Volta Ciclista a Catalunya 1995  |  General Classification    

75th edition

General Classification

15 June 1995 - 22 June 1995

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 29h24'54"
2.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 46"
3.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Banesto 49"
4.
Enrico ZAINA
Carrera - Tassoni 1'17"
5.
Bo HAMBURGER
TVM 1'48"
6.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB - Latexco 1'49"
7.
Daniel CLAVERO
Artiach - Chiquilin 3'04"
8.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 3'23"
9.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 6'11"
10.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 6'22"
11.
José Luis SANTAMARÍA GONZÁLEZ
Artiach - Chiquilin 6'34"
12.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni 7'43"
13.
Felix GARCIA CASAS
Artiach - Chiquilin 8'22"
14.
Orlando RODRIGUES
Artiach - Chiquilin 9'11"
15.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 10'16"
16.
Philippe GAUMONT
Castorama 11'03"
17.
Yvon LEDANOIS
GAN 11'51"
18.
Jose Manuel GARCIA
Artiach - Chiquilin 12'47"
19.
Andrea CHIURATO
Mapei - GB - Latexco 13'08"
20.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi - Orbea 13'43"
21.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 13'46"
22.
Andrew HAMPSTEN
Banesto 14'41"
23.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB - Latexco 15'05"
24.
Maurizio FONDRIEST
Lampre - Panaria 15'27"
25.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 17'18"
26.
Maarten DEN BAKKER
TVM 19'20"
27.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Euskadi - Orbea 20'03"
28.
Jose Manuel URIA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 20'42"
29.
Jordi GILABERT
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 21'00"
30.
Massimo DONATI
Mercatone Uno - Saeco 21'21"
31.
Roberto CONTI
Lampre - Panaria 21'45"
32.
José Ramón URIARTE
Banesto 22'53"
33.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM 22'55"
34.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 23'37"
35.
Gianni FARESIN
Lampre - Panaria 23'46"
36.
Sergio BARBERO
Carrera - Tassoni 25'09"
37.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass 25'28"
38.
Jose RODRIGUEZ GARCIA
Kelme - Sureña - Avianca 25'37"
39.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 27'35"
40.
Bart VOSKAMP
TVM 28'19"
41.
Francisque TEYSSIER
Festina - Lotus 28'21"
42.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Saeco 28'27"
43.
François LEMARCHAND
GAN 29'39"
44.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - GB - Latexco 30'41"
45.
Dario NICOLETTI
Mapei - GB - Latexco 32'31"
46.
Erwin NIJBOER
Banesto 38'37"
47.
Jesper SKIBBY
TVM 40'12"
48.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus 40'30"
49.
Laurent DESBIENS
Castorama 40'39"
50.
Didier ROUS
GAN 42'42"
51.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Sureña - Avianca 43'12"
52.
Gilles TALMANT
Castorama 44'49"
53.
Jim VAN DE LAER
TVM 45'30"
54.
Carlos GALARRETA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 47'04"
55.
Marco ZEN
Lampre - Panaria 47'33"
56.
Jose VILADOMS
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 47'43"
57.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass 50'25"
58.
Francis MOREAU
GAN 52'55"
59.
Davide PERONA
Lampre - Panaria 53'46"
60.
Eleuterio ANGUITA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 53'56"
61.
José Angel VIDAL
Kelme - Sureña - Avianca 54'18"
62.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni 54'19"
63.
Stéphane PÉTILLEAU
Castorama 54'31"
64.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Sureña - Avianca 55'37"
65.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 55'58"
66.
Eros POLI
Mercatone Uno - Saeco 56'39"
67.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Tassoni 1h00'17"
68.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. 1h00'19"
69.
Roberto LAISEKA
Euskadi - Orbea 1h03'45"
70.
Jose Francisco JARQUE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 1h04'10"
71.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass 1h01'21"
72.
Christophe CAPELLE
GAN 1h04'45"
73.
Stuart O'GRADY
GAN 1h04'49"
74.
Ján SVORADA
Lampre - Panaria 1h05'22"
75.
Davide BRAMATI
Lampre - Panaria 1h05'42"
76.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E. 1h05'47"
77.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Chiquilin 1h05'51"
78.
Manuel RODRIGUEZ GIL
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 1h05'59"
79.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi - Orbea 1h06'01"
80.
Roberto PETITO
Mercatone Uno - Saeco 1h06'48"
81.
Carlos Alberto LIZCANO MAYA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h07'02"
82.
Thierry GOUVENOU
GAN 1h07'08"
83.
Antonio VARGAS SEGUIDO
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h10'20"
84.
Alessandro BERTOLINI
Carrera - Tassoni 1h11'06"
85.
Mario DE CLERCQ
Lotto - Isoglass 1h11'45"
86.
Benoît SALMON
Castorama 1h15'12"
87.
Peter DE CLERCQ
Lotto - Isoglass 1h21'54"
88.
Rosario FINA
Mercatone Uno - Saeco 1h22'34"
89.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Sureña - Avianca 1h40'33"