World Championships Road Race - 1994

61st edition

1 October 1994

Rider Team Time
1.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus 6h33'54"
2.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni 00'09"
3.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
4.
Massimo GHIROTTO
ZG Mobili - Selle Italia
5.
Dmitri KONYCHEV
Jolly Componibili - Cage 00'15"
6.
Rolf SÖRENSEN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 00'42"
7.
Lance ARMSTRONG
Motorola 00'48"
8.
Laudelino CUBINO
Kelme - Avianca 00'52"
9.
Bjarne RIIS
Gewiss - Ballan
10.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan 00'59"
11.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama 01'04"
12.
Felice PUTTINI
Brescialat - Refin 01'27"
13.
Laurent MADOUAS
Castorama 01'40"
14.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 01'55"
15.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 02'41"
16.
Francesco CASAGRANDE
Mercatone Uno - Medeghini 03'49"
17.
Scott SUNDERLAND
TVM - Bison Kit 06'07"
18.
Udo BÖLTS
Telekom
19.
Stephane HEULOT
Banesto
20.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E. 06'09"
21.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan
22.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan 06'10"
23.
Maurizio FONDRIEST
Lampre - Panaria 06'11"
24.
Erik DEKKER
WordPerfect 10'00"
25.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - Clas
26.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E.
27.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
28.
Andrei TCHMIL
Lotto
29.
Leith SHERWIN
WordPerfect 13'50"
30.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit
31.
Marty JEMISON
WordPerfect
32.
Cezary ZAMANA
Kelme - Avianca
33.
Michel LAFIS
Amore & Vita - Galatron
34.
Jens HEPPNER
Telekom
35.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Avianca
36.
Quintino DA SILVA RODRIGUES
Sicasal - Acral
37.
Edgar Humberto RUIZ SIERRA
Postobon - Manzana
38.
Angel EDO ALSINA
Kelme - Avianca
39.
Zenon JASKULA
Jolly Componibili - Cage
40.
Andrzej SYPYTKOWSKI
Kelme - Avianca
41.
Jan NEVENS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
42.
Christian HENN
Telekom
43.
Americo Neves SILVA
Artiach - Nabisco
44.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara
45.
Rolf ALDAG
Telekom
46.
Andreas KAPPES
Trident - Schick
47.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit
48.
Rocco CATTANEO
Inoac - Deki
49.
Sergei UTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto
50.
Bert DIETZ
Telekom
51.
Robert MILLAR
TVM - Bison Kit
52.
Laurent BROCHARD
Castorama
53.
Andrei TETERIUK
Mapei - Clas
54.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
55.
Laurent ROUX
Castorama
56.
Pascal LINO
Festina - Lotus
57.
Didier ROUS
GAN