Dauphiné Libéré 1995  |  General Classification    

47th edition

General Classification

4 June 1995 - 11 June 1995

Rider Team Time
1.
Miguel INDURÁIN
Banesto 28h51'32"
2.
Chris BOARDMAN
GAN 2'21"
3.
Vicente APARICIO
Banesto 3'39"
4.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 3'54"
5.
Jean-Cyril ROBIN
Festina - Lotus 4'06"
6.
Carmelo MIRANDA
Banesto 6'43"
7.
Miguel ARROYO
Chazal - MBK - König 7'21"
8.
Álvaro MEJÍA
Motorola 8'20"
9.
Andrea PERON
Motorola 9'22"
10.
Thierry LAURENT
Castorama
11.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto 10'13"
12.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 11'24"
13.
Lylian LEBRETON
Aubervilliers 93 - Peugeot 15'49"
14.
Thierry BOURGUIGNON
F.F.C. - L.C.P.F. 18'04"
15.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 18'41"
16.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus 21'07"
17.
Argiro Alberto ZAPATA FRANCO
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 21'12"
18.
Oscar DE JESUS VARGAS
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 25'23"
19.
Carlos Maria JARAMILLO
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 25'31"
20.
Gérard RUÉ
Banesto 26'27"
21.
Gilles BOUVARD
Chazal - MBK - König 27'03"
22.
Jorge Leon OTALVARO
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 27'28"
23.
Wim VAN DE MEULENHOF
Zetelhallen - Ysco 31'00"
24.
Thomas FLEISCHER
Collstrop - Lystex 31'23"
25.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus 32'37"
26.
Hector Ivan PALACIOS MONTOYA
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 33'19"
27.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Kelme - Sureña - Avianca 33'34"
28.
Laurent ROUX
Castorama 34'23"
29.
Ronan PENSEC
F.F.C. - L.C.P.F. 35'51"
30.
Hector Manuel CASTAÑO BETANCOURT
Kelme - Sureña - Avianca 36'55"
31.
Robert MILLAR
Le Groupement 39'49"
32.
Artūras KASPUTIS
Chazal - MBK - König 42'39"
33.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass 45'25"
34.
Marco MILESI
Brescialat - Fago 45'48"
35.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass 47'15"
36.
Dominique ARNOULD
F.F.C. - L.C.P.F. 47'16"
37.
Thierry GOUVENOU
GAN 47'46"
38.
Björn STENERSEN
Motorola 47'47"
39.
Laurent PILLON
Mutuelle de Seine-et-Marne 49'21"
40.
Cezary ZAMANA
Motorola 49'57"
41.
Pascal LANCE
GAN 51'51"
42.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama 52'02"
43.
Johnny WELTZ
Motorola 53'13"
44.
Frederic PONTIER
Aubervilliers 93 - Peugeot 53'34"
45.
Fabio CASARTELLI
Motorola 53'39"
46.
Christophe MANIN
Chazal - MBK - König 56'19"
47.
Javier de Jesus ZAPATA VILLADA
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 56'41"
48.
Gilles DELION
Chazal - MBK - König 57'50"
49.
Fausto DOTTI
Brescialat - Fago 58'01"
50.
Gilles TALMANT
Castorama 58'08"
51.
Angelo LECCHI
Brescialat - Fago 58'17"
52.
Sammie MOREELS
Lotto - Isoglass 1h00'09"
53.
Zbigniew PIĄTEK
Collstrop - Lystex 1h00'19"
54.
Libardo NIÑO CORREDOR
Kelme - Sureña - Avianca 1h01'06"
55.
Jean François BERNARD
Chazal - MBK - König 1h01'41"
56.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Aguardiente Antioquena - Loteria de Medellin 1h04'01"
57.
Gabriele MISSAGLIA
Brescialat - Fago 1h04'19"
58.
Serge BAGUET
Lotto - Isoglass 1h05'18"
59.
Gilles MAIGNAN
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h06'11"
60.
Claude LAMOUR
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h06'32"
61.
Thierry MARIE
Castorama 1h06'42"
62.
Arnaud LEROY
Aubervilliers 93 - Peugeot 1h07'19"
63.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass 1h08'45"
64.
Marek LEŚNIEWSKI
Aubervilliers 93 - Peugeot 1h12'57"
65.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Sureña - Avianca 1h13'51"
66.
Ludovic AUGER
Aubervilliers 93 - Peugeot 1h13'55"
67.
Jens ZEMKE
Collstrop - Lystex 1h14'27"
68.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Sureña - Avianca 1h16'27"
69.
Bruno CORNILLET
Chazal - MBK - König 1h16'36"
70.
Jean Paul VAN POPPEL
Le Groupement 1h16'48"
71.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass 1h16'50"
72.
Rudy VERDONCK
Lotto - Isoglass 1h17'25"
73.
Michel DERNIES
Motorola 1h18'12"
74.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass 1h22'10"
75.
Cédric VASSEUR
GAN 1h22'11"
76.
José Angel VIDAL
Kelme - Sureña - Avianca 1h29'27"
77.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 1h41'16"