CdM

Clasica San Sebastian 1994

14th edition

San Sebastián - San Sebastián 238 km

6 August 1994

Rider Team Time
1.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama 5h24'44"
2.
Lance ARMSTRONG
Motorola 1'56"
3.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - Clas 1'57"
4.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Tassoni 2'03"
5.
Andrei TCHMIL
Lotto 2'09"
6.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - Clas
7.
Pello RUIZ CABESTANY
Euskadi - Petronor
8.
José Ramón URIARTE
Banesto
9.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Avianca
10.
Gianni BUGNO
Team Polti - Vaporetto
11.
François SIMON
Castorama
12.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
13.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
14.
Gianni FARESIN
Lampre - Panaria
15.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan
16.
Dmitri KONYCHEV
Jolly Componibili - Cage
17.
Scott SUNDERLAND
TVM - Bison Kit
18.
Stéphane HEULOT
Banesto
19.
Nicola MICELI
Carrera - Tassoni
20.
Laurent MADOUAS
Castorama
21.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan
22.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni
23.
Jens HEPPNER
Telekom
24.
Thomas DAVY
Castorama
25.
Udo BÖLTS
Telekom
26.
Abraham OLANO
Mapei - Clas
27.
Franco BALLERINI
Mapei - Clas
28.
Andrea PERON
Team Polti - Vaporetto
29.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E.
30.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
31.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - Clas
32.
Maximilian SCIANDRI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
33.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti - Vaporetto
34.
Ramon GARCIA ESPANA
Artiach - Nabisco
35.
Fernando ESCARTÍN
Mapei - Clas
36.
Michele BARTOLI
Mercatone Uno - Medeghini
37.
Federico ECHAVE
Mapei - Clas
38.
Raúl ALCALÁ
Motorola
39.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
40.
Laudelino CUBINO
Kelme - Avianca
41.
Miguel INDURÁIN
Banesto
42.
Iñigo CUESTA
Euskadi - Petronor
43.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
44.
Iñaki GASTÓN
Mapei - Clas
45.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer
46.
Gianluca GORINI
Jolly Componibili - Cage 2'16"
47.
Samuele SCHIAVINA
Carrera - Tassoni 7'25"
48.
Marco SALIGARI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
49.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Medeghini
50.
Johan MUSEEUW
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
51.
George HINCAPIE
Motorola
52.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
53.
Marc SERGEANT
Novemail - Histor - Laser Computer
54.
Guy NULENS
Novemail - Histor - Laser Computer
55.
Massimiliano LELLI
Mercatone Uno - Medeghini
56.
Marty JEMISON
WordPerfect
57.
Roland MEIER
TVM - Bison Kit
58.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Bison Kit
59.
Stefano CATTAI
Jolly Componibili - Cage
60.
Arūnas ČEPELĖ
Festina - Lotus
61.
Axel MERCKX
Telekom
62.
Leith SHERWIN
WordPerfect
63.
Laurent PILLON
Jolly Componibili - Cage
64.
Gilberto SIMONI
Jolly Componibili - Cage
65.
Bruno CORNILLET
Novemail - Histor - Laser Computer
66.
Santos HERNANDEZ CALVO
O.N.C.E.
67.
Javier PALACIN SALGADO
Euskadi - Petronor
68.
Thierry ELISSALDE
Euskadi - Petronor
69.
Michael BOOGERD
WordPerfect
70.
Christian ZANOLINI
Carrera - Tassoni
71.
Massimo DONATI
Mercatone Uno - Medeghini
72.
Mauro Antonio SANTAROMITA
ZG Mobili - Selle Italia
73.
Ivan GOTTI
Team Polti - Vaporetto
74.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi - Petronor
75.
Zenon JASKUŁA
Jolly Componibili - Cage
76.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti - Vaporetto
77.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
78.
Álvaro MEJÍA
Motorola
79.
Norman ALVIS
Motorola
80.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Avianca
81.
Maurizio FONDRIEST
Lampre - Panaria
82.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Avianca
83.
Gérard RUÉ
Banesto
84.
Jose Manuel URIA
Castellblanch
85.
Jean-Cyril ROBIN
Castorama
86.
Pascal LINO
Festina - Lotus
87.
Rolf SØRENSEN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
88.
Michel DERNIES
Motorola 10'54"
89.
Julio BARCINA
Euskadi - Petronor
90.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Ballan
91.
Nico MATTAN
Lotto
92.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto
93.
Cédric VASSEUR
Novemail - Histor - Laser Computer
94.
Alain VAN DEN BOSSCHE
TVM - Bison Kit
95.
Pavel TCHERKASSOV
Jolly Componibili - Cage
96.
Giancarlo PERINI
ZG Mobili - Selle Italia
97.
Bert DIETZ
Telekom
98.
Marco ZEN
Lampre - Panaria
99.
Johnny WELTZ
Artiach - Nabisco
100.
Dominik KRIEGER
Telekom
101.
Daniel CLAVERO
Artiach - Nabisco
102.
Brian HOLM
Telekom
103.
Luc ROOSEN
Lotto
104.
Steve LARSEN
Motorola
105.
José Angel VIDAL
Kelme - Avianca
106.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Tassoni
107.
Andrea FERRIGATO
ZG Mobili - Selle Italia
108.
Robert MILLAR
TVM - Bison Kit
109.
Eric VAN LANCKER
WordPerfect
110.
Eddy BOUWMANS
Novemail - Histor - Laser Computer
111.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
112.
Jose Luis SANCHEZ DE LA ROCHA
Kelme - Avianca
113.
Tristan HOFFMAN
TVM - Bison Kit
114.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
115.
Björn STENERSEN
Motorola
116.
Fernando PINERO GALLEGO
Festina - Lotus
117.
Bo André NAMTVEDT
WordPerfect
118.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Panaria
119.
Davide BRAMATI
Lampre - Panaria
120.
Eleuterio ANGUITA
Castellblanch
121.
Stefano COLAGÈ
ZG Mobili - Selle Italia
122.
Rolf JÄRMANN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
123.
Gian Matteo FAGNINI
Mercatone Uno - Medeghini

Race information

Start, finish: San Sebastián - San Sebastián

Distance: 238 km

Date: 6 August 1994