola
76.
Rolf ALDAG
Telekom
77.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan
78.
Thierry GOUVENOU
GAN
79.
Bruno THIBOUT
Castorama
80.
Rosario FINA
Mercatone Uno - Medeghini
81.
Christophe CAPELLE
GAN
82.
Michel DERNIES
Motorola
83.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni
84.
Gerd AUDEHM
Telekom
85.
Gerard GUAZZINI
Chazal - MBK - König
86.
Lance ARMSTRONG
Motorola
87.
Peter FARAZIJN
Lotto
88.
Enrico ZAINA
Gewiss - Ballan
89.
Roberto PETITO
Mercatone Uno - Medeghini
90.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Tassoni
91.
Erik ZABEL
Telekom
92.
Leon VAN BON
WordPerfect
93.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Avianca
94.
Erik BREUKINK
O.N.C.E.
95.
Mario MANTOVAN
Carrera - Tassoni
96.
Erik DEKKER
WordPerfect
97.
Beat ZBERG
Carrera - Tassoni
98.
Jean Paul VAN POPPEL
Festina - Lotus
99.
Herman FRISON
Lotto
100.
Jean Francois BERNARD
Banesto
101.
Laurent MADOUAS
Castorama
102.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Bison Kit
103.
Miguel ARROYO
Chazal - MBK - König
104.
Bjarne RIIS
Gewiss - Ballan
105.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
106.
Gerard RUÉ
Banesto
107.
Nelson RODRIGUEZ SERNA
ZG Mobili - Selle Italia
108.
Guido BONTEMPI
Gewiss - Ballan
109.
Sergei UTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto
110.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
111.
Jean Philippe DOJWA
GAN
112.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit
113.
Herminio DIAZ ZABALA
O.N.C.E.
114.
Marco LIETTI
Lampre - Panaria
115.
Michel VERMOTE
Festina - Lotus
116.
Steve BAUER
Motorola
117.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Tassoni
118.
Edwig VAN HOOYDONCK
WordPerfect
119.
Eric VAN LANCKER
WordPerfect
120.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
121.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Kelme - Avianca
122.
Jim VAN DE LAER
Lotto
123.
Gerrit DE VRIES
Novemail - Histor - Laser Computer
124.
Jean Pierre BOURGEOT
Chazal - MBK - König
125.
Vicente APARICIO
Banesto
126.
Melchor MAURI PRAT
Banesto
127.
Federico ECHAVE
Mapei - Clas
128.
Gianni FARESIN
Lampre - Panaria
129.
Atle KVALSVOLL
WordPerfect
130.
Erwin NIJBOER
Banesto
131.
Giancarlo PERINI
ZG Mobili - Selle Italia
132.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni
133.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
134.
Pavel TONKOV
Lampre - Panaria
135.
Viatcheslav EKIMOV
WordPerfect
136.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus
137.
Marino ALONSO
Banesto
138.
Flavio VANZELLA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
139.
Federico MUNOZ
Kelme - Avianca
140.
Rob MULDERS
WordPerfect
141.
Eric CARITOUX
Chazal - MBK - König
142.
Stephen SWART
Motorola
143.
Patrick JONKER
Novemail - Histor - Laser Computer
144.
Arturas KASPUTIS
Chazal - MBK - König
145.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan
146.
Francis MOREAU
GAN
147.
Gianni BUGNO
Team Polti - Vaporetto
148.
Nico EMONDS
Mapei - Clas
149.
Bart VOSKAMP
TVM - Bison Kit
150.
Rolf JÄRMANN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
151.
Jon UNZAGA BOMBIN
Mapei - Clas
152.
Frans MAASSEN
WordPerfect
153.
Marc WAUTERS
WordPerfect
154.
Laudelino CUBINO
Kelme - Avianca
155.
Alessandro BERTOLINI
Carrera - Tassoni
156.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
157.
Hernan BUENAHORA
Kelme - Avianca
158.
Oscar PELLICCIOLI
Team Polti - Vaporetto
159.
Massimo GHIROTTO
ZG Mobili - Selle Italia
160.
Roberto CONTI
Lampre - Panaria
161.
Dario BOTTARO
Gewiss - Ballan
162.
Angel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Avianca
163.
Ignacio GARCIA CAMACHO
Kelme - Avianca
164.
John TALEN
Mercatone Uno - Medeghini
165.
Franco VONA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
166.
Franco CHIOCCIOLI
Mercatone Uno - Medeghini
167.
Jacky DURAND
Castorama
168.
Marco SERPELLINI
Lampre - Panaria
169.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
170.
Mauro Antonio SANTAROMITA
ZG Mobili - Selle Italia
171.
Adriano BAFFI
Mercatone Uno - Medeghini
172.
Wanderley MAGALHAES AZEVEDO
Lotto
173.
Paolo LANFRANCHI
Mercatone Uno - Medeghini
174.
Marco VERMEY
Chazal - MBK - König
175.
Dimitri ZHDANOV
Team Polti - Vaporetto
176.
Marco ZEN
Lampre - Panaria
177.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
178.
Stefano COLAGE
ZG Mobili - Selle Italia
179.
Fabio CASARTELLI
ZG Mobili - Selle Italia
180.
Davide PERONA
ZG Mobili - Selle Italia
181.
Alessio GALLETTI
Lampre - Panaria
182.
Ramon GONZALEZ ARRIETA
Banesto 00'25"
183.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 00'35"
184.
Gianvito MARTINELLI
Team Polti - Vaporetto 00'40"
185.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan 02'00"
186.
Fabiano FONTANELLI
ZG Mobili - Selle Italia
187.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
188.
Alexandre GONTCHENKOV
Lampre - Panaria
189.
Wilfried NELISSEN
Novemail - Histor - Laser Computer