Giro d'Italia 1995  |  General Classification    

78th edition

General Classification

13 May 1995 - 4 June 1995

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Mapei - GB - Latexco 97h39'50"
2.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Ballan 04'13"
3.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan 04'55"
4.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni 09'23"
5.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 10'03"
6.
Pavel TONKOV
Lampre - Panaria 11'31"
7.
Enrico ZAINA
Carrera - Tassoni 13'40"
8.
Heinz IMBODEN
Refin - Cantina Tollo 16'23"
9.
Georg TOTSCHNIG
Polti - Granarolo - Santini
10.
Francesco CASAGRANDE
Mercatone Uno - Saeco 18'50"
11.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan 21'28"
12.
Laurent MADOUAS
Castorama 23'00"
13.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym 23'21"
14.
Vladimir PULNIKOV
Team Deutsche Telekom 24'31"
15.
Paolo LANFRANCHI
Brescialat - Fago 25'33"
16.
Nelson RODRIGUEZ SERNA
ZG Mobili - Selle Italia - Birex 25'45"
17.
Stefano CATTAI
ZG Mobili - Selle Italia - Birex 29'14"
18.
Hernan BUENAHORA
Kelme - Sureña - Avianca
19.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB - Latexco 33'16"
20.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Fago
21.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB - Latexco 37'13"
22.
Davide REBELLIN
MG Boys Maglificio - Technogym 38'11"
23.
Michel LAFIS
Amore & Vita - Galatron 43'50"
24.
Andrei TETERYUK
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 54'29"
25.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 55'33"
26.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 55'56"
27.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Banesto 56'26"
28.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan 58'52"
29.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Ballan 1h01'17"
30.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 1h02'09"
31.
Giuseppe GUERINI
Navigare - Blue Storm 1h03'56"
32.
François SIMON
Castorama 1h06'43"
33.
Thomas DAVY
Banesto 1h08'49"
34.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan 1h11'11"
35.
Andrea TAFI
Mapei - GB - Latexco 1h14'28"
36.
Andrea NOÈ
Mapei - GB - Latexco 1h15'13"
37.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - GB - Latexco 1h18'11"
38.
Zenon JASKUŁA
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 1h23'49"
39.
Omar PUMAR
Brescialat - Fago 1h24'19"
40.
Laudelino CUBINO
Kelme - Sureña - Avianca 1h28'21"
41.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sicasal - Acral 1h32'29"
42.
Gianni FARESIN
Lampre - Panaria 1h33'11"
43.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 1h36'11"
44.
Patrick JONKER
O.N.C.E. 1h38'32"
45.
Alberto VOLPI
Gewiss - Ballan 1h45'33"
46.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 1h46'20"
47.
Bruno THIBOUT
Castorama 1h53'02"
48.
Rodolfo MASSI
Refin - Cantina Tollo 1h06'50"
49.
Jose Martin FARFAN
Kelme - Sureña - Avianca 1h58'47"
50.
Felice PUTTINI
Refin - Cantina Tollo 2h01'51"
51.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Banesto 2h05'47"
52.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Sureña - Avianca 2h11'46"
53.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB - Latexco 2h12'31"
54.
Franco VONA
MG Boys Maglificio - Technogym 2h12'58"
55.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. 2h14'09"
56.
Massimo GHIROTTO
ZG Mobili - Selle Italia - Birex 2h15'45"
57.
Marcello SIBONI
Carrera - Tassoni 2h18'02"
58.
Andrew HAMPSTEN
Banesto 2h19'20"
59.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 2h23'27"
60.
Roberto MENEGOTTO
ZG Mobili - Selle Italia - Birex 2h24'54"
61.
Rolf SØRENSEN
MG Boys Maglificio - Technogym 2h27'52"
62.
Carlo FINCO
ZG Mobili - Selle Italia - Birex 2h29'09"
63.
Giancarlo PERINI
Brescialat - Fago 2h31'36"
64.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 2h31'48"
65.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 2h32'15"
66.
Francesco SECCHIARI
Navigare - Blue Storm 2h37'48"
67.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym 2h38'29"
68.
Maurizio MOLINARI
Amore & Vita - Galatron 2h38'48"
69.
Éric BOYER
Polti - Granarolo - Santini 2h39'02"
70.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Sureña - Avianca 2h41'29"
71.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 2h44'54"
72.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB - Latexco 2h46'30"
73.
Sergei OUTCHAKOV
Polti - Granarolo - Santini
74.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 2h46'55"
75.
Sergio BARBERO
Carrera - Tassoni 2h50'04"
76.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
77.
Andrea VATTERONI
Navigare - Blue Storm 2h53'21"
78.
Ángel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Sureña - Avianca
79.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 2h55'01"
80.
Luca GELFI
Brescialat - Fago 2h55'30"
81.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni 2h56'45"
82.
Sauro GALLORINI
Navigare - Blue Storm 3h00'10"
83.
Joaquim Augusto Oliveira GOMES
Sicasal - Acral 3h01'02"
84.
Mauro BETTIN
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 3h04'12"
85.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 3h07'34"
86.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Ballan 3h08'27"
87.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Fago 3h10'39"
88.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 3h13'30"
89.
Roberto CONTI
Lampre - Panaria 3h14'18"
90.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym 3h15'31"
91.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 3h17'16"
92.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Saeco 3h19'44"
93.
Heinrich TRUMHELLER
Team Deutsche Telekom 3h20'22"
94.
Giovanni FIDANZA
Polti - Granarolo - Santini 3h22'20"
95.
Bo HAMBURGER
TVM 3h25'12"
96.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E. 3h25'51"
97.
Prudencio INDURAIN
Banesto 3h27'29"
98.
Eleuterio ANGUITA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 3h39'19"
99.
Bart VOSKAMP
TVM 3h39'58"
100.
Carlos GALARRETA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 3h40'23"
101.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM
102.
Mario SCIREA
Polti - Granarolo - Santini 3h41'58"
103.
Erwin NIJBOER
Banesto 3h42'30"
104.
Stefano ZANATTA
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 3h42'45"
105.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom 3h44'20"
106.
Andreas KAPPES
Refin - Cantina Tollo 3h44'58"
107.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
108.
Mario MANZONI
Brescialat - Fago 3h45'02"
109.
Davide DALL'OLIO
Amore & Vita - Galatron
110.
Riccardo FORCONI
Amore & Vita - Galatron 3h48'00"
111.
Giuseppe CALCATERRA
Mercatone Uno - Saeco 3h49'24"
112.
Davide BRAMATI
Lampre - Panaria 3h52'27"
113.
Dariusz BIGOS
Sicasal - Acral
114.
Giovanni LOMBARDI
Polti - Granarolo - Santini 3h54'57"
115.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom 3h58'02"
116.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 3h58'29"
117.
Jean Jacques HENRY
Festina - Lotus 3h58'43"
118.
Marco VILLA
Amore & Vita - Galatron 3h59'31"
119.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 4h00'33"
120.
Roberto PAGNIN
ZG Mobili - Selle Italia - Birex 4h05'10"
121.
Frank VAN DEN ABEELE
Refin - Cantina Tollo 4h06'09"
122.
Roberto PELLICONI
Refin - Cantina Tollo 4h07'07"