Tour de France 1994  |  Stage 8. Poitiers - Trélissac   

81st edition

218.5 km, 10 July 1994

Rider Team Time
1.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit 5h09'27"
2.
Ángel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Avianca 00'01"
3.
Rolf ALDAG
Telekom 00'05"
4.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus
5.
Emmanuel MAGNIEN
Castorama 02'16"
6.
Ján SVORADA
Lampre - Panaria
7.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Team Polti - Vaporetto
8.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Medeghini
9.
Nicola MINALI
Gewiss - Ballan
10.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - Clas
11.
François SIMON
Castorama
12.
Andrei TCHMIL
Lotto
13.
Bruno THIBOUT
Castorama
14.
Christophe CAPELLE
GAN
15.
Hendrik REDANT
ZG Mobili - Selle Italia
16.
Cezary ZAMANA
Kelme - Avianca
17.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni
18.
Gianni BUGNO
Team Polti - Vaporetto
19.
Gert-Jan THEUNISSE
TVM - Bison Kit
20.
Miguel INDURÁIN
Banesto
21.
Erik BREUKINK
O.N.C.E.
22.
Herman FRISON
Lotto
23.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
24.
Pascal CHANTEUR
Chazal - MBK - König
25.
Álvaro MEJÍA
Motorola
26.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama
27.
Giovanni FIDANZA
Team Polti - Vaporetto
28.
Tony ROMINGER
Mapei - Clas
29.
Johan MUSEEUW
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
30.
Thierry GOUVENOU
GAN
31.
Rudy VERDONCK
Lotto
32.
Jean-Paul VAN POPPEL
Festina - Lotus
33.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni
34.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan
35.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
36.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
37.
Laurent DESBIENS
Castorama
38.
Phil ANDERSON
Motorola
39.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
40.
Franco VONA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
41.
Sean YATES
Motorola
42.
Gérard RUÉ
Banesto
43.
Abraham OLANO
Mapei - Clas
44.
Thomas DAVY
Castorama
45.
Christian HENN
Telekom
46.
Gianni FARESIN
Lampre - Panaria
47.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
48.
Beat ZBERG
Carrera - Tassoni
49.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E.
50.
Uwe RAAB
Telekom
51.
Éric CARITOUX
Chazal - MBK - König
52.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit
53.
Lance ARMSTRONG
Motorola
54.
Federico ECHAVE
Mapei - Clas
55.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - Clas
56.
Marco SERPELLINI
Lampre - Panaria
57.
Jens HEPPNER
Telekom
58.
Erik DEKKER
WordPerfect
59.
Flavio VANZELLA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
60.
Rolf SØRENSEN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
61.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Tassoni
62.
Jim VAN DE LAER
Lotto
63.
Christophe MANIN
Chazal - MBK - König
64.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
65.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer
66.
Jean-François BERNARD
Banesto
67.
Melchor MAURI PRAT
Banesto
68.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan
69.
Raúl ALCALÁ
Motorola
70.
Mario KUMMER
Telekom
71.
Bjarne RIIS
Gewiss - Ballan
72.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan
73.
Giancarlo PERINI
ZG Mobili - Selle Italia
74.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti - Vaporetto
75.
Pascal LINO
Festina - Lotus
76.
Andrea PERON
Team Polti - Vaporetto
77.
Chris BOARDMAN
GAN
78.
Mario DE CLERCQ
Lotto
79.
Fernando ESCARTÍN
Mapei - Clas
80.
Jean-Claude COLOTTI
GAN
81.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - Clas
82.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus
83.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
84.
Mario MANTOVAN
Carrera - Tassoni
85.
Nelson RODRÍGUEZ SERNA
ZG Mobili - Selle Italia
86.
Laurent MADOUAS
Castorama
87.
Davide PERONA
ZG Mobili - Selle Italia
88.
Olaf LUDWIG
Telekom
89.
Jean-Claude BAGOT
Festina - Lotus
90.
Charly MOTTET
Novemail - Histor - Laser Computer
91.
Miguel ARROYO
Chazal - MBK - König
92.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
93.
Marc SERGEANT
Novemail - Histor - Laser Computer
94.
Guido BONTEMPI
Gewiss - Ballan
95.
Jesper SKIBBY
TVM - Bison Kit
96.
Guy NULENS
Novemail - Histor - Laser Computer
97.
Frankie ANDREU
Motorola
98.
Bart VOSKAMP
TVM - Bison Kit
99.
Enrico ZAINA
Gewiss - Ballan
100.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Avianca
101.
Gerrit DE VRIES
Novemail - Histor - Laser Computer
102.
Pavel TONKOV
Lampre - Panaria
103.
Philippe LOUVIOT
Novemail - Histor - Laser Computer
104.
Jean-Pierre BOURGEOT
Chazal - MBK - König
105.
Michel DERNIES
Motorola
106.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Kelme - Avianca
107.
Vicente APARICIO
Banesto
108.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto
109.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
110.
Gerd AUDEHM
Telekom
111.
Franco CHIOCCIOLI
Mercatone Uno - Medeghini
112.
Roberto PETITO
Mercatone Uno - Medeghini
113.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Avianca
114.
Udo BÖLTS
Telekom
115.
Marino ALONSO
Banesto
116.
Eddy SEIGNEUR
GAN
117.
Roberto CONTI
Lampre - Panaria
118.
Atle KVÅLSVOLL
WordPerfect
119.
Viatcheslav EKIMOV
WordPerfect
120.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
121.
Stefano COLAGÈ
ZG Mobili - Selle Italia
122.
Steven ROOKS
TVM - Bison Kit
123.
Marco ZEN
Lampre - Panaria
124.
Johan CAPIOT
TVM - Bison Kit
125.
Marc WAUTERS
WordPerfect
126.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Bison Kit
127.
Luc ROOSEN
Lotto
128.
Massimo GHIROTTO
ZG Mobili - Selle Italia
129.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E.
130.
Patrick JONKER
Novemail - Histor - Laser Computer
131.
Jacky DURAND
Castorama
132.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Avianca
133.
Artūras KASPUTIS
Chazal - MBK - König
134.
Mauro Antonio SANTAROMITA
ZG Mobili - Selle Italia
135.
Michel VERMOTE
Festina - Lotus
136.
Marco LIETTI
Lampre - Panaria
137.
Mario SCIREA
Team Polti - Vaporetto
138.
Paolo LANFRANCHI
Mercatone Uno - Medeghini 02'49"
139.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Medeghini
140.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Kelme - Avianca
141.
Wilfried PEETERS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
142.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
143.
Edwig VAN HOOYDONCK
WordPerfect
144.
Alessio GALLETTI
Lampre - Panaria
145.
Carlo BOMANS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
146.
Erik ZABEL
Telekom
147.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Avianca
148.
Jean-Philippe DOJWA
GAN
149.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni
150.
Laudelino CUBINO
Kelme - Avianca
151.
Alessandro BERTOLINI
Carrera - Tassoni
152.
Dario BOTTARO
Gewiss - Ballan
153.
Erwin NIJBOER
Banesto
154.
Francis MOREAU
GAN
155.
Dimitri ZHDANOV
Team Polti - Vaporetto
156.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni
157.
Peter FARAZIJN
Lotto
158.
Eros POLI
Mercatone Uno - Medeghini
159.
Peter DE CLERCQ
Lotto
160.
Nico EMONDS
Mapei - Clas
161.
Jörg MÜLLER
Mapei - Clas
162.
Rolf JÄRMANN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
163.
Thierry MARIE
Castorama 03'05"
164.
Rob MULDERS
WordPerfect 03'11"
165.
José Ramón URIARTE
Banesto 03'37"
166.
Rosario FINA
Mercatone Uno - Medeghini 03'51"
167.
Stephen SWART
Motorola 04'07"
168.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 04'47"
169.
Eric VAN LANCKER
WordPerfect 07'46"
170.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Tassoni 09'33"
171.
Leon VAN BON
WordPerfect 09'35"
172.
John TALEN
Mercatone Uno - Medeghini
173.
Rob HARMELING
TVM - Bison Kit
174.
Gérard GUAZZINI
Chazal - MBK - König 18'38"
175.
Marco VERMEY
Chazal - MBK - König 19'00"
176.
Jaan KIRSIPUU
Chazal - MBK - König 19'04"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 8. Poitiers - Trélissac

Race Type: Sprint stage

Distance: 218.5 km

Date: 10 July 1994