Liège - Bastogne - Liège - 1994

80th edition

17 April 1994

Rider Team Time
1.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Ballan 7h16'30"
2.
Lance ARMSTRONG
Motorola 01'37"
3.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan
4.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni
5.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - Clas
6.
Tony ROMINGER
Mapei - Clas 02'03"
7.
Maximilian SCIANDRI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 05'38"
8.
Marco SALIGARI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 05'42"
9.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan 05'52"
10.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 05'58"
11.
Andrei TCHMIL
Lotto
12.
Franco BALLERINI
Mapei - Clas
13.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer
14.
Udo BÖLTS
Telekom
15.
Andrea PERON
Team Polti - Vaporetto
16.
Franco VONA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 06'05"
17.
Francesco CASAGRANDE
Mercatone Uno - Medeghini 06'17"
18.
Moreno ARGENTIN
Gewiss - Ballan
19.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 11'08"
20.
Alexandre GONTCHENKOV
Lampre - Panaria
21.
Luca GELFI
Brescialat - Refin
22.
Rolf ALDAG
Telekom
23.
Guy NULENS
Novemail - Histor - Laser Computer
24.
Steven ROOKS
TVM - Bison Kit
25.
Luc ROOSEN
Lotto
26.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Medeghini
27.
Alberto VOLPI
Gewiss - Ballan
28.
Gerard RUÉ
Banesto
29.
Stephane HEULOT
Banesto
30.
Nico VERHOEVEN
Novemail - Histor - Laser Computer
31.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit
32.
Cezary ZAMANA
Kelme - Avianca
33.
Davide REBELLIN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
34.
Beat ZBERG
Carrera - Tassoni
35.
Davide PERONA
ZG Mobili - Selle Italia
36.
Jim VAN DE LAER
Lotto
37.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
38.
Stefano COLAGE
ZG Mobili - Selle Italia
39.
Laurent MADOUAS
Castorama
40.
Raul ALCALA
Motorola
41.
Heinrich TRUMHELLER
Castorama
42.
Alvaro MEJIA
Motorola
43.
Eddy BOUWMANS
Novemail - Histor - Laser Computer
44.
Christophe MANIN
Chazal - MBK - König
45.
Bo Andre NAMTVEDT
WordPerfect
46.
Gert Jan THEUNISSE
TVM - Bison Kit
47.
Edwig VAN HOOYDONCK
WordPerfect
48.
Andrew HAMPSTEN
Motorola
49.
Massimiliano LELLI
Mercatone Uno - Medeghini
50.
Eric VAN LANCKER
WordPerfect
51.
Thierry BOURGUIGNON
Castorama
52.
Massimiliano LELLI
Mercatone Uno - Medeghini
53.
Bruno CORNILLET
Novemail - Histor - Laser Computer
54.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
55.
Peter FARAZIJN
Lotto
56.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
57.
Gianni BUGNO
Team Polti - Vaporetto
58.
Johan MUSEEUW
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
59.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama
60.
Marco GIOVANNETTI
Mapei - Clas
61.
Michel DERNIES
Motorola 12'12"
62.
Nicola MICELI
Carrera - Tassoni 19'00"
63.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit
64.
Laurent PILLON
Jolly Componibili - Cage
65.
Gerrit DE VRIES
Novemail - Histor - Laser Computer
66.
Christian HENN
Telekom
67.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni
68.
Sergei UTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto
69.
Norman ALVIS
Motorola
70.
Jens HEPPNER
Telekom
71.
Atle KVALSVOLL
WordPerfect
72.
Rudy VERDONCK
Lotto
73.
Dimitri ZHDANOV
Team Polti - Vaporetto
74.
Zenon JASKULA
Jolly Componibili - Cage
75.
Viatcheslav EKIMOV
WordPerfect
76.
Erik DEKKER
WordPerfect
77.
Thomas FLEISCHER
Collstrop - Willy Naessens
78.
Steve LARSEN
Motorola