Tour de France - 1994

81st edition

General Classification

2 July 1994 - 24 July 1994

Rider Team Time
1.
Miguel INDURÁIN LARRAYA
Banesto 103h38'38"
2.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan 05'39"
3.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni 07'19"
4.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus 10'03"
5.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
6.
Roberto CONTI
Lampre - Panaria 12'29"
7.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 20'17"
8.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 20'35"
9.
Udo BÖLTS
Telekom 25'19"
10.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Tassoni 25'28"
11.
Pascal LINO
Festina - Lotus 26'01"
12.
Fernando ESCARTIN
Mapei - Clas 30'38"
13.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - Clas 32'35"
14.
Bjarne RIIS
Gewiss - Ballan 33'32"
15.
Oscar PELLICCIOLI
Team Polti - Vaporetto 34'55"
16.
Nelson RODRIGUEZ SERNA
ZG Mobili - Selle Italia 35'18"
17.
Jean Francois BERNARD
Banesto 36'44"
18.
Hernan BUENAHORA
Kelme - Avianca 38'00"
19.
Rolf SÖRENSEN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 42'39"
20.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit 43'44"
21.
Thomas DAVY
Castorama 46'41"
22.
Eric CARITOUX
Chazal - MBK - König 47'19"
23.
Federico MUNOZ
Kelme - Avianca 48'33"
24.
Jim VAN DE LAER
Lotto
25.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan 51'30"
26.
Charly MOTTET
Novemail - Histor - Laser Computer 51'44"
27.
Beat ZBERG
Carrera - Tassoni 57'06"
28.
Gerd AUDEHM
Telekom 57'44"
29.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 59'55"
30.
Abraham OLANO
Mapei - Clas 1h01'29"
31.
Alvaro MEJIA
Motorola 1h01'43"
32.
Ramon GONZALEZ ARRIETA
Banesto 1h02'40"
33.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 1h07'16"
34.
Federico ECHAVE
Mapei - Clas 1h07'45"
35.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E. 1h09'30"
36.
Viatcheslav EKIMOV
WordPerfect 1h09'50"
37.
Franco VONA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 1h10'41"
38.
Rolf ALDAG
Telekom 1h10'59"
39.
Enrico ZAINA
Gewiss - Ballan 1h12'16"
40.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - Clas 1h12'41"
41.
Flavio VANZELLA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 1h24'05"
42.
Franco CHIOCCIOLI
Mercatone Uno - Medeghini 1h26'52"
43.
François SIMON
Castorama 1h30'50"
44.
Arturas KASPUTIS
Chazal - MBK - König 1h37'46"
45.
Jesper SKIBBY
TVM - Bison Kit 1h41'21"
46.
Davide PERONA
ZG Mobili - Selle Italia 1h43'05"
47.
Jean Claude BAGOT
Festina - Lotus 1h44'06"
48.
Miguel ARROYO
Chazal - MBK - König
49.
Jose Ramon URIARTE
Banesto 1h44'51"
50.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit 1h45'54"
51.
Eddy SEIGNEUR
GAN 1h47'15"
52.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 1h47'59"
53.
Thierry MARIE
Castorama 1h48'47"
54.
Giancarlo PERINI
ZG Mobili - Selle Italia 1h50'07"
55.
Angel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Avianca
56.
Gerard RUÉ
Banesto 1h51'28"
57.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Team Polti - Vaporetto 1h51'34"
58.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan 1h52'18"
59.
Jorg MÜLLER
Mapei - Clas
60.
Jens HEPPNER
Telekom 1h53'46"
61.
Andrea PERON
Team Polti - Vaporetto
62.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan 1h55'12"
63.
Sergei UTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto 1h57'31"
64.
Christophe MANIN
Chazal - MBK - König 1h58'02"
65.
Mauro Antonio SANTAROMITA
ZG Mobili - Selle Italia
66.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer 1h59'02"
67.
Vicente APARICIO
Banesto 1h59'34"
68.
Luc ROOSEN
Lotto 2h00'43"
69.
Phil ANDERSON
Motorola 2h01'13"
70.
Raul ALCALA
Motorola 2h04'41"
71.
Sean YATES
Motorola 2h04'45"
72.
Dimitri ZHDANOV
Team Polti - Vaporetto 2h08'20"
73.
Rolf JÄRMANN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 2h10'46"
74.
Philippe LOUVIOT
Novemail - Histor - Laser Computer 2h12'10"
75.
Massimo GHIROTTO
ZG Mobili - Selle Italia 2h12'49"
76.
Carlo BOMANS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 2h12'55"
77.
Gerrit DE VRIES
Novemail - Histor - Laser Computer 2h14'53"
78.
Thierry GOUVENOU
GAN 2h15'23"
79.
Atle KVALSVOLL
WordPerfect
80.
Johan MUSEEUW
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 2h17'26"
81.
Pascal CHANTEUR
Chazal - MBK - König 2h17'36"
82.
Peter DE CLERCQ
Lotto 2h21'43"
83.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 2h23'50"
84.
Uwe RAAB
Telekom 2h24'38"
85.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Kelme - Avianca 2h24'52"
86.
Marco ZEN
Lampre - Panaria 2h25'13"
87.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Avianca 2h25'35"
88.
Guy NULENS
Novemail - Histor - Laser Computer 2h25'52"
89.
Franky ANDREU
Motorola 2h26'24"
90.
Guido BONTEMPI
Gewiss - Ballan
91.
Bruno THIBOUT
Castorama 2h26'42"
92.
Marc WAUTERS
WordPerfect 2h28'38"
93.
Hendrik REDANT
ZG Mobili - Selle Italia 2h28'57"
94.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Medeghini 2h29'04"
95.
Melchor MAURI PRAT
Banesto 2h30'20"
96.
Angel EDO ALSINA
Kelme - Avianca 2h31'01"
97.
Mario KUMMER
Telekom 2h31'42"
98.
Rudy VERDONCK
Lotto 2h32'24"
99.
Erwin NIJBOER
Banesto 2h34'27"
100.
Cezary ZAMANA
Kelme - Avianca 2h34'43"
101.
Erik DEKKER
WordPerfect 2h34'52"
102.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 2h36'05"
103.
Ján SVORADA
Lampre - Panaria 2h36'25"
104.
Michel DERNIES
Motorola
105.
Olaf LUDWIG
Telekom 2h37'37"
106.
Christian HENN
Telekom 2h37'48"
107.
Dario BOTTARO
Gewiss - Ballan 2h39'17"
108.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 2h41'32"
109.
Herminio DIAZ ZABALA
O.N.C.E. 2h42'06"
110.
Giovanni FIDANZA
Team Polti - Vaporetto 2h42'47"
111.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni 2h43'51"
112.
Stephen SWART
Motorola 2h44'38"
113.
Francis MOREAU
GAN 2h51'13"
114.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni 2h52'02"
115.
Eros POLI
Mercatone Uno - Medeghini 2h52'41"
116.
Rob MULDERS
WordPerfect 3h08'32"
117.
John TALEN
Mercatone Uno - Medeghini 3h39'03"